Vajnorská 127 / C
0911 07 09 71
Zemmco Systems

Iroko

Krásny africký teak

Čo je Iroko? Základné informácie:

Iroko, známe aj ako Africký teak, je cenený druh dreva pochádzajúci z tropických dažďových pralesov západnej a strednej Afriky. Jeho popularita a význam sú zakorenené v unikátnej kombinácii estetickej krásy a funkčnej odolnosti.

Iroko je výnimočné svojou odolnosťou voči hnilobe, vlhkosti a rôznym druhom škodcov, vrátane termitov. Táto prirodzená odolnosť ho robí ideálnym pre použitie v exteriérových aplikáciách, ako sú záhradný nábytok, terasové dosky a dokonca aj lodné paluby. Jeho odolnosť zabezpečuje dlhú životnosť a minimálnu potrebu údržby.

Image

Iroko sa vyznačuje zaujímavou zlatohnedou až tmavohnedou farbou, ktorá s plynutím času nadobúda bohatší a teplejší tón. Jeho hustá štruktúra a olejnatý povrch prispievajú k jeho odolnosti a zároveň mu dodávajú luxusný vzhľad. S jemnou až stredne hrubou textúrou je Iroko obľúbené v nábytkárstve a stavebníctve pre jeho vizuálne i fyzikálne kvality.

Spanish Iroko je veľmi odolné drevo voči rozkladu, a preto sa často využíva na vonkajšie použitie, ako sú obklady, drevené fasády a záhradný nábytok. Veľmi obľúbené je aj na vonkajšie okná a dvere. Fasádny obklad Spanish Iroko má vynikajúce pevnostné vlastnosti v porovnaní s teakom. Z dreva IROKO realizujeme, fasády, ploty, pergoly, ale aj iné stolárske výrobky na mieru. V ponuke máme rôzne fasádne profily.

Image

Pochádzajúce z oblastí ako sú Nigéria, Kamerun a Ghana, Iroko je dôležitým zdrojom príjmov pre tieto regióny. Jeho využitie a export majú významný hospodársky dopad na miestne komunity. Postupne sa Iroko stalo integrálnou súčasťou kultúry a ekonomiky týchto afrických krajín a získalo uznanie po celom svete pre svoju kvalitu a trvanlivosť.

Spanish Iroko (Fava Amargossa) je strom, ktorý dorastá do výšky až 50 metrov a rastie vo vlhkých, poloopadavých lesoch tropickej Južnej a Strednej Ameriky. Okrem pomerne dostupnej ceny je výhodou veľmi dlhá životnosť – radí sa do 1. až 2. triedy životnosti. V jednoduchosti to znamená, že výdrž je minimálne 35+ rokov, avšak udáva sa aj počet rokov 50+. K ďalším plusom tejto dreviny patrí tvarová stálosť a odolnosť voči plesniam, vode a drevokazným škodcom. Pri správnej pokládke patrí medzi najstabilnejšie, najspoľahlivejšie a najvýkonnejšie prírodné dreviny na fasády, rovnako tak cenovo patrí medzi ekonomickejšiu triedu. Vďaka jeho vynikajúcemu výkonu v kombinácii s nenápadnou, jemnou estetikou je Spanish Iroko jedným z najrozšírenejších prírodných drevín vo vonkajších priestoroch na svete. Drevo sa obrába pomerne ľahko. Jeho hmotnosť je cca 660 kg na meter kubický.

Image
Technické informácie
Meno
Iroko
Bežné mená
Africký Teak
Vedecké meno
Milicia excelsa
Primárna lokalita
Iroko je prirodzene rozšírené v západnej a strednej Afrike, predovšetkým v krajinách ako Nigéria, Kamerun a Ghana.
Rozšírenie
Vyskytuje sa v tropických dažďových pralesoch Afriky, kde dominuje v mnohých lesoch.
Podmienky rastu
Iroko preferuje teplé a vlhké tropické podnebie. Prosperuje v úrodných pôdach s dobrou drenážou a v oblastiach s vysokým ročným úhrnom zrážok.
Farba
Svetložltá až zlatohnedá v mladom veku, ktorá s časom tmavne do hlbšej zlatohnedej alebo tmavohnedej.
Textúra
Iroko má stredne hrubú textúru so zrnami, ktoré sú väčšinou rovné, ale môžu byť aj mierne vlnité.
Vôňa
Má charakteristickú, ale nie príliš výraznú vôňu pri spracovaní.
Výška
Dosahuje výšku od 20 do 30 metrov.
Obvod kmeňa
1 až 1,5 metra
Priemerná váha suchého dreva
Približne 660 kg/m³
Špecifická hmotnosť
Iroko má špecifickú hmotnosť približne 0,66 (660 kg/m³), čo znamená, že je pomerne ťažké.
Tvrdosť (Janka Hardness)
Približne 1,240 lbf (5,510 N), čo ukazuje, že je to tvrdé drevo odolné voči oderu a poškriabaniu.
Trvanlivosť
Pre Iroko je charakteristická dlhá životnosť – radí sa do 1. až 2. triedy životnosti. V jednoduchosti to znamená, že výdrž je minimálne 35+ rokov, avšak udáva sa aj počet rokov 50+.
Modul prasknutia (pevnosť v ohybe)
Približne 14,300 psi (98.6 MPa), čo naznačuje vysokú odolnosť dreva pri ohybe.
Modul elasticity
Približne 1,460,000 psi (10.07 GPa), čo indikuje dobrú pružnosť a odolnosť voči deformácii.
Pevnosť pri tlaku
Približne 8,370 psi (57.7 MPa), čo ukazuje vysokú odolnosť materiálu voči stláčaniu.
Zmršťovanie (radial)
Mierne zmršťovanie. Radiálne zmršťovanie je približne 3.4% a tangenciálne zmršťovanie je okolo 6.6%.
Spracovateľnosť
Iroko sa dá pomerne ľahko spracovávať, hoci jeho vysoký obsah oleja môže niekedy spôsobiť problémy pri lepení a dokončovaní povrchu.
Cena
Iroko je cenovo dostupnejšie v porovnaní s niektorými inými exotickými drevami, ale cena môže kolísať v závislosti od kvality a regiónu pôvodu.
Cena fasádnych dosiek
od 39 Eur m2

Ak máte iné otázky o Iroko, neváhajte nás kontaktovať.

Zemmco Systems

Naše terasy, fasády a ploty z Iroko

Pozrite sa aké projekty z Iroko sme úspešne dokončili pre našich klientov.

Zemmco Systems

Vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku

Pridajte sa k stovkám spokojných zákazníkov a úspešne dokončených projektov.

Zemmco Systems

História a pôvod Iroko

Iroko, často nazývané africkým teakom, je významný druh dreva, ktorého história a pôvod sú hlboko zakorenené v západnej a strednej Afrike. Tento druh stromu, vedecky známy ako Milicia excelsa, je odjakživa cennou súčasťou afrických pralesov. Historicky bolo drevo Iroko používané domorodými obyvateľmi Afriky pre jeho odolnosť a pevnosť. Využívalo sa na výrobu rôznych predmetov, od lodi až po nábytok. Jeho odolnosť voči hnilobe a škodcom z neho robila ideálny materiál pre dlhotrvajúce konštrukcie a výrobky. S postupom času, najmä počas koloniálneho obdobia, sa drevo Iroko začalo vyvážať do Európy a ďalších častí sveta. Jeho popularita rástla vďaka jeho vynikajúcim vlastnostiam, ktoré boli porovnateľné s teakom, ale za často výhodnejšiu cenu. V niektorých afrických kultúrach má Iroko aj kultúrny a duchovný význam. Tento strom sa často spája s tradičnými rituálmi a poverami, a v niektorých spoločenstvách bol považovaný za posvätný.

Image link

V súčasnosti je Iroko populárne na celosvetovom trhu, najmä v stavebníctve, nábytkárstve a výrobe lodí. Napriek jeho obľúbenosti existujú obavy týkajúce sa udržateľnosti jeho ťažby, čo vedie k zvýšenému dôrazu na certifikáciu a udržateľné hospodárenie v lesoch, odkiaľ pochádza.

Image link
Zemmco Systems

Prečo je Iroko obľúbené

Vysoká odolnosť
Iroko je prirodzene odolné voči hnilobe a vlhkosti, čo z neho robí ideálny materiál na použitie v exteriérových aplikáciách, ako sú terasy, záhradný nábytok a lodné paluby.
Trvanlivosť
Vyznačuje sa vysokou pevnosťou a tvrdosťou, čo z neho robí trvanlivý materiál schopný odolávať opotrebeniu a namáhaniu.
Estetický vzhľad
Svojou atraktívnou zlatohnedou až tmavohnedou farbou a jemnou textúrou je Iroko esteticky príťažlivé a často sa používa na výrobu luxusného nábytku a dekorácií.
Všestranné použitie
Iroko sa dá využiť v mnohých aplikáciách, vrátane stavebníctva, nábytkárstva a dokonca výroby hudobných nástrojov, vďaka svojej spracovateľnosti a všestrannosti.
Zemcco Systems

Využitie Iroko

Jeho tvrdosť a odolnosť proti oderu ho robia vhodným pre použitie ako podlahového materiálu v domoch a komerčných priestoroch ale aj v exteriéroch.

Výroba hudobných nástrojov
V niektorých prípadoch sa Iroko používa aj na výrobu hudobných nástrojov, ako sú bubny, vďaka svojej rezonančnej kvalite.
Stavebníctvo
Iroko sa využíva na výrobu dverí, okenných rámov a iných stavebných prvkov, kde sa vyžaduje odolnosť a estetická hodnota.
Nábytkárstvo
Vďaka svojej odolnosti voči poveternostným vplyvom a hnilobe je Iroko ideálne na výrobu záhradného a vonkajšieho nábytku.
Loďiarstvo
Vzhľadom na svoju odolnosť voči vode je Iroko populárne pri výrobe lodí, najmä v častiach ako sú paluby a vnútorné obklady.
Zemmco Systems

Ekologické otázky spojené s ťažbou Iroko

Deforestácia
Intenzívna ťažba Iroka môže prispievať k deforestácii a strate prírodných lesov v západnej a strednej Afrike, čo má negatívny dopad na biodiverzitu a ekosystémy.
Ekosystémy
Ťažba Iroka môže narušiť lokálne ekosystémy, zmeniť prirodzené habitaty divokých živočíchov a ovplyvniť ekologickú rovnováhu.
Sociálno ekonomické dôsledky
Neudržateľná ťažba môže mať negatívne sociálne a ekonomické dopady na miestne komunity, vrátane straty príjmov a zdrojov.
Certifikácia
Je potrebné zabezpečiť udržateľné postupy v ťažbe Iroka, vrátane získavania dreva z certifikovaných lesov, kde sa dbá na ochranu životného prostredia.
Nelegálna tažba
Existuje problém s nelegálnou ťažbou Iroka, ktorá sa vykonáva bez ohľadu na ekologickú a sociálnu udržateľnosť.
Regulácia
Potreba lepšej regulácie a kontroly v ťažbe Iroka, aby sa zabránilo neudržateľným a nezákonným praktikám.
Zemmco Systems

Naše terasy, fasády a ploty z Iroko

Pozrite sa aké projekty z Iroko sme úspešne dokončili pre našich klientov.

Zemmco Systems

Kontaktujte nás

Pridajte sa k stovkám spokojných zákazníkov a úspešne dokončených projektov.

Ekonomický vplyv ťažby Iroko

Prínos pre miestne komunity

Ťažba Iroka poskytuje dôležitý zdroj príjmov pre miestne komunity v západnej a strednej Afrike prostredníctvom tvorby pracovných miest a príležitostí v lesníctve a súvisiacich odvetviach.

Podpora lokálneho hospodárstva

Ťažba a spracovanie Iroka môže stimulovať miestne hospodárstvo, zvyšovať dopyt po miestnych službách a zlepšovať ekonomické podmienky v týchto regiónoch.

Závislosť na vývoze

V niektorých afrických krajinách existuje značná závislosť na vývoze Iroka ako hlavného zdroja príjmov, čo môže byť rizikom v prípade kolísania globálnych trhov.

Udržateľnosť

Dlhodobá ekonomická udržateľnosť ťažby Iroka je závislá od riadenia a ochrany lesov, aby sa zabránilo preťaženiu zdrojov a zabezpečila obnova zásob.

Nelegálna tažba

Nelegálna ťažba Iroka môže mať negatívny ekonomický dopad, vrátane straty príjmov pre vlády a legitímne podniky a negatívnych dôsledkov na legálny obchod s drevom.

Investície

Zvýšená potreba investovať do udržateľných ťažobných postupov a certifikácie môže byť kľúčom k zabezpečeniu dlhodobej ekonomickej stability v oblastiach, kde sa Iroko ťaží.
Zemmco Systems

Aktuálne výzvy v obchode s Iroko

Jednou z hlavných výziev je zabezpečenie udržateľnej ťažby a obchodovania s Irokom je hlavnou výzvou, najmä v kontexte rastúcej globálnej požiadavky na ekologicky zodpovedné postupy.

