Vajnorská 127 / C
0911 07 09 71
Zemmco Systems

Jatoba

Prirodzene odolná drevina s veľmi dlhou životnosťou

Čo je Jatoba? Základné informácie:

Jatoba, známa aj ako Brazílske čerešňové drevo, je jedným z najhodnotnejších druhov dreva pochádzajúcich z tropických lesov Južnej Ameriky, najmä z Brazílie. Jeho povesť vychádza z jedinečnej kombinácie estetickej krásy a výnimočnej odolnosti.

Image

Jatoba je obzvlášť odolná voči hnilobe, škodcom a termitom, čo spolu s jeho vysokou hustotou a pevnosťou ho predurčuje na použitie v náročných podmienkach. Jeho prirodzená odolnosť zaručuje dlhú životnosť a minimalizuje potrebu častej údržby.

Jatoba je známa svojou bohatou červenohnedou až bordovou farbou, ktorá s plynutím času nadobúda ešte hlbší odtieň. Táto farba spolu s jemnou a hladkou textúrou robí z Jatoby vyhľadávaný materiál v luxusnom nábytkárstve a podlahových krytinách.

Image

Jatoba je druh tvrdého dreva, ktorý rastie v tropickej časti Strednej a Južnej Ameriky. Ide o listnatý strom, kmeň dosahuje priemer od 0,6 do 1,5 metra. Okrem Južnej Ameriky ho môžete nájsť napríklad aj na Karibských ostrovoch. Jatoba je v Európe jedna z najobľúbenejších exotických drevín využívaných na drevené terasy a fasády. Vysoký dopyt po tejto exotickej drevine trvá takmer 25 rokov.

Drevo Jatoba je veľmi husté a tuhé, čo z neho robí skutočne pevný základ. Opracovať ho je náročnejšie oproti iným drevinám, no na brúsenie podláh a ich leštenie je ideálnym kandidátom. Okrem interiérového použitia sa Jatoba využíva aj v stavebníctve či v lodnom priemysle, pretože je ideálna na stavbu lodí. Pri stavbe lodí sa tento druh dreva často používa na vnútorné aj vonkajšie obloženie. Okrem toho je možné Jatobu použiť na vodné diela ako sú móla. Vďaka svojej výdrži sa používa aj pri výrobe záhradného nábytku, vonkajších plotov a stien, fasád ale aj vonkajších schodov či lavičiek do parku. Jatoba v spojení so železnými prvkami a výraznou vlhkosťou vytvára čierne šmuhy v mieste spoja, preto sa odporúča využívať oceľové spoje a konštrukcie.

Image

Jatoba sa často používa na výrobu kvalitného nábytku, parket a podlahových krytín, kde jeho estetická príťažlivosť a odolnosť pridávajú hodnotu a dlhovekosť. Jeho odolnosť voči oderu a škodcom ho robí ideálnym aj pre exteriérové aplikácie, ako sú terasy a vonkajšie konštrukcie.

Primárnym zdrojom Jatoby je Brazília, kde ideálne podnebie a pôdne podmienky napomáhajú rastu a kvalite týchto stromov. Postupom času sa Jatoba stala dôležitou súčasťou brazílskej kultúry a ekonomiky, a získala medzinárodné uznanie pre svoju nezameniteľnú kvalitu a využitie v rôznych odvetviach.

Image

Jatoba sa tiež nazýva hymenaea courbaril – brazílska čerešňa. Drevo sa dá hladko opracovať a má krásny lesk. Drevené vlákno je rovné, miestami nepravidelné a zrno je jemné až stredne hrubé. Drevo Jatoba sa ľahko lepí, na pribíjanie a skrutkovanie je potrebné predvŕtanie. S drevom sa pomerne ľahko pracuje a má pekný hladký povrch. Používa sa na vonkajšie drevené terasy a drevené fasády. V interiéroch sa využíva na okenné rámy, schody, dvere, obklady atď. Jatoba je vhodná aj na parkety, široké doskové podlahy a nábytok.

Jatoba produkuje kvalitnú živicu copal alebo kopal, ktorá sa využíva v technickom priemysle. Ide o lepkavú hmotu oranžovej farby, ktorá sa „zbiera“ medzi koreňmi stromov. Niekedy sa jej nazbiera až toľko, že pri stromoch vytvára kamene s váhou niekoľko kilogramov. Živica z Jatoby a ďalších druhov stromov Hymenaea sa procesmi meranými v miliónoch rokov mení na jantár. Zo skutočne starých stromov druhu Hymenaea vedci získali vzácne informácie o faune a flóre v treťohorách, ktoré sa zachovali v takmer nedotknutých telách živočíchov a rastlín práve v jantári.

Image
Technické informácie
Meno
Jatoba
Bežné mená
Brazílske Čerešňové Drevo
Vedecké meno
Hymenaea courbaril
Primárna lokalita
Jatoba je prirodzene rozšírené v tropických lesoch Južnej Ameriky, najmä v Brazílii.
Rozšírenie
Vyskytuje sa tiež v iných oblastiach Latinskej Ameriky vrátane Kolumbie, Venezuely a Panamy.
Podmienky rastu
Preferuje teplé a vlhké tropické podnebie. Prosperuje v oblastiach s vysokým ročným úhrnom zrážok a úrodnou pôdou s dobrou drenážou.
Farba
V čerstvom stave je lososovo-červená až oranžovo-hnedá, po vysušení sa mení na červeno-hnedú. Často je poznačená tmavými pruhmi. Bieľ je zvyčajne široká, biela, sivá alebo ružovkastá.
Textúra
Jatoba má stredne hrubú textúru so zrnami, ktoré sú väčšinou rovné alebo mierne vlnité.
Vôňa
Má slabú, ale príjemnú vôňu, ktorá je najvýraznejšia pri spracovaní.
Výška
Dosahuje výšku od 25 do 35 metrov.
Obvod kmeňa
1 až 1,5 metra
Priemerná váha suchého dreva
Približne 850 kg/m³
Špecifická hmotnosť
Jatoba má špecifickú hmotnosť približne 0,85 (850 kg/m³), čo znamená, že je veľmi ťažké.
Tvrdosť (Janka Hardness)
Približne 2,350 lbf (10,450 N), čo naznačuje, že je mimoriadne tvrdé a odolné voči poškriabaniu a oderu.
Modul prasknutia (pevnosť v ohybe)
Približne 21,500 psi (148.2 MPa), čo ukazuje na vysokú pevnosť Jatoby pri ohybe.
Modul elasticity
Približne 2,670,000 psi (18.41 GPa), čo indikuje vysokú pružnosť a odolnosť voči deformácii.
Pevnosť pri tlaku
Približne 10,400 psi (71.7 MPa), čo svedčí o vysokom odolnosti materiálu voči stláčaniu.
Zmršťovanie (radial)
Mierne zmršťovanie. