Vajnorská 127 / C
0911 07 09 71
Zemmco Systems

Sibírsky smrekovec

Vyššia kvalita za rozumnú cenu

Čo je Sibírsky smrekovec? Základné informácie:

Sibírsky smrekovec, známy tiež ako Sibírsky modrý smrek, je jedným z najhodnotnejších a odolných druhov ihličnatého dreva pôvodom zo severných častí Ruska a Sibíri. Jeho význam a obľúbenosť spočívajú v kombinácii jedinečných vlastností a estetickej hodnoty.

Image

Sibírsky smrekovec je obzvlášť cenený pre jeho výnimočnú odolnosť voči hnilobe, škodcom a extrémnym poveternostným podmienkam, čo ho predurčuje na použitie v náročných vonkajších podmienkach a zabezpečuje jeho dlhú životnosť.

Tento druh dreva má atraktívnu sivomodrú až zelenú farbu s jemnou textúrou a rovnomerným zrnom. Jeho estetický vzhľad je obľúbený vo výrobe nábytku, interiérových a exteriérových obkladov.

Sibírsky smrekovec sa často používa na výrobu kvalitného nábytku, vonkajších konštrukcií, podláh, ako aj v stavebníctve, kde jeho odolnosť a pevnosť pridávajú hodnotu a dlhovekosť výrobkom.

Image

Sibírsky smrekovec rastie v chladných a drsných podmienkach Sibíri a severného Ruska, čo mu dodáva jeho jedinečné vlastnosti. Jeho ťažba a export sú dôležitou súčasťou lokálnej ekonomiky v týchto regiónoch a poskytujú cenný zdroj príjmu.

Okrem jeho ekonomického významu má Sibírsky smrekovec aj kultúrnu hodnotu, najmä v sibírskych a ruských tradíciách, kde je využívaný pre svoje odolné a estetické kvality. Jeho využitie a spracovanie sú hlboko zakorenené v miestnych remeselných tradíciách.

Kanadský červený céder je zahrnutý v zozname schválených druhov dreva na použitie v drevených fasádnych prvkoch (SKH-Publication 99-05).

Image
Technické informácie
Meno
Sibírsky smrekovec
Bežné mená
Sibírsky modrý smrek
Vedecké meno
Picea obovata
Primárna lokalita
Pôvodným domovom Sibírskeho Smrekovca je severná časť Ruska, najmä Sibír.
Rozšírenie
Smrekovec sa vyskytuje v rozsiahlych lesných oblastiach Sibíri a severnej Ázie.
Podmienky rastu
Preferuje chladné, drsné podnebie sibírskych regiónov. Prosperuje v oblastiach s dlhými, chladnými zimami a krátkymi letami, v pôdach bohatých na minerály s dobrou drenážou.
Farba
Má svetlo sivú až zelenú farbu, ktorá môže s časom stmavnúť.
Textúra
Smrekovec má rovné zrno s jemnou textúrou.
Vôňa
Má charakteristickú sviežu vôňu ihličia, ktorá je príjemná a často požadovaná v interiérovom dizajne.
Výška
Dosahuje výšku od 20 do 35 metrov.
Obvod kmeňa
Dosahuje výšku od 20 do 35 metrov.
Priemerná váha suchého dreva
Približne 450 kg/m³
Špecifická hmotnosť
Smrekovec má špecifickú hmotnosť okolo 0,45 (450 kg/m³), čo znamená, že je stredne ťažké.
Tvrdosť (Janka Hardness)
Približne 540 lbf (2,400 N), čo naznačuje, že je menej tvrdý ako niektoré iné dreviny.
Modul prasknutia (pevnosť v ohybe)
Približne 10,800 psi (74.5 MPa), čo svedčí o dobrej pevnosti Smrekovca pri ohybe.
Modul elasticity
Približne 1,300,000 psi (8.96 GPa), čo indikuje dobrú pružnosť a odolnosť voči deformácii.
Pevnosť pri tlaku
Približne 5,600 psi (38.6 MPa), ukazuje primeranú odolnosť materiálu voči stláčaniu.
Zmršťovanie (radial)
Pomerne nízke zmršťovanie. Radiálne zmršťovanie je približne 2.0% a tangenciálne zmršťovanie je okolo 3.5%.
Spracovateľnosť
Smrekovec je ľahko spracovateľný, vhodný pre rôzne typy drevoobrábacích projektov.
Cena
Sibírsky smrekovec je cenovo dostupný v porovnaní s niektorými inými drevinami, pričom jeho cena závisí od kvality, pôvodu a dostupnosti na trhu.
Cena terasových dosiek
od 25 Eur za m2

Ak máte iné otázky o Sibírskom smrekovci, neváhajte nás kontaktovať.

