Vajnorská 127 / C
0911 07 09 71
Zemmco Systems

Cumaru

Exotická drevina pôvodom z Brazílie patrí medzi najobľúbenejšie voľby zákazníkov pre stavbu terasy

Čo je Cumaru? Základné informácie:

Cumaru, známe tiež ako Brazílsky Teak, je jedným z najcennejších druhov tropického dreva. Jeho reputácia v oblasti stavebníctva a dizajnu je zakorenená v jeho výnimočnej odolnosti a estetickej príťažlivosti.

Image

Cumaru je vynikajúce pre svoju mimoriadnu odolnosť voči hnilobe, vlhkosti a škodcom. Táto odolnosť ho robí ideálnym pre použitie v exteriérových aplikáciách, kde je potrebná dlhodobá odolnosť bez nutnosti častého ošetrovania.

Cumaru patrí medzi najobľúbenejšie dreviny na výstavbu terás. V ponuke máme dosky s najvyššou kvalitou dreviny – Cumaru Champagne, ktoré odporúčame všetkými desiatimi. Cumaru Champagne je známe aj pod názvom brazílsky teak alebo Tonka Nut. Odolnosť dreviny Cumaru je vysoká. Je to drevina s veľmi vysokou životnosťou, nie je potrebná žiadna povrchová úprava. Zaraďuje sa medzi dreviny s najvyššou odolnosťou po IPE.

Image

Tvrdé drevo Cumaru bolo jednou z prvých alternatív exotického dreva k IPE na stavbu terás. Zároveň je druhé najtvrdšie brazílske tvrdé drevo s hodnotením tvrdosti Janka 3 540 a je takmer 3-krát tvrdší ako dub. Určite je ekonomickou voľbou pre váš vonkajší povrch s prémiovou kvalitou. Pre svoju vysokú odolnosť sú drevené terasy z Cumaru veľmi vhodné aj pre veľké komerčné budovy a terasy s vysokou prevádzkou.

Image
Image

Cumaru je domorodým druhom z tropických pralesov Južnej Ameriky, najmä z Brazílie, kde sa nachádzajú hlavné zdroje tohto cenného dreva. Ideálne podnebie a pôdne podmienky v týchto oblastiach zabezpečujú jeho výnimočný rast a kvalitu.

Cumaru je neoddeliteľnou súčasťou miestnej kultúry a ekonomiky v Južnej Amerike. Jeho obľúbenosť na medzinárodných trhoch prispieva k hospodárskemu rozvoju týchto regiónov, pričom sa stáva významným exportným produktom.

Image

Cumaru má hustú štruktúru, ktorá mu dodáva vynikajúcu pevnosť a odolnosť. Jeho povrch je prirodzene olejnatý, čo prispieva k jeho schopnosti odolávať vlhkosti a škodcom. Farba dreva sa pohybuje od zlatohnedej až po tmavohnedú s jemným a atraktívnym zrnitým povrchom, čo z neho robí žiadaný materiál v luxusnom nábytkárstve a vysokokvalitných podlahových krytinách.

Image

Cumaru Champagne je zložená z dvoch druhov dosiek Cumaru Amarelo (Yellow Cumaru) aj Red Cumaru. V doskách je bežné nájsť červenkasté či žlté kúsky. Mnoho dovozcov dnes kupuje zmiešanú farbu Cumaru, ktorá naživo vyzerá fantasticky. Prirodzená farebná variácia a rozsah odtieňov od medovo-hnedej po hnedo-červenú sú skutočne ohromujúce. Z dreva CUMARU realizujeme drevené terasy, fasády, ploty, ale aj iné stolárske výrobky na mieru.

