Vajnorská 127 / C
0911 07 09 71
Zemmco Systems

IPE

Hlboká prírodná farba od olivovo-hnedej po čierno-hnedú so svetlejšími a tmavšími pásmi.

Čo je IPE? Základné informácie:

IPE, známe aj ako Brazílsky orech, patrí medzi najhodnotnejšie a najodolnejšie druhy dreva. Jeho reputácia je založená na neobyčajnej kombinácii pevnosti, trvanlivosti a estetického pôvabu.

Image

IPE je výnimočné svojou odolnosťou voči hnilobe, termitom a iným škodcom, ako aj voči extrémnym poveternostným vplyvom. Táto vlastnosť ho predurčuje na použitie v najnáročnejších vonkajších podmienkach, pričom zabezpečuje jeho dlhovekosť bez potreby častého ošetrovania.

IPE sa pýši hustou štruktúrou a olejnatým povrchom, ktorý prispieva k jeho prirodzenej odolnosti. Jeho bohatá tmavohnedá až takmer čierna farba, spolu s jemnou textúrou, robí z IPE symbol luxusu a vynikajúcej kvality v oblasti nábytkárstva, exteriérových podlah, terás a dokonca aj v lodiarstve.

Image

IPE je domovom tropických lesov Južnej Ameriky, predovšetkým Brazílie, kde sa nachádzajú hlavné zásoby tohto cenného dreva. Podmienky v týchto oblastiach, s ideálnym podnebím a úrodnou pôdou, sú ideálne pre rast stromov IPE a zabezpečujú ich vysokú kvalitu.

IPE sa stalo neoddeliteľnou súčasťou kultúry a ekonomiky krajín Južnej Ameriky. Jeho popularita na medzinárodnom trhu prispieva k hospodárskemu rozvoju týchto regiónov. Zároveň existuje dôraz na udržateľné metódy ťažby a spracovania tohto dreva, aby sa zachovala jeho dostupnosť pre budúce generácie a ochránili sa tropické pralesy.

Image
Technické informácie
Meno
IPE
Bežné mená
Brazílsky orech, Lapacho, Pau Lope
Vedecké meno
Handroanthus serratifolia
Primárna lokalita
IPE je domáce v tropických lesoch Južnej Ameriky, najmä v Brazílii. Rozšírenie: Okrem Brazílie sa IPE vyskytuje aj v iných častiach Južnej Ameriky, vrátane Paraguaja a Argentíny.
Rozšírenie
Okrem Brazílie sa IPE vyskytuje aj v iných častiach Južnej Ameriky, vrátane Paraguaja a Argentíny.
Podmienky rastu
Preferuje vlhké, tropické podnebie. Prosperuje v oblastiach s vysokým ročným úhrnom zrážok a teplým počasím.
Farba
Tvrdé drevo sa farebne pohybuje od olivovo-hnedej cez jantárovú až po takmer čiernu farbu, často so svetlejšími a tmavšími pruhmi, ktoré sú ostro oddelené od belavej alebo žltkastej beli
Textúra
Textúra je jemná až stredná, s nízkym leskom, s rovnou až nepravidelnou širokou kresbou.
Vôňa
Má charakteristickú, ale nie príliš silnú vôňu, najmä pri spracovaní.
Výška
Môže dosiahnuť výšku od 30 do 40 metrov.
Obvod kmeňa
Obvod kmeňa sa môže pohybovať okolo 2 metrov.
Priemerná váha suchého dreva
Približne 1,050 kg/m³.
Špecifická hmotnosť
IPE má veľmi vysokú špecifickú hmotnosť, čo naznačuje jeho výnimočnú hustotu a pevnosť.
Tvrdosť (Janka Hardness)
Približne 3,680 lbf (16,390 N), čo ho radí medzi jedny z najtvrdších drevín.
Hustota
1200Kg / m3
Trvanlivosť
IPE sa môže používať bez konzervačných látok alebo ďalšieho ošetrenia. Predpokladá sa, že vydrží 25 a viac rokov s malou alebo žiadnou degradáciou spôsobenou hnilobou, rozkladom alebo napadnutím termitmi. Tvrdé drevo IPE je mimoriadne odolné voči napadnutiu hnilobou, hubami a termitmi, ale je nie je také odolné voči morským červotočom. Vďaka svojej hustote je veľmi odolné voči konzervačným prípravkom.
Úprava
Ak sa drevo IPE ponechá bez povrchovej úpravy, tak ako každé iné prírodné drevo, zošedne. Vzhľadom na hustotu do dreva ťažko preniká akákoľvek povrchová úprava. Naším odporúčaním je použiť olej, ktorý napomôže zachovať jeho prirodzenú farbu.
Modul prasknutia (pevnosť v ohybe)
Veľmi vysoký, čo svedčí o jeho odolnosti proti ohybu a praskaniu.
Modul elasticity
Vysoký, indikuje dobrú pružnosť a odolnosť voči deformácii.
Pevnosť pri tlaku
Vysoká, odzrkadľuje jeho schopnosť odolať stláčaniu.
Zmršťovanie (radial)
IPE má relatívne nízke až stredné zmršťovanie.
Spracovateľnosť
Kvôli vysokému obsahu oleja a tvrdosti môže byť spracovanie IPE náročnejšie.
Cena
Cena IPE je stredne vysoká a odráža jeho kvalitu, trvanlivosť a dopyt na trhu.
Cena terasových dosiek
od 61 Eur za m2

Ak máte iné otázky o IPE, neváhajte nás kontaktovať.

Zemmco Systems

Naše terasy, fasády a ploty z IPE

Pozrite sa aké projekty z ipe sme úspešne dokončili pre našich klientov.

Zemmco Systems

Vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku

Pridajte sa k stovkám spokojných zákazníkov a úspešne dokončených projektov.

Zemmco Systems

História a pôvod IPE

IPE je pôvodom z tropických lesov Južnej Ameriky, hlavne z Brazílie. Toto drevo má dlhú históriu využitia v miestnom stavebníctve a nábytkárstve kvôli svojim výnimočným vlastnostiam. Tradícia jeho použitia siaha stáročia dozadu, keď domorodé spoločenstvá využívali jeho odolnosť a pevnosť pre rôzne účely. V posledných desaťročiach sa IPE stalo obľúbeným na medzinárodnom trhu, najmä v Severnej Amerike a Európe, pre svoje estetické a konštrukčné vlastnosti.

Image link
Zemmco Systems

Prečo je IPE obľúbený

Vysoká odolnosť
IPE je obzvlášť cenené za svoju vysokú odolnosť voči hnilobe, termitom a iným škodcom.
Trvanlivosť
Jeho tvrdosť a pevnosť zabezpečujú jeho odolnosť voči poškodeniu a dlhú životnosť.
Estetický vzhľad
IPE má atraktívnu tmavohnedú farbu a jemnú textúru, čo z neho robí obľúbený materiál pre vysokokvalitný nábytok a podlahy.
Všestranné použitie
ďaka svojim vlastnostiam je IPE využívané v širokom spektre aplikácií, od exteriérových konštrukcií až po luxusný nábytok.
Zemmco Systems