Zemmco Systems

Naše terasy, fasády a ploty zo Sibírskeho smrekovca

Pozrite sa aké projekty zo Sibírskeho smrekovca sme úspešne dokončili pre našich klientov.

Zemmco Systems

Kontaktujte nás

Pridajte sa k stovkám spokojných zákazníkov a úspešne dokončených projektov.

Zemmco Systems

História a pôvod Sibírskeho smrekovca

Sibírsky smrekovec, známy vedecky ako Picea obovata, je dôležitým zástupcom ihličnatých stromov pôvodom zo severných oblastí Ruska, najmä z rozsiahlych a nehostinných regiónov Sibíri.

Image link

V minulosti bol Sibírsky smrekovec tradične využívaný domorodými obyvateľmi Sibíri pre jeho pevnosť, odolnosť a ľahkú spracovateľnosť. Používal sa na výrobu domov, náradia, nábytku a dokonca aj pre konštrukcie tradičných sibírskych saní.

Sibírsky smrekovec sa vyznačuje svojou schopnosťou rásť v drsných podmienkach chladného sibírskeho podnebia, čo mu umožňuje prežiť a prosperovať v regiónoch s dlhými, chladnými zimami a krátkymi letami.

Image link

V dnešnej dobe je Sibírsky smrekovec cenený pre jeho pevnosť, odolnosť voči hnilobe a estetickú krásu. Jeho drevo sa často používa v stavebníctve, výrobe nábytku a ako dekoratívny materiál.

Sibírsky smrekovec má významný hospodársky dopad na regióny Sibíri, kde jeho ťažba a spracovanie poskytujú pracovné príležitosti a príjmy. Okrem ekonomického aspektu má drevo aj kultúrny význam, odrážajúci dlhú históriu a tradície miestnych obyvateľov v súlade s prírodným prostredím.

Image link
Zemmco Systems

Prečo je Sibírsky smrekovec obľúbený

Odolnosť voči poveternostným podmienkam
Sibírsky smrekovec je obzvlášť odolný voči chladu a vlhkosti, čo ho robí ideálnym pre použitie v exteriérových projektoch a v podmienkach s drsným podnebím.
Pevnosť
Vyznačuje sa vysokou pevnosťou a odolnosťou, čo z neho robí trvanlivý materiál pre stavebné aplikácie, nábytkárstvo a iné konštrukčné využitia.
Vzhľad
Jeho svetlosivá až zelená farba spolu s jemnou textúrou dodáva výrobkom z tohto dreva príjemný estetický vzhľad.
Ľahká spracovateľnosť
Jeho mäkkosť a spracovateľnosť umožňujú jednoduchšie opracovanie, čo je výhodné pre remeselné a stavebné projekty.
Relatívna dostupnosť
Vzhľadom na jeho dostupnosť v sibírskych regiónoch je cenovo dostupnejší v porovnaní s inými druhmi dreva, čo prispieva k jeho obľúbenosti na trhu.
Zemcco Systems

Využitie Sibírskeho smrekovca

Jeho pevnosť a odolnosť voči poveternostným vplyvom ho robia ideálnym materiálom na konštrukčné použitie, ako sú krovové konštrukcie, rámy a stĺpy. Využíva sa na vonkajšie konštrukcie vrátane terás, záhradného nábytku a drevených obkladov, kde jeho odolnosť voči vlhkosti a hnilobe prichádza vhod.

Podlahové krytiny
Používa sa aj v podlahárstve, kde sú jeho estetické a odolné vlastnosti vyhľadávané.
Dekorácie
Jeho estetická krása a ľahká spracovateľnosť ho robia vhodným pre rôzne remeselné a dekoratívne projekty.
Výroba nábytku
Jeho estetický vzhľad a spracovateľnosť ho predurčujú na výrobu nábytku, od jednoduchých stolov až po sofistikovanejšie kusy.
Obalový materiál
Vzhľadom na jeho pevnosť sa niekedy používa aj ako obalový materiál pri preprave rôznych výrobkov.
Zemmco Systems

Ekologické otázky spojené s ťažbou Sibírskeho smrekovca

Intenzívna ťažba môže prispievať k deforestácii a zmenám v ekosystémoch, čo ovplyvňuje biodiverzitu a prirodzené obydlia v oblastiach, kde rastie céder.

Deforestácia
Intenzívna ťažba môže prispievať k deforestácii v sibírskych lesoch, čo vedie k narušeniu lokálnych ekosystémov a strate biodiverzity.
Dopad na vodné zdroje
Ťažba môže mať dopad na vodné zdroje a pôdnu eróziu v ťažobných oblastiach.
Vplyv na klimatické zmeny
Lesy, kde rastie smrekovec, sú dôležitými uhlíkovými stokami, a ich nadmerná ťažba môže ovplyvniť schopnosť prírody absorbovať uhlík.
Certifikácia
Dopyt po dreve s certifikáciou, ako je FSC, ktorá zaručuje, že ťažba sa vykonáva udržateľným a ekologicky zodpovedným spôsobom, sa zvyšuje.
Zemmco Systems

Naše terasy, fasády a ploty zo Sibírskeho smrekovca

Pozrite sa aké projekty zo Sibírskeho smrekovca sme úspešne dokončili pre našich klientov.

Zemmco Systems

Kontaktujte nás

Pridajte sa k stovkám spokojných zákazníkov a úspešne dokončených projektov.

Ekonomický vplyv ťažby Sibírskeho smrekovca

Ťažba smrekovca poskytuje dôležitý zdroj príjmov a zamestnanosti pre miestne komunity v Sibíri, podporuje lokálne hospodárstvo a zabezpečuje obživu obyvateľov v týchto odľahlých regiónoch. Aktivity spojené s ťažbou, spracovaním a exportom smrekovca sú kľúčovým odvetvím v niektorých častiach Sibíri, podporujúce ekonomický rozvoj a infraštruktúru.

Nelegálna tažba

Boj proti nelegálnej ťažbe, ktorá podkopáva udržateľné hospodárenie a poškodzuje životné prostredie, je dôležitý pre zabezpečenie ekonomickej stability a ochrany zdrojov.

Udržateľnosť

Rastúci tlak na udržateľné a ekologicky zodpovedné ťažobné praktiky môže mať ekonomické náklady, ale zároveň prispieva k dlhodobej udržateľnosti zdrojov a ekonomiky.

Medzinárodný obchod

Smrekovec je dôležitým exportným artiklom pre Rusko, prispievajúci k národnému hospodárstvu a medzinárodnému obchodu s drevom.
Zemmco Systems

Aktuálne výzvy v obchode so Sibírskym smrekovcom

Zabezpečenie udržateľnej ťažby a obchodovania s Itaubou je hlavnou výzvou, najmä v kontexte rastúcej globálnej požiadavky na ekologicky zodpovedné postupy.

Certifikácia a udržateľnosť
Zabezpečenie udržateľnej ťažby a obchodovania s dreveným smrekovcom je výzvou. Rastúci dopyt po ekologicky zodpovedných materiáloch zvyšuje potrebu transparentnosti a dodržiavania environmentálnych štandardov.
Zmeny v regulačnom prostredí
Zmeny v medzinárodných obchodných a environmentálnych reguláciách môžu ovplyvniť podmienky a pravidlá pre export a obchod so smrekovcom.
Logistické výzvy
Preprava dreva z odľahlých sibírskych oblastí môže byť logisticky náročná a drahá, čo ovplyvňuje náklady a efektívnosť obchodu.

Súčasný stav a budúcnosť Sibírskeho smrekovca

Súčasnosť
Stabilný dopyt: Sibírsky smrekovec si udržiava stabilný dopyt na trhu, hlavne vďaka svojim odolným a estetickým vlastnostiam. Udržateľnosť a certifikácia: Rastúca pozornosť sa venuje udržateľnosti ťažby Sibírskeho Smrekovca, s dôrazom na certifikované a ekologicky zodpovedné postupy. Ekologické a sociálne otázky: Existuje zvýšená pozornosť na ekologické a sociálne dopady ťažby, vrátane vplyvu na miestne komunity a životné prostredie.
Budúcnosť
Zvýšené regulácie: Očakáva sa zvýšenie regulácií a kontrol v oblasti ťažby a obchodu s dreveným smrekovcom, zameraných na udržateľnosť a ochranu životného prostredia. Inovácie a technologický rozvoj: Technologický pokrok v oblasti spracovania dreva a nové využitia smrekovca môžu rozšíriť jeho trhové možnosti. Dopyt a trhové trendy: Globálne trhové trendy a zmeny v dopyte spotrebiteľov, najmä smerom k udržateľnejším materiálom, budú ovplyvňovať budúci dopyt po Sibírskom Smrekovci. Ochrana a udržateľná ťažba: Zvýšené úsilie o ochranu sibírskych lesov a podpora udržateľných metód ťažby môže viesť k lepšiemu riadeniu zdrojov a udržateľnosti dreva. Ekologická a sociálna zodpovednosť: Predpokladá sa, že budúci obchod so smrekovcom bude viac zameraný na ekologickú a sociálnu zodpovednosť, aby sa podporila ochrana prírodných zdrojov a podporili miestne komunity.
Zemcco Systems

Udržateľné metódy správy a ťažby Sibírskeho smrekovca

Používanie certifikovaných systémov, ako je FSC (Forest Stewardship Council), na zabezpečenie, že ťažba smrekovca je udržateľná a zodpovedá environmentálnym štandardom.

