Vajnorská 127 / C
0911 07 09 71
Zemmco Systems

Sibírska Borovica

Majestátna odolnosť a pôvab z divokej Sibíri

Čo je Sibírska Borovica? Základné informácie:

Sibírska borovica, známa tiež ako sibírska modrina alebo Pinus sibirica, je druh ihličnatého stromu, ktorý je pôvodom z Sibíri a ďalších častí severnej Ázie, vrátane Mongolska, Kazachstanu a severnej Číny. Tento strom je obzvlášť odolný voči chladu a drsným podmienkam, pretože dokáže prežiť v extrémnych teplotách, ktoré sú typické pre svoj prirodzený biotop.

Sibírska borovica je ceněná pre svoje pevné a trvanlivé drevo, ktoré sa využíva v stavebníctve, výrobe nábytku a ako materiál na podlahy. Drevo má peknú svetlohnedú až tmavohnedú farbu s jemnou textúrou. Vďaka svojej odolnosti voči hnilobe a škodcom je to populárny materiál pre exteriérové použitie, ako sú terasy, ploty a záhradný nábytok.

Image

Okrem svojho hospodárskeho využitia má sibírska borovica aj ekologický význam. Je to dôležitý druh pre svoj ekosystém, poskytuje biotop a potravu pre mnohé druhy zvierat a prispieva k udržaniu zdravých lesov v svojom prirodzenom rozsahu. Jej semienka, známe ako cédrové orechy, sú tiež jedlé a majú význam v miestnej kuchyni niektorých regiónov.

Technické informácie
Meno
Sibírska borovica
Bežné mená
Sibírska borovica, Sibírsky modrín
Vedecké meno
Pinus sibirica
Primárna lokalita
Sibírska borovica je pôvodná v Sibíri, konkrétne v oblastiach ako Ural, Sibír a ruský Ďaleký východ.
Rozšírenie
Tento druh borovice sa prirodzene vyskytuje aj v niektorých častiach Mongolska a Kazachstanu.
Podmienky rastu
Sibírska borovica preferuje chladné, subarktické podnebie Sibíri a dobre prosperuje v horských oblastiach s dlhými, mrazivými zimami a krátkymi, chladnými letami.
Farba
Drevo sibírskej borovice má svetlú, skoro bielu až svetložltú farbu s jemnými prechodmi do ružova alebo červena.
Textúra
Má jemnú textúru s rovným zrnom a dobrou jednotnosťou, čo mu dodáva atraktívny vzhľad.
Vôňa
Má jemnú textúru s rovným zrnom a dobrou jednotnosťou, čo mu dodáva atraktívny vzhľad.
Výška
Od 30 do 40 metrov
Obvod kmeňa
Obvod kmeňa môže dosiahnuť 1,5 metra alebo viac.
Priemerná váha suchého dreva
Suché drevo sibírskej borovice má priemernú hmotnosť okolo 450-500 kg/m³.
Špecifická hmotnosť
Špecifická hmotnosť je približne 0,45-0,50 (450-500 kg/m³), čo znamená, že je ľahšie ako voda.
Tvrdosť (Janka Hardness)
Tvrdosť sibírskej borovice je pomerne nízka, typicky okolo 600 lbf (2,670 N).
Modul prasknutia (pevnosť v ohybe)
Modul prasknutia pre sibírsku borovicu je okolo 8,000 psi (55 MPa), čo naznačuje strednú pevnosť pri ohybe.
Modul elasticity
Modul elasticity tohto dreva sa pohybuje okolo 1,100,000 psi (7.58 GPa), čo ukazuje na jeho dobrú pružnosť.
Pevnosť pri tlaku
Pevnosť pri tlaku je okolo 4,500 psi (31 MPa), čo naznačuje jeho schopnosť odolávať stláčaniu.
Zmršťovanie (radial)
Pevnosť pri tlaku je okolo 4,500 psi (31 MPa), čo naznačuje jeho schopnosť odolávať stláčaniu.
Spracovateľnosť
Je ľahko spracovateľná vďaka svojej jemnej textúre a rovnému zrnu, ale je dôležité dbať na správne sušenie, aby sa predišlo praskaniu a deformácii.
Cena
Je ľahko spracovateľná vďaka svojej jemnej textúre a rovnému zrnu, ale je dôležité dbať na správne sušenie, aby sa predišlo praskaniu a deformácii.
Cena terasových dosiek
od 20 Eur za m2

Ak máte iné otázky o Sibírskej Borovici, neváhajte nás kontaktovať.