Technické informácie
Meno
Cumaru
Bežné mená
Brazílsky Teak, Zlatý Teak, Južný Gaštan a Tonka Nut
Vedecké meno
Dipteryx Odorata
Primárna lokalita
Cumaru je pôvodom z tropických dažďových pralesov Južnej Ameriky, najmä z Brazílie.
Rozšírenie
Okrem Brazílie sa Cumaru vyskytuje aj v iných častiach Južnej Ameriky, vrátane Venezuely, Kolumbie a Peru.
Podmienky rastu
Preferuje teplé, vlhké tropické podnebie a prosperuje v úrodných, dobre odvodnených pôdach.
Farba
Má červeno-hnedú alebo purpurovo-hnedú farbu so svetlo žlto-hnedými alebo purpurovými pruhmi. Po vystavení na slnku sa postupne sfarbuje do svetlohnedej alebo žlto-hnedej farby. Bieľ je výrazná, úzka a žltohnedá. Lesk je skôr nízky až stredný, vyznačuje sa jemnou štruktúrou s prepojenými vláknami.
Textúra
Cumaru má jemnú až stredne hrubú textúru s rovným alebo mierne vlnitým zrnom.
Vôňa
Má charakteristickú, jemnú vôňu, najmä pri spracovaní.
Výška
Stromy Cumaru môžu dosiahnuť výšku 30 až 40 metrov.
Obvod kmeňa
Kmeň môže dosiahnuť obvod až 1,5 metra.
Priemerná váha suchého dreva
Približne 1,080 kg/m³.
Špecifická hmotnosť
Cumaru má vysokú špecifickú hmotnosť, čo naznačuje jeho vysokú hustotu a pevnosť.
Tvrdosť (Janka Hardness)
Približne 3,540 lbf (15,740 N), čo ho radí medzi jedny z najtvrdších drevín.
Trvanlivosť
Toto tvrdé drevo má vynikajúcu trvanlivosť a je odolné voči termitom. Je hodnotené ako odolné voči konzervačným prípravkom A beľ je priepustná.
Modul prasknutia (pevnosť v ohybe)
Veľmi vysoký, čo svedčí o jeho vynikajúcej odolnosti proti ohybu a praskaniu.
Modul elasticity
Taktiež vysoký, čo indikuje dobrú pružnosť a odolnosť voči deformácii. Pevnosť pri tlaku: Vysoká, odzrkadľuje jeho schopnosť odolať stláčaniu.
Pevnosť pri tlaku
Vysoká, odzrkadľuje jeho schopnosť odolať stláčaniu.
Zmršťovanie (radial)
Má relatívne nízke až stredné zmršťovanie.
Spracovateľnosť
Kvôli svojej tvrdosti môže byť spracovanie Cumaru náročnejšie, vyžaduje si ostré nástroje.
Cena
Cumaru je cenovo dostupnejší ako niektoré iné exotické dreviny, ale cena sa môže líšiť v závislosti od kvality a pôvodu.
Cena terasových dosiek
od 49 Eur za m2

Ak máte iné otázky o Cumaru, neváhajte nás kontaktovať.

Zemmco Systems

Naše terasy, fasády a ploty z Cumaru

Pozrite sa aké projekty z Cumaru sme úspešne dokončili pre našich klientov.

Zemmco Systems

Vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku

Pridajte sa k stovkám spokojných zákazníkov a úspešne dokončených projektov.

Farebnosť Cumaru

Drevina Cumaru ponúka širokú hnedú škálu s rôznymi farebnými tónmi. Cumaru Champagne sa vyznačuje farebnými odtieňmi dreva, ktoré sa ťahajú spektrom od zlato-žltých tónov až po krásnu hnedú. Drevina sa vplyvom UV žiarenia postupne farebne zjednocuje do bledohnedej farby. Bez olejovej úpravy následne mení farbu do siva so stále viditeľnou výraznou drevenou kresbou. Na doskách sú bežné bledé rovnobežné pruhy – točité vlákno. Doba zmeny od žlto-hnedej až po výrazne šedú závisí od podnebia a či je terasa krytá alebo priamo vystavená slnečnému žiareniu.

Image

Cumaru je často rozdelené do farebných oddelení: svetlé, tiež známe ako štandardné Cumaru, brazílsky teak, Yellow Cumaru alebo Cumaru Amarelo a druhý odtieň, tmavý, tiež známy ako Red Cumaru, Cumaru, brazílsky gaštan alebo južný gaštan, ktorý má väčšinu dosiek zafarbených do červena.