Vlastnosti IPE

All natural
Na rozdiel od kompozitnej (WPC ) drevoplastovej palubovky, ktorá je kombináciou drevnej buničiny a plastu, nerecyklovateľného materiálu, IPE je 100 % prírodné drevo. Je ideálny na opätovné použitie, je biologicky odbúrateľný a nevytvára žiadne vedľajšie produkty, ktoré by mohli poškodiť životné prostredie. Žiadne chemikálie ani plasty, ale 100 % skutočné drevo.
Životnosť
IPE je známe svojou schopnosťou vydržať mnoho desaťročí aj v extrémnych poveternostných podmienkach. Hustota a tvrdosť, ako je uvedené vyššie, v tom hrá veľkú úlohu. K dlhej životnosti prispieva aj prirodzená odolnosť proti prenikaniu vody a hnilobe. V lesoch, z ktorých rástlo, reakcie na silné dažde spôsobili, že toto drevo je prirodzene odolné voči prenikaniu vody, plesniam, hnilobe a rozkladu.
Odolnosť voči hmyzu
IPE a iné tropické tvrdé drevá sú prirodzene odolné voči hmyzu a drevokazným hubám. IPE pochádza z amazonského pralesu, kde žije hmyz, ktorý je oveľa zdatnejší vo vŕtaní dreva ako ich Európske náprotivky. Len veľmi málo hmyzu v ich prirodzenom prostredí je schopných preniknúť do ich tvrdých drevených vlákien a domáci hmyz v Európe sa mu určite nevyrovná. To platí pre väčšinu tvrdých tropických drevín.
Požiarna odolnosť
Aj to môže byť nezanedbateľným faktorom pri rozhodovaní o stavebnom materiáli. To platí aj pre veľké komerčné projekty v mestských oblastiach. IPE je terasový materiál, ktorý je najviac odolný voči ohňu. IPE je jedným z mála materiálov, okrem ocele a betónu, ktorý pravidelne získava hodnotenie triedy A od inžinierskych organizácií. Plastové, kompozitné a tlakovo upravené rezivo má zvyčajne najnižšie hodnotenie šírenia plameňa triedy C.
Tvrdosť
IPE patrí medzi 10 najtvrdších drevín na svete s hodnotením tvrdosti Janka 3684. Porovnajte si to s dubom, ktorý má v tvrdosti Janka cca a 1200. Mnohí porovnávajú tvrdosť a hustotu IPE s betónom. Táto extrémna tvrdosť prepožičiava jeho rozmerovú stálosť, dlhú životnosť a prirodzenú odolnosť voči poveternostným vplyvom. Vyvýšené vlákna sú bežným problémom tlakovo ošetrených drevín, prípadne sa vyskytujú pri tangenciálnom reze, ale nevyskytujú sa u tropických tvrdých drevín, ako je IPE. Kompozitné a plastové palubovky sa tiež časom výrazne roztiahnu a stiahnu, čo znižuje ich tuhosť . IPE vďaka svojej hustote pracuje minimálne, mierne sa roztiahne a stiahne. Minimálny pohyb je jedným z kľúčových prvkov neuveriteľnej dlhovekosti IPE. Treba však pozerať na rozdiel pri sušení A.D a K.D. Pri A.D je riziko väčšieho vzniku prasklín na koncoch dosky a celkovej zmeny objemu dreva.
Cena
Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, IPE nie je drahšie, ako alternatívy, ktoré sa javia lacnejšie. V skutočnosti je to naopak. Predpokladá sa, že lacnejšie mäkké drevo ošetrené tlakom vydrží asi 5 až 7 rokov, kým dosky začnú chátrať a hniť. Plastové a kompozitné dosky zvyčajne začnú blednúť a kaziť sa v priebehu niekoľkých 5 – 10 rokov. Kvalitný kompozit (WPC) samozrejme vydrží dlhšie, ako IPE, avšak stojí oveľa viac. Lacná kompozitná WPC terasa je neatraktívna a po približne 8 rokoch takmer nepoužiteľná. Pri správnej montáži je známe, že IPE vydrží 40 – 75 rokov, v závislosti od podmienok prostredia. Keď vezmete do úvahy náklady na výmenu tlakovo upravených alebo kompozitných dosiek počas životnosti iba jednej inštalácie IPE, IPE je oveľa nákladovo efektívnejšie. Počiatočné náklady na IPE palubovky sú vo všeobecnosti rovnaké ako pri kompozitoch strednej triedy a nižšie ako pri kompozitoch vyššej kategórie. Tlakovo ošetrené rezivo je lacnejšie ako IPE, ale dosky vymeníte 5-krát za životnosť jednej dosky IPE. Je teda IPE cenovo najefektívnejšia palubovka? Rozhodne áno!
Zemcco Systems

Využitie IPE

Jeho využitie je obľúbené pri stavbe terasy alebo fasády z dreva pre jeho neobyčajnú odolnosť proti ohňu. Z tohto hľadiska má podľa amerických noriem triedu A-1, rovnakú ako zbrojárska oceľ. IPE drevina vyniká veľmi vysokou tvrdosťou a odolnosťou. Pýši sa tiež nízkou mierou zosychania, či dobrou pružnosťou. IPE je jedným z najtvrdších, komerčne dostupných drevín na svete. S hodnotením tvrdosti Janka 3684 dokáže IPE odolať tým najextrémnejším prvkom a komerčnému opotrebovaniu. IPE drevina je jedinečná voľba na stavbu terasy.

Exteriérové podlahy
IPE je ideálne pre vonkajšie podlahy, ako sú terasy a paluby, vďaka svojej vysoké odolnosti proti poveternostným podmienkam a škodcom.
Stavebné konštrukcie
IPE sa často používa v konštrukčných aplikáciách, vrátane nosných prvkov, obkladov a exteriérových konštrukcií.
Nábytkárstvo
Jeho estetický vzhľad a trvanlivosť robia z IPE obľúbený materiál pre výrobu kvalitného nábytku, najmä pre vonkajšie použitie.
Loďiarstvo
Vzhľadom na jeho odolnosť voči vlhkosti je IPE vhodné aj pre výrobu častí lodí, ako sú paluby a doky.
Zemmco Systems

Naše terasy, fasády a ploty z ipe

Pozrite sa aké projekty z ipe sme úspešne dokončili pre našich klientov.