Zemmco Systems

Naše terasy, fasády a ploty zo Sibírskej Borovice

Pozrite sa aké projekty zo Sibírskej Borovice sme úspešne dokončili pre našich klientov.

Zemmco Systems

Vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku

Pridajte sa k stovkám spokojných zákazníkov a úspešne dokončených projektov.

Zemmco Systems

História a pôvod Sibírskej Borovice

Sibírska borovica, známa tiež ako Sibírsky modrín, má svoje korene v rozľahlých a chladných lesných oblastiach Sibíri, kde tvorí jednu z dominantných drevín. Toto drevo sa historicky využívalo v ruskej a sibírskej kultúre pre svoju odolnosť voči extrémnym podmienkam, čo z neho robilo ideálny materiál pre stavbu domov, lodí a ako základnú surovinu pre tradičné remeslá.

Vzhľadom na svoje vynikajúce vlastnosti, ako sú pevnosť, odolnosť a estetická príťažlivosť, sa sibírska borovica stala cenným exportným artiklom, najmä v posledných storočiach, keď sa začala využívať v medzinárodnom stavebníctve a výrobe nábytku. Jej schopnosť odolávať hnilobe a škodcom ju predurčuje na použitie v exteriérových aplikáciách, ako sú terasy, záhradný nábytok a fasády.

Image link

V súčasnosti je sibírska borovica vyhľadávaná pre svoju udržateľnosť a ekologické vlastnosti, čo ju robí populárnou voľbou pre ekologicky zamerané projekty a výrobky. Jej využitie sa rozšírilo aj do moderného dizajnu a architektúry, kde sa oceňuje nielen za technické kvality, ale aj za prírodnú krásu a schopnosť prinášať teplý a autentický vzhľad do interiérov a exteriérov.

Zemmco Systems

Prečo je Sibírska Borovica obľúbená

Odolnosť
Sibírska borovica je cenená za svoju prirodzenú odolnosť voči extrémnym teplotám a schopnosť odolávať rozkladu, čo ju predurčuje na použitie v náročných exteriérových podmienkach.
Trvanlivosť
Vďaka vysokým pevnostným vlastnostiam a odolnosti voči vonkajším vplyvom si sibírska borovica dlhodobo zachováva svoju štruktúrnu integritu, čo ju robí ideálnou pre trvanlivé konštrukcie a exteriérové aplikácie.
Estetický vzhľad
Charakteristická svetlá farba s jemnou textúrou a viditeľnými letokruhmi dodáva sibírskej borovici estetický čar, ktorý je vyhľadávaný v dizajne nábytku a interiérových dekorácií.
Ekológia
V porovnaní s tropickými drevinami je sibírska borovica často považovaná za ekologickejšiu voľbu vďaka udržateľnejším metódam ťažby a obnoviteľným zdrojom, čo zvyšuje jej popularitu medzi ekologicky zameranými spotrebiteľmi.
Cena
Sibírska borovica je cenovo dostupnejšia v porovnaní s niektorými exotickými drevinami, čo ju robí atraktívnou voľbou pre rozsiahlejšie projekty a aplikácie, kde je dôležitá cenová efektivita.
Zemmco Systems

Vlastnosti Sibírskej Borovice

Tvrdosť
Sibírska borovica má nižšiu tvrdosť v porovnaní s tvrdými drevinami, s hodnotou okolo 600 lbf (2,670 N) podľa Janka Hardness Test, čo ju radí medzi mäkké až stredne tvrdé drevo.
Hustota
Má dobrú prirodzenú odolnosť voči chladu a je relatívne odolná voči hnilobe, najmä keď je správne ošetrená alebo impregnovaná.
Odolnosť
Vynikajúca odolnosť voči hnilobe, škodcom a poveternostným vplyvom. Toto je vďaka jeho prirodzenému olejovému obsahu, ktorý drevo chráni.
Pevnosť a pružnosť
Ponúka solídnu pevnosť v ohybe a dobrú pružnosť, čo je dôležité pre konštrukčné využitie, najmä v chladných klimatických podmienkach.
Textúra
Charakterizuje ju jemná textúra s rovným zrnom, ktorá je vhodná pre rôzne druhy spracovania a povrchových úprav.
Vzhľad
S pribúdajúcim vekom môže sibírska borovica získať ľahký strieborný odtieň, ktorý je obzvlášť atraktívny v exteriérových aplikáciách. Jej prirodzená svetlá farba pridáva interiérom pocit tepla a svetla.
Ekológia
Je považovaná za ekologicky udržateľnejšiu voľbu v porovnaní s tropickými drevinami, najmä keď pochádza z dobre spravovaných lesov.
Farba
Prirodzená farba sibírskej borovice sa pohybuje od svetložltej po svetlohnedú, čo umožňuje jej ľahké prispôsobenie rôznym dizajnovým štýlom.
Zemcco Systems

Využitie Sibírskej Borovice

Využíva sa na konštrukčné prvky, ako sú trámy, stĺpy a rámy, vďaka svojej pevnosti a odolnosti voči chladným podmienkam.

Exteriérové projekty
Sibírska borovica sa často používa na terasy, ploty, vonkajšie schody a záhradné konštrukcie kvôli svojej odolnosti proti poveternostným vplyvom.
Nábytok
Sibírska borovica sa používa na výrobu nábytku, kde sa cení jej estetický vzhľad a dobrá spracovateľnosť.
Podlahy
Pre svoju pevnosť a atraktívny vzhľad je obľúbená aj ako materiál pre vnútorné aj vonkajšie podlahy.
Dvere a okná
Je vhodná na výrobu dverí a okenných rámov, kde sa využíva jej pevnosť a odolnosť.
Zemmco Systems

Ekologické otázky spojené s ťažbou sibírskej borovice

Intenzívna ťažba môže viesť k odlesňovaniu, čo má za následok stratu biotopov, zníženie biodiverzity a narušenie ekosystémov, ktoré sú závislé od lesných ploch.

Zmena klímy
Odlesňovanie a degradácia lesov prispievajú k emisiám skleníkových plynov, čo zhoršuje problém globálneho otepľovania a zmeny klímy.
Erózia
Odstránenie vegetačného krytu môže viesť k erózii pôdy a zmenám vo vodných tokoch, čo môže mať negatívny dopad na vodné zdroje a kvalitu vody.
Sociálne dopady
Ťažba môže ovplyvniť miestne komunity a domorodé obyvateľstvo, ktoré je závislé od lesov pre svoje živobytie a kultúrne praktiky.
Narušenie fauny
Zmeny v lesných ekosystémoch môžu narušiť prirodzené biotopy a migračné cesty divokej zveri, čo vedie k poklesu populácií a strate biodiverzity.
Zemmco Systems

Vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku

Pridajte sa k stovkám spokojných zákazníkov a úspešne dokončených projektov.

Ekonomický vplyv ťažby sibírskej borovice

Sibírska borovica je dôležitým exportným artiklom pre regióny, kde sa ťaží, čo prináša významné príjmy z medzinárodného obchodu a prispieva k ekonomickej prosperite týchto oblastí.

Zamestnanosť a priemysel

Ťažba a spracovanie sibírskej borovice poskytuje pracovné príležitosti v lesnom hospodárstve, spracovateľskom priemysle a súvisiacich sektoroch, čo podporuje miestne ekonomiky a znižuje mieru nezamestnanosti.

Rozvoj Infraštruktúry

Aktivity súvisiace s ťažbou často vyžadujú výstavbu alebo zlepšenie infraštruktúry, ako sú cesty a spracovateľské závody, čo môže zlepšiť prístup a služby v odľahlých regiónoch.

Lokálne komunity

Príjmy z ťažby môžu prispieť k rozvoju lokálnych komunít prostredníctvom investícií do vzdelávania, zdravotníctva a iných verejných služieb, avšak môžu tiež viesť k sociálnym a environmentálnym problémom, ak nie sú správne manažované.
Zemmco Systems

Aktuálne výzvy v obchode so sibírskou borovicou

Udržateľnosť
Zabezpečenie ekologickej udržateľnosti ťažby je kľúčové, aby sa predišlo nadmernému odlesňovaniu a zabezpečila regenerácia lesov, čo je výzvou v oblastiach s intenzívnou ťažbou.
Regulácie
Splnenie medzinárodných a národných environmentálnych štandardov a získanie certifikácií, ako je FSC, môže byť náročné a nákladné, čo môže obmedziť prístup k niektorým trhom.
Kolísanie dopytu a cien
Globálny dopyt a ceny sibírskej borovice môžu byť nestabilné v dôsledku ekonomických fluktuácií, čo predstavuje riziko pre výrobcov a exportérov.
Logistické výzvy
Doprava sibírskej borovice z odľahlých oblastí Sibíri na medzinárodné trhy môže byť logisticky náročná a drahá, čo zvyšuje celkové náklady.

Súčasný stav a budúcnosť Sibírskej Borovice

Sibírska Borovica má významný ekonomický aj ekologický vplyv, a jej budúcnosť bude závisieť od rovnováhy medzi komerčným využitím a udržateľným hospodárením.

Súčasnosť
Ekologické Výzvy: Intenzívna ťažba sibírskej borovice v niektorých oblastiach vedie k obavám týkajúcim sa odlesňovania, straty biodiverzity a narušenia prirodzených ekosystémov. Ekonomický Prínos: Sibírska borovica je dôležitým zdrojom príjmov pre lesnícke a drevospracujúce priemysly v regiónoch Sibíri, podporuje lokálne ekonomiky a zabezpečuje pracovné miesta. Regulačné Rámce: Existujú snahy o zavedenie prísnejších regulačných rámcov a certifikácií, ako je FSC, na zabezpečenie udržateľnosti ťažby a obchodu so sibírskou borovicou.
Budúcnosť
Udržateľné Hospodárenie: Rastúci dôraz na udržateľné lesnícke metódy a certifikáciu by mohol viesť k lepšej ochrane a obnove lesov sibírskej borovice, zabezpečujúc tak ich dlhodobú udržateľnosť. Inovácie a Technológia: Technologický pokrok v oblasti spracovania a ťažby môže zlepšiť efektívnosť a minimalizovať environmentálny dopad, zatiaľ čo inovácie v produktovom dizajne môžu zvýšiť hodnotu pridanú z dreva sibírskej borovice. Globálny Dopyt: Zmeny v globálnom dopyte po stavebných a dekoratívnych materiáloch môžu ovplyvniť trh so sibírskou borovicou, pričom rastúci záujem o ekologické a udržateľné materiály môže zvýšiť jej popularitu. Klimatické Zmeny: Zmeny v podnebí môžu mať vplyv na rozšírenie a zdravie lesov sibírskej borovice, čo si bude vyžadovať adaptívne stratégie v oblasti lesného hospodárstva a ochrany prírody.
Zemmco Systems

Udržateľné metódy správy a ťažby Sibírskej Borovice

Selektívna tažba
Táto metóda obmedzuje odstránenie stromov na nevyhnutné minimum, čím sa znižuje dopad na lesný ekosystém a podporuje jeho prirodzená regenerácia.
Zalesňovanie
Po výrube nasleduje vysádzanie nových stromov, čo zabezpečuje obnovu lesných zdrojov a zachovanie biodiverzity.
Minimalizácia odpadu
Efektívne využívanie všetkých častí vyťažených stromov a recyklácia odpadu z lesníctva a spracovania dreva prispievajú k zníženiu environmentálneho dopadu.
Kontrola erózie
Prijať opatrenia na zabránenie erózii pôdy a ochranu vodných tokov v ťažobných oblastiach, čím sa znižuje negatívny vplyv na vodné ekosystémy.
Zemcco Systems

Praktické tipy pre kupujúcich

Aplikácia
Zvážte, na aký účel plánujete sibírsku borovicu použiť. Určité vlastnosti, ako je odolnosť voči vlhkosti alebo schopnosť odolať nízkym teplotám, môžu byť pre vašu aplikáciu kritické.
Kontrola kvality
Skontrolujte kvalitu dreva, či už vizuálne alebo prostredníctvom technických špecifikácií. Kvalitná sibírska borovica by mala mať jednotnú farbu, minimálne defekty a byť správne vysušená.
Pôvod dreva
Uistite sa, že sibírska borovica pochádza z udržateľných zdrojov a jej ťažba bola vykonaná zodpovedným spôsobom. Hľadajte certifikáty ako FSC, ktoré garantujú udržateľnú ťažbu.
Cena
Ceny sibírskej borovice sa môžu líšiť v závislosti od kvality, veľkosti a dodávateľa. Porovnajte ceny od rôznych predajcov, aby ste získali najlepšiu hodnotu za vaše peniaze.