Image

Drevená terasa z exotického dreva Cumaru Champagne má nádherný vzhľad a výborné vlastnosti dreva s farbami od medovohnedej po červenohnedú. Cumaru, známe aj ako brazílsky teak a brazílsky gaštan, je vysoko husté, odolné a všestranné tvrdé drevo. Decking z tvrdého dreva Cumaru Champagne, ktorý sa používa ako terasa z tvrdého dreva aj ako vonkajší fasádny drevený obklad, je tou správnou voľbou, ktorá dodá prvotriednu dlhotrvajúcu krásu akejkoľvek nehnuteľnosti.

Image
Zemmco Systems

História a pôvod Cumaru

Cumaru, známe tiež ako Brazílsky Teak, má svoje korene v tropických pralesoch Južnej Ameriky, najmä v Brazílii. Tento druh dreva bol po stáročia súčasťou miestnej kultúry a používal sa v tradičnom stavebníctve, nábytkárstve a výrobe lodí. S postupom času sa vďaka svojim vynikajúcim vlastnostiam a atraktivite dostal do popredia medzinárodného obchodu s drevom.

Image link
Zemmco Systems

Prečo je Cumaru obľúbené

Vysoká odolnosť
Cumaru je obľúbený pre svoju vynikajúcu odolnosť voči hnilobe, vlhkosti a škodcom, čo ho robí ideálnym pre exteriérové aplikácie ako sú terasy, záhradný nábytok a dokonca i obklady fasád.
Trvanlivosť
Jeho vysoká hustota a tvrdosť zabezpečujú, že výrobky z Cumaru vydržia dlhé roky, čo je dôležité pre konštrukcie a aplikácie, ktoré vyžadujú dlhodobú odolnosť.
Estetický vzhľad
Cumaru je obľúbený tiež pre svoju krásnu, bohatú farbu a jemnú textúru, ktorá pridáva eleganciu a teplo do akéhokoľvek priestoru alebo projektu.
Ekologická alternatíva
V porovnaní s inými exotickými drevinami je Cumaru často vnímané ako ekologickejšia alternatíva, zvlášť ak pochádza z udržateľných zdrojov.
Zemmco Systems

Vlastnosti Cumaru

Farba a textúra
Má bohatú, tmavohnedú až červenohnedú farbu s jemnými zrnitými pruhmi a jemnou textúrou.
Trvanlivosť
Vyniká dlhou životnosťou, je ideálnym materiálom pre aplikácie vyžadujúce dlhodobú odolnosť.
Odolnosť
Cumaru je známe svojou výnimočnou odolnosťou voči hnilobe, vlhkosti a škodcom.
Tvrdosť
Je jedným z tvrdších druhov dreva, čo znamená vysokú odolnosť voči oderu a poškriabaniu.
Zemcco Systems

Využitie Cumaru

Cumaru je populárne v interiérových podlahových krytinách, poskytuje dlhodobú odolnosť a estetický vzhľad.

Exteriérové podlahy
Vďaka svojej vysoké odolnosti proti poveternostným podmienkam je Cumaru ideálne pre exteriérové podlahy, terasy a paluby.
Stavebníctvo
Využíva sa v konštrukčných aplikáciách vrátane nosných prvkov, obkladov a exteriérových konštrukcií vzhľadom na jeho pevnosť a odolnosť.
Nábytkárstvo
Jeho atraktívny vzhľad a trvanlivosť robia z Cumaru žiadaný materiál pre výrobu vysoko kvalitného nábytku, najmä pre exteriérové použitie.
Loďiarstvo
V lodiarstve sa Cumaru používa na výrobu palub, dokov a iných častí lodí, kde je potrebná odolnosť proti vode a vlhkosti.
Zemmco Systems

Naše terasy, fasády a ploty z Cumaru

Pozrite sa aké projekty z Cumaru sme úspešne dokončili pre našich klientov.