Nelegálna tažba
Boj proti nelegálnej ťažbe Iroka, ktorá ohrozuje ekosystémy a znižuje hodnotu legálneho obchodu s týmto drevom, je kľúčovou výzvou.
Obchodné bariéry
Zmeny v medzinárodných a národných reguláciách týkajúcich sa obchodu s tropickými drevinami môžu predstavovať výzvy pre exportérov Iroka.
Riadenie zdrojov
Zabezpečenie, že zdroje Iroka sú spravované udržateľným spôsobom, aby sa predišlo ich vyčerpaniu, je dôležitou výzvou.

Súčasný stav a budúcnosť Iroko

Súčasnosť
Udržateľná ťažba: Existuje zvýšený dôraz na udržateľnú ťažbu Iroka, aby sa zabránilo nadmernému využívaniu a ochránilo životné prostredie. Populárnost v obchode: Iroko zostáva obľúbeným drevom v medzinárodnom obchode kvôli svojim estetickým a trvanlivým vlastnostiam, napriek výzvam súvisiacim s udržateľnosťou. Regulačné výzvy: Obchod s Irokom čelí regulačným výzvam, ako sú obmedzenia na export a import v rôznych krajinách.
Budúcnosť
Zvýšené regulácie: Očakáva sa, že v budúcnosti sa zvýši regulácia a kontrola obchodu s Irokom, aby sa zabezpečila udržateľnosť a ochrana životného prostredia. Technologický rozvoj: Inovácie v spracovaní a využití Iroka môžu otvoriť nové možnosti a rozšíriť jeho aplikácie. Dopyt a trhové trendy: Budúcnosť Iroka bude ovplyvnená globálnymi trhovými trendmi, vrátane dopytu po udržateľných stavebných materiáloch. Ochrana a udržateľná ťažba: Zvýšené úsilie o ochranu tropických lesov a podpora udržateľnej ťažby môže viesť k lepšiemu riadeniu zdrojov Iroka. Ekologické a sociálne zodpovednosti: Zvýšený dôraz na ekologické a sociálne zodpovedné praktiky v ťažbe a obchode s Irokom bude pravdepodobne kľúčovým faktorom v jeho budúcnosti.
Zemmco Systems

Udržateľné metódy správy a ťažby Iroko

Certifikácia
Používanie certifikovaných systémov, ako je FSC (Forest Stewardship Council), na zabezpečenie, že Iroko pochádza z udržateľne spravovaných lesov, s plnou sledovateľnosťou od zdroja po konečného spotrebiteľa.
Obmedzenie tažby
Stanovenie a dodržiavanie kvót a limitov na ťažbu Iroka, aby sa predišlo nadmernému využívaniu zdrojov a zachovala biodiverzita.
Zapojenie miestnych komunít
Zapojenie miestnych komunít do správy lesov a rozhodovacích procesov súvisiacich s ťažbou Iroka, aby sa zabezpečilo, že ich práva a životné prostredie sú rešpektované.
Obnova lesov
Implementácia programov na obnovu a výsadbu nových stromov Iroka po ich vyťažení, čím sa zabezpečí udržateľnosť zdrojov a ochrana ekosystémov.
Zemcco Systems

Praktické tipy pre kupujúcich Iroko

Pri kúpe Iroka vyhľadajte drevo s certifikáciou, ako je FSC (Forest Stewardship Council), čo zaručuje, že drevo bolo získané z udržateľne hospodárených lesov. Zistite, odkiaľ drevo pochádza a aké postupy boli použité pri jeho ťažbe. Uistite sa, že má jasné a transparentné sledovanie pôvodu.

Poznajte vlastnosti Iroko
Oboznámte sa s typickými vlastnosťami Iroka, ako sú farba, textúra, a odolnosť, aby ste vedeli, čo očakávať od materiálu.
Vyhýbajte sa nelegálnej tažbe
Uistite sa, že drevo nebolo získané nelegálnou ťažbou, ktorá škodí životnému prostrediu a miestnym komunitám.
Dobre plánujte
Rozhodnite sa, na aký účel bude Iroko použité, a uistite sa, že jeho vlastnosti sú vhodné pre váš projekt, či už ide o nábytok, podlahy alebo exteriérové konštrukcie.
Zvážte ekologický dopad
Uvedomte si ekologický dopad vašej kúpy a zvážte vplyv na udržateľnosť lesov a biodiverzitu.