Často kladené otázky

Toto sú najčastejšie otázky našich klientov

Ako rozpoznať kvalitnú Sibírsku Borovicu?

Farba a Vzhľad: Kvalitná sibírska borovica má typicky svetlú až stredne žltú farbu s jemným červeným alebo ružovým nádychom. Farba by mala byť konzistentná a bez nežiaducich škvŕn. Textúra a Zrno: Hľadajte jemnú a rovnomernú textúru s pravidelným a rovným zrnom. Nepravidelnosti v zrnitosti by nemali byť príliš výrazné a celkový vzhľad by mal byť pútavý. Hustota a Tvrdosť: Sibírska borovica je známa svojou vyššou hustotou a tvrdosťou v porovnaní s inými druhmi borovice, čo prispieva k jej odolnosti a trvanlivosti. Rovnosť a Absencia Defektov: Drevo by malo byť rovné, bez viditeľných skrútení alebo zakrivení. Kontrolujte tiež absenciu vážnych defektov, ako sú veľké uzly, trhliny alebo dierky od hmyzu. Vlhkosť: Kvalitná sibírska borovica by mala byť správne vysušená, aby sa predišlo budúcim problémom s krivením alebo prasklinami. Ideálna vlhkosť dreva by mala byť prispôsobená podmienkam, v ktorých bude drevo použité. Vôňa: Čerstvá sibírska borovica môže mať charakteristickú príjemnú vôňu, ktorá by nemala byť prehnane silná alebo nepríjemná. Certifikácia: Kvalitné drevo by malo mať certifikáciu udržateľnosti, napríklad FSC, ktorá potvrdzuje, že bolo získané zodpovedným spôsobom.

Ako sa starať o Sibírsku Borovicu?

Ochrana Pred Vlhkosťou: Hoci sibírska borovica má dobrú prirodzenú odolnosť voči vlhkosti, je dôležité chrániť ju pred nadmernou vlhkosťou a vodou, najmä v exteriérových aplikáciách, aby sa predišlo hnilobe a deformácii. Povrchová Úprava: Pravidelná aplikácia vhodných povrchových úprav, ako sú oleje, laky alebo lazúry, môže pomôcť chrániť drevo pred UV žiarením, vlhkosťou a škvrnami, zároveň zvýrazňuje jeho prirodzenú krásu. Čistenie: Udržiavajte povrch dreva čistým od prachu, nečistôt a organických zvyškov použitím mäkkej handričky alebo mierneho čistiaceho prostriedku, aby ste predišli plesniam a hnilobe. Kontrola Škodcov: Pravidelne kontrolujte drevo na príznaky napadnutia škodcami, ako sú drevokazné hmyzy. Pri prvých známkach napadnutia vyhľadajte odbornú pomoc. Vyvarujte sa Priamemu Kontaktu so Zemou: V exteriérových aplikáciách, ako sú ploty alebo terasy, sa snažte minimalizovať priamy kontakt dreva so zemou, čo môže zvýšiť riziko hniloby. Pravidelné Kontroly a Údržba: Periodicky skontrolujte drevo na príznaky opotrebenia alebo poškodenia a podľa potreby vykonajte údržbu, vrátane premaľovania alebo nanášania nových vrstiev ochranných prostriedkov. Zabezpečenie Adekvátnej Ventilácie: V prípade použitia sibírskej borovice v interiéroch sa uistite, že priestor má dostatočnú ventiláciu, aby sa predišlo akumulácii vlhkosti. Zimná Ochrana: V prípade exteriérových konštrukcií v oblastiach s prísnymi zimami zvážte použitie ochranných krytov alebo prípravkov, ktoré zabezpečia dodatočnú ochranu pred mrazom a snehom.

Ak máte ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám ich zodpovieme.

Zemmco Systems

Vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku

Pridajte sa k stovkám spokojných zákazníkov a úspešne dokončených projektov.