Zemmco Systems

Ekologické otázky spojené s ťažbou Cumaru

Deforestácia
Nadmerná ťažba Cumaru môže viesť k deforestácii, čo má negatívny vplyv na biodiverzitu a ekosystémy tropických pralesov, zvlášť v Južnej Amerike.
Zníženie biodiverzity
Ťažba v tropických pralesoch, vrátane oblastí, kde sa vyskytuje Cumaru, môže narušiť prirodzené biotopy a znížiť biodiverzitu.
Udržateľná ťažba
Výzvou je zabezpečiť, že ťažba Cumaru je vykonávaná udržateľným spôsobom, aby neohrozovala dlhodobú existenciu tohto prírodného zdroja.
Certifikácia
Dôležitým aspektom je zabezpečenie, že Cumaru pochádza z udržateľných a legálne spravovaných lesov, čo môže byť overené prostredníctvom certifikácií ako FSC.
Zemmco Systems

Vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku

Pridajte sa k stovkám spokojných zákazníkov a úspešne dokončených projektov.

Ekonomický vplyv ťažby Cumaru

Rozvoj a implementácia udržateľných ťažobných metód môže vyžadovať značné investície, ale sú kľúčové pre zabezpečenie dlhodobej udržateľnosti tohto priemyslu.

Prínos pre lokálnu ekonomiku

Ťažba Cumaru poskytuje pracovné príležitosti a príjmy pre miestne spoločenstvá v Južnej Amerike.

Export a medzinárodný obchod

Cumaru je žiadaným exportným produktom, ktorý prispieva k ekonomike krajín, ako je Brazília, prostredníctvom zahraničného obchodu.

Fluktuácie na trhu

Ceny Cumaru môžu kolísať v závislosti od globálnych trhových podmienok, čo ovplyvňuje ekonomickú stabilitu v oblastiach závislých od jeho exportu.
Zemmco Systems

Aktuálne výzvy v obchode s Cumaru

Zabezpečenie, že Cumaru pochádza z udržateľných zdrojov, je kľúčové. Certifikácie ako FSC sú dôležité, ale získanie a udržanie týchto certifikácií môže byť výzvou.

Regulačné výzvy
Adaptácia na stále sa meniace environmentálne predpisy a medzinárodné obchodné dohody môže byť náročná, zvlášť v oblastiach, kde legislatíva je neustále v pohybe.
Trhová konkurencia
Cumaru čelí silnej konkurencii od iných druhov dreva a syntetických alternatív, ktoré môžu ponúkať nižšie ceny alebo iné vlastnosti.
Ochrana prírodných zdrojov
Zabezpečenie, že ťažba Cumaru neohrozuje miestne ekosystémy, je výzvou vzhľadom na rastúci dopyt po tomto drevine.
Zemmco Systems

Súčasný stav a budúcnosť Cumaru

Rastúci dopyt
Súčasný stav trhu s Cumaru ukazuje rastúci záujem o tento materiál, najmä v oblasti stavebníctva a exteriérového dizajnu.
Zameranie na udržateľnosť
Budúcnosť Cumaru bude závisieť od schopnosti priemyslu a regulátorov zabezpečiť jeho udržateľnú ťažbu a obchod.
Technologický pokrok
Inovácie v spracovaní a aplikácii Cumaru môžu otvoriť nové trhy a použitia pre tento materiál.
Ekologická zodpovednosť
Rastúce environmentálne povedomie môže viesť k väčšiemu dopytu po ekologicky zodpovedných materiáloch, čo by mohlo byť výhodou pre Cumaru, ak je správne spravovaný a certifikovaný.
Zemcco Systems

Udržateľné metódy správy a ťažby Cumaru

Deforestácia je obrovským problémom dneška. Ako zabezpečiť trvalo udržateľný rozvoj pri tažbe dreva?

Certifikácia udržateľnej ťažby
Podpora a používanie dreva Cumaru s certifikáciou, ako je FSC, ktorá zaručuje, že drevo bolo získané z udržateľne spravovaných lesov.
Podpora lokálnych spoločenstiev
Spolupráca s miestnymi komunitami a zabezpečenie, aby ťažba Cumaru prispievala k ich udržateľnému rozvoju.
Obmedzenie nadmernej ťažby
Zavedenie limitov na ťažbu a kontrola výrubu, aby sa predišlo preťaženiu a degradácii lesných zdrojov.
Zodpovedné lesné hospodárstvo
Implementácia a dodržiavanie zásad zodpovedného lesného hospodárstva, ktoré zahŕňajú ochranu biodiverzity, obnovu lesov a minimalizáciu dopadu na životné prostredie.
Zemmco Systems