Selektívna tažba
Praktizovanie selektívnej ťažby, ktorá minimalizuje dopad na les a zabezpečuje zachovanie biodiverzity a zdravia ekosystému.
Zapojenie miestnych komunít
Spolupráca s miestnymi komunitami a zabezpečenie, že ťažba smrekovca prináša sociálne a ekonomické výhody, pričom sa rešpektujú práva a tradičné znalosti domorodých obyvateľov.
Obnova výsadby
Implementácia programov na obnovu lesov a výsadbu nových stromov, aby sa zabezpečila obnova zdrojov smrekovca a udržateľnosť lesných ekosystémov.
Dlhodobé plánovanie
Vypracovanie a dodržiavanie dlhodobých plánov pre udržateľné hospodárenie s lesmi a zabezpečenie, že ťažba je riadená tak, aby chránila lesné zdroje pre budúce generácie.
Zemmco Systems

Praktické tipy pre kupujúcich Sibírskeho smrekovca

Overenie certifikácie
Hľadajte drevo s certifikáciou, ako je FSC (Forest Stewardship Council), ktorá zaručuje, že smrekovec bol získaný z udržateľne spravovaných zdrojov.
Poznanie vlastností
Oboznámte sa s typickými vlastnosťami Sibírskeho Smrekovca, ako sú farba, textúra, tvrdosť a odolnosť, aby ste vedeli, čo od materiálu očakávať.
Plánovanie
Rozhodnite sa, na aký účel bude smrekovec použitý, a zabezpečte, aby jeho vlastnosti vyhovovali vašim potrebám – napríklad odolnosť voči poveternostným podmienkam pre exteriérové aplikácie.

Často kladené otázky

Toto sú najčastejšie otázky našich klientov

Ako rozpoznať kvalitný Sibírsky smrekovec?

Farba a vzhľad: Kvalitný Sibírsky smrekovec by mal mať rovnomernú svetlosivú až zelenú farbu, bez výrazných farebných variácií alebo škvŕn. Farba by mala byť konzistentná a prírodná. Textúra a zrno: Pozrite sa na textúru a zrno dreva. Malo by mať jemnú textúru so rovnomerným a pravidelným zrnitím. Príliš veľa nerovností alebo nepravidelností môže naznačovať nižšiu kvalitu. Hustota a tvrdosť: smrekovec by mal byť relatívne ľahký, ale stále pevný a odolný. Kontrola jeho hustoty a tvrdosti vám pomôže určiť jeho kvalitu. Vôňa: Kvalitný smrekovec má charakteristickú sviežu a príjemnú vôňu ihličia, ktorá by mala byť rozpoznateľná. Povrchové defekty: Kontrolujte drevo na prítomnosť trhlín, dierok od hmyzu alebo iných povrchových defektov. Menej defektov znamená vyššiu kvalitu. Dokončenie a spracovanie: Drevo by malo byť spracované rovnomerne a hladko, bez hrubých alebo neopravených povrchov. Certifikácia a pôvod: Vyhľadajte informácie o pôvode a certifikácii dreva, ktoré potvrdzujú, že pochádza z udržateľných a legálnych zdrojov.

Ako sa starať o Sibírsky smrekovec?

Pravidelné čistenie: Udržujte povrch dreva čistý od prachu a nečistôt použitím mäkkej handričky alebo kefy. Pri hlbšom čistení použite jemný čistiaci prostriedok špeciálne určený pre drevo. Ochrana pred vlhkosťou: Aj keď je Sibírsky smrekovec odolný voči vlhkosti, je dôležité chrániť ho pred dlhodobým vystavením vode a extrémnej vlhkosti, najmä ak je používaný vonku. Olejovanie alebo voskovanie: Aby ste zachovali prirodzenú krásu dreva a zvýšili jeho odolnosť, aplikujte vhodný olej alebo vosk. Tento postup je obzvlášť dôležitý pre exteriérové využitie. Vyvarovanie sa priamemu slnku: Dlhodobé vystavenie priamemu slnečnému žiareniu môže spôsobiť vyblednutie farby. Ak je to možné, umiestnite výrobky z tohto dreva v miestach, kde nie sú vystavené priamemu slnku. Vyhnite sa agresívnym chemikáliám: Pri čistení a údržbe sa vyhnite použitiu agresívnych chemikálií, ktoré by mohli poškodiť drevo alebo jeho povrchovú úpravu. Pravidelná kontrola a údržba: Pravidelne kontrolujte výrobky z Sibírskeho Smrekovca na známky opotrebenia alebo poškodenia a podľa potreby vykonajte opravy alebo povrchové úpravy.

Ak máte ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám ich zodpovieme.

Zemmco Systems

Kontaktujte nás

Pridajte sa k stovkám spokojných zákazníkov a úspešne dokončených projektov.