Často kladené otázky

Toto sú najčastejšie otázky našich klientov

Ako rozpoznať kvalitné Iroko

Farba a vzhľad: Kvalitné Iroko má charakteristickú zlatohnedú až tmavohnedú farbu. Drevo by malo mať rovnomernú farbu bez nežiaducich škvŕn alebo veľkých farebných variácií. Textúra a zrno: Pozrite sa na textúru a zrno dreva. Iroko by malo mať jemnú až stredne hrubú textúru so zrnami, ktoré sú väčšinou rovné alebo mierne vlnité. Hustota a tvrdosť: Skontrolujte hustotu a tvrdosť dreva. Iroko je známe svojou vysokou hustotou a tvrdosťou, čo sa prejavuje v ťažkosti a pevnosti materiálu. Vlhkosť a sušenie: Kvalitné Iroko by malo byť dobre usušené, aby sa zabránilo budúcemu krúteniu alebo deformácii. Drevo by nemalo mať známky nadmernej vlhkosti. Povrchové defekty: Skontrolujte, či na dreve nie sú trhliny, dierky od hmyzu, alebo iné defekty, ktoré by mohli ovplyvniť jeho kvalitu alebo použitie. Certifikácia a pôvod: Pre kvalitné Iroko je dôležitá certifikácia, ktorá zaručuje jeho udržateľný pôvod. Overte si, či má drevo certifikát FSC alebo iné uznávané ekologické certifikácie. Vôňa a zvuk: Iroko nemá výraznú vôňu, ale pri poklepaní by malo vydávať pevný a zdravý zvuk, bez naznačenia dutin alebo slabosti.

Akú farbu má Iroko?

Spanish Iroko s krásnymi farebnými odtieňmi sa vyznačuje formálnou stabilitou a odolnosťou voči poveternostným vplyvom. Je to vhodná alternatíva drevenej fasády dom, záhradný domček alebo obklad plotu či dekorácia na záhradu. Drevo Spanish Iroko má spočiatku odtieň jemnej žlto-hnedej až hnedej. Slnečné svetlo však po niekoľkých týždňoch spôsobuje stmavnutie dreva, takže sa nádherne mení na tmavohnedý alebo krásne zlatý odtieň. Jadrové drevo má žlto-hnedú farbu s trocha zeleným odtieňom. Po expozícii stmavne. Parenchým okolo ciev mu dodáva pruhovaný vzhľad. Zrno je rovné až nepravidelné, niekedy prepletené. Textúra je hrubá. Spanish Iroko (Fava Amargoso) je ušľachtilé juhoamerické drevo s teplou, jantárovou farbou podobnou teaku. Svojou hrejivosťou zdobí priestor všade, kde je inštalovaný, v obytných aj verejných priestoroch, vrátane obkladov, reštaurácií či krčiem a ako súčasť veľkých verejných plôch.

Ako sa starať o Iroko?

Čistenie: Pravidelne čistite Iroko mäkkou kefou alebo handričkou na odstránenie prachu a nečistôt. Pri hlbšom čistení použite jemný čistiaci prostriedok určený pre drevo. Ochrana pred vlhkosťou: Aj keď je Iroko odolné voči vlhkosti, je dobré chrániť ho pred dlhodobým vystavením extrémnej vlhkosti alebo stojatej vode. Olejovanie a voskovanie: Pravidelné aplikovanie vhodného oleja alebo vosku pomôže udržiavať povrch Iroka hladký a zvýrazniť jeho prirodzenú farbu. Tento postup tiež poskytuje dodatočnú ochranu. Vyvarujte sa priamemu slnku: Dlhodobé vystavenie priamemu slnečnému žiareniu môže spôsobiť vyblednutie farby Iroka. Ak je to možné, umiestnite výrobky z Iroka tak, aby boli chránené pred priamym slnkom. Vyhnite sa agresívnym chemikáliám: Pri čistení a údržbe sa vyhnite použitiu agresívnych chemikálií, ktoré by mohli poškodiť drevo alebo jeho povrchovú úpravu. Pravidelné kontroly: Pravidelne kontrolujte výrobky z Iroka na známky poškodenia alebo opotrebenia a podľa potreby vykonajte opravy alebo povrchové úpravy. Ochrana pred škodcami: Hoci Iroko je odolné voči škodcom, je dobré občas skontrolovať drevo, či nie je napadnuté termitmi alebo iným hmyzom.

Ak máte ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám ich zodpovieme.

Zemmco Systems

Kontaktujte nás

Pridajte sa k stovkám spokojných zákazníkov a úspešne dokončených projektov.