Praktické tipy pre kupujúcich Cumaru

Overenie certifikácie
Skontrolujte, či má Cumaru certifikát FSC alebo iný podobný, ktorý zaručuje jeho udržateľný pôvod.
Poznanie vlastností
Získajte informácie o vlastnostiach a správnom použití Cumaru, aby ste sa uistili, že je vhodný pre váš projekt.
Kontrola materiálu
Pred nákupom si preverte fyzické vlastnosti dreva, ako sú farba, textúra a prípadné defekty.
Podpora udržateľných dodávateľov
Vyberajte dodávateľov, ktorí sa zaviazali k udržateľnosti a etickým postupom v rámci celého dodávateľského reťazca.

Často kladené otázky

Toto sú najčastejšie otázky našich klientov

Ako rozpoznať kvalitné Cumaru?

Kontrola farby a textúry: Kvalitné Cumaru by malo mať jednotnú farbu, ktorá sa pohybuje od tmavohnedej až po červenohnedú, s jemnými pruhmi. Textúra by mala byť hladká a uniformná. Absencia defektov: Pozrite sa na prítomnosť trhlín, štiepov, dier od hmyzu alebo iných viditeľných defektov, ktoré by mohli ovplyvniť pevnosť alebo estetický vzhľad. Tvrdosť a hustota: Cumaru je známe svojou vysokou tvrdosťou a hustotou. Skúste pocítiť jeho hmotnosť a pevnosť - kvalitné Cumaru by malo byť ťažké a pevné. Vôňa a pocit na dotyk: Cumaru má mierne výraznú vôňu a jeho povrch by mal byť hladký na dotyk.

Ako sa starať o Cumaru?

Pravidelné čistenie: Udržujte Cumaru čisté pravidelným zametaním a čistením. Môžete použiť mierne čistiaci prostriedok a vodu na odstránenie špiny a škvŕn. Ochrana pred poveternostnými vplyvmi: Hoci je Cumaru odolné voči poveternostným vplyvom, aplikácia vhodného oleja alebo ochranného náteru môže pomôcť predlžiť jeho životnosť a zachovať jeho farbu. Vyvarovanie sa poškodenia: Hoci je Cumaru veľmi odolné, vyvarujte sa ťažkého nárazu alebo odieraniu, ktoré by mohli spôsobiť poškodenie. Vyhýbanie sa dlhodobému kontaktu s vlhkosťou: Aj keď je Cumaru odolné voči vlhkosti, dlhodobá expozícia môže spôsobiť jeho poškodenie. Uistite sa, že máte správnu drenáž a vyvarujte sa stálej expozícii vode. Pravidelná údržba: Občasná kontrola a údržba Cumaru na exteriérových aplikáciách môže pomôcť predísť dlhodobému poškodeniu a zachovať jeho kvalitu. Prirodzená oxidácia dreviny spôsobená ultrafialovým svetlom mení farbu podlahovej krytiny viac do sivej farby. Na zachovanie prirodzenej farby dreva, ale taktiež na predĺženie jeho životnosti, odporúčame používať špeciálny olej na vonkajšiu drevenú krytinu, napr. transparentný ochranný olej. Renovácia krytiny by sa mala vykonávať dvakrát za rok – pred zimou a po zime. Vďaka svojej výraznej štruktúre a vyššiemu tangenciálnemu zosychaniu sa v priebehu životnosti vyskytujú výrazné mikro-praskliny, otvorené póry a nastáva efekt korýtkovania a krútenia, čo dodáva drevu prirodzený šmrnc. Pre nenáročnú údržbu, odolnosť a neuveriteľnú krásu je drevina Cumaru Champagne výborná voľba. Drevené terasy z exotického dreva Cumaru Champagne sú dostupné za prijateľnú cenu, vďaka čomu sú skvelou voľbou pre každého majiteľa domu, staviteľa alebo firmu. Ponúkame rôzne terasové a fasádne profily.

Ak máte ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám ich zodpovieme.

Zemmco Systems

Kontaktujte nás

Pridajte sa k stovkám spokojných zákazníkov a úspešne dokončených projektov.