Zemmco Systems

Ekologické otázky spojené s ťažbou IPE

Drevené terasy sú univerzálne a môžu byť využité v rôznych prostrediach. Sú výbornou voľbou pre tých, ktorí hľadajú kombináciu funkčnosti, estetiky a pohodlia vo svojom vonkajšom priestore.

Deforestácia
Intenzívna ťažba IPE môže viesť k deforestácii, čo má negatívny dopad na biodiverzitu tropických lesov Južnej Ameriky.
Zníženie biodiverzity
Ťažba v tropických pralesoch môže narušiť ekosystémy, čím sa znižuje biodiverzita a ohrozuje životné prostredie rôznych druhov fauny a flóry.
Udržateľná ťažba
Výzvou je zabezpečiť, aby bola ťažba IPE vykonávaná udržateľným spôsobom, znižujúc ekologické škody a podporujúc regeneráciu lesov.
Certifikácia
Zabezpečenie, že drevo IPE pochádza z certifikovaných, udržateľne spravovaných lesov, je kľúčové pre minimalizáciu negatívneho vplyvu na životné prostredie.
Zemmco Systems

Vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku

Pridajte sa k stovkám spokojných zákazníkov a úspešne dokončených projektov.

Ekonomický vplyv ťažby IPE

Prínos pre lokálnu ekonomiku

Ťažba IPE poskytuje zdroj príjmu a zamestnanosti pre miestne spoločenstvá v Južnej Amerike.

Export a medzinárodný obchod

IPE je dôležitým exportným produktom pre krajiny ako Brazília, prispievajúc k ich ekonomike cez medzinárodný obchod.

Fluktuácie cien

Ceny IPE môžu byť nestabilné, ovplyvnené globálnym dopytom, dostupnosťou a obchodnými politikami, čo má vplyv na miestne ekonomiky.

Väčšia potreba udržateľnej ťažby môže vyžadovať investície do lepších ťažobných a spracovateľských techník, čo môže mať pozitívny vplyv na dlhodobú udržateľnosť prírodných zdrojov a ekonomickú stabilitu regiónu.

Zemmco Systems

Aktuálne výzvy v obchode s IPE

Jednou z hlavných výziev je zabezpečenie udržateľnej ťažby a obchodu s IPE. Existuje potreba širšieho prijatia a dodržiavania certifikácií, ako je FSC (Forest Stewardship Council), ktoré zaručujú udržateľný pôvod dreva.

Regulačná zhoda
Firmy obchodujúce s IPE čelia výzvam pri zabezpečovaní súladu s národnými a medzinárodnými predpismi, vrátane zákonov proti nelegálnej ťažbe.
Ekologické a sociálne otázky
Ochrana tropických lesov a podpora miestnych spoločenstiev sú kľúčové aspekty, ktoré musia byť riešené pri obchodovaní s IPE.
Dopyt a ponuka
Vyváženie dopytu po vysoko kvalitnom IPE s potrebou ochrany prírodných zdrojov je neustálym problémom.
Zemmco Systems

Súčasný stav a budúcnosť IPE

Rastúci dopyt
Súčasný stav trhu s IPE ukazuje rastúci globálny dopyt, čiastočne kvôli jeho atraktivite a odolnosti v exteriérových aplikáciách.
Zameranie na udržateľnosť
Budúcnosť obchodu s IPE bude výrazne závisieť od schopnosti zabezpečiť udržateľné zdroje a praktiky v celej dodávateľskej reťazci.
Inovácie a diverzifikácia využitia
Pokračujúce inovácie v spracovateľských technológiách a hľadanie nových uplatnení IPE môžu rozšíriť jeho využitie a trhový potenciál.
Ekologické vedomie
Rastúce globálne vedomie o ekologických problémoch môže viesť k väčšiemu dopytu po eticky získanom a udržateľnom IPE, čo môže ovplyvniť trhové trendy a obchodné stratégie.
Zemcco Systems

Udržateľné metódy správy a ťažby IPE

Deforestácia je obrovským problémom dneška. Ako zabezpečiť trvalo udržateľný rozvoj pri tažbe dreva?

Certifikácia udržateľnej ťažby
Podpora a používanie IPE s certifikáciou, ako je napríklad FSC, ktorá zaručuje, že drevo bolo získané z udržateľne spravovaných lesov.
Podpora lokálnych spoločenstiev
Zapojenie miestnych spoločenstiev do procesu ťažby a správy lesov, čo zabezpečí ich ekonomický prospech a podporu ochrany lesov.
Ochrana tropických lesov
Implementácia postupov, ktoré minimalizujú negatívny vplyv ťažby na tropické lesy, vrátane ochrany biodiverzity a udržiavania ekosystémov.
Zodpovedné lesné hospodárstvo
Používanie metód lesného hospodárstva, ktoré podporujú obnovu a regeneráciu lesov, ako sú selektívna ťažba a cyklická obnova.
Zemmco Systems

Praktické tipy pre kupujúcich IPE

Overenie certifikácie
Pred nákupom skontrolujte, či má drevo IPE certifikát FSC alebo iný ekvivalent, ktorý zaručuje jeho udržateľný pôvod.
Poznanie vlastností
Oboznámte sa s typickými vlastnosťami kvalitného IPE, vrátane farby, textúry a hustoty, aby ste vedeli, čo očakávať.
Etické problémy
Buďte si vedomí ekologických a sociálnych problémov spojených s ťažbou IPE a zvážte ich pri rozhodovaní o nákupe.
Dlhodobý pohľad
Investícia do kvalitného a udržateľne získaného IPE je nielen dobrá pre životné prostredie, ale aj pre dlhodobú hodnotu a užívateľskú spokojnosť.

Často kladené otázky

Toto sú najčastejšie otázky našich klientov

Ako rozpoznať kvalitné IPE

Kvalitné IPE má charakteristickú hnedú až tmavohnedú farbu s jemnými pruhmi. Textúra by mala byť rovnomerná a hladká. IPE je jedno z najtvrdších driev, takže by malo byť ťažké a pevné na dotyk. Skontrolujte, či drevo nemá viditeľné trhliny alebo iné defekty, ktoré by mohli ovplyvniť jeho pevnosť a odolnosť. IPE má mierne výraznú, ale príjemnú vôňu, ktorá je znateľná hlavne pri rezaní alebo obrábaní dreva.

Aká je farba IPE?

Farba jadrového dreva IPE je sýto hnedá s červenými a jantárovými odtieňmi a na pohľad sú značné vizuálne rozdiely medzi doskami. Kresba drevenej terasy IPE je mimoriadne hustá s viditeľnými katedrálovými oblúkmi a kontrastnými vzormi. Vďaka jemnej štruktúre dreva a vzájomne prepojenej štruktúre ponúka IPE vynikajúcu odolnosť. Zafarbenie a špecifiká terasy sa pohybuje od svetlo hnedej, cez červeno-hnedú, bordovú a žltú až po tmavohnedú či čiernu s jemným olivovo zeleným sfarbením. Farebné rozdiely medzi jednotlivými lamelami sú prirodzené a obvyklé pre tento druh dreva. Drevina sa počas 3 mesiacov vplyvom UV žiarenia postupne zjednocuje do bordovo-červeno-hnedej farby. Počas nasledujúcich 12 mesiacov bez olejovej úpravy mení farbu na elegantnú šedo-striebornú so stále viditeľnou drevitou kresbou. Doba premeny od silno farebnej až po výrazne šedú je závislá od lokality podnebia a či je terasa krytá alebo priamo vystavená slnečnému žiareniu.

Ako sa starať o IPE

Udržujte IPE čisté zametaním a príležitostným umytím mäkkou mydlovou vodou, aby ste odstránili špinu a nečistoty. Aplikujte špeciálny olej pre exotické drevo, aby ste zachovali prirodzený vzhľad a farbu IPE a chránili ho pred poveternostnými vplyvmi. Hoci je IPE odolné voči vlhkosti, dlhodobá expozícia vode môže spôsobiť problémy, ako sú napríklad nafúknutie alebo deformácia. V zimných mesiacoch alebo v prípade extrémnych poveternostných podmienok môže byť vhodné IPE chrániť krytím alebo umiestnením na suchšie miesto. Pravidelná kontrola a údržba môžu pomôcť predísť dlhodobému poškodeniu a zabezpečiť, že vaše IPE bude dlho vyzerajúce ako nové. Prirodzená oxidácia spôsobená ultrafialovým svetlom spôsobí, že podlahová krytina na povrchu zosivie. Na zachovanie prirodzenej farby dreva, ale taktiež na predĺženie jeho životnosti odporúčame použiť špeciálny olej na vonkajšiu drevenú krytinu, napr. transparentný ochranný olej. Renovácia krytiny by sa mala vykonávať dvakrát za rok, pred zimou a po zime, bez potreby chemického ošetrenia.

Ak máte ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám ich zodpovieme.

Zemmco Systems

Vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku

Pridajte sa k stovkám spokojných zákazníkov a úspešne dokončených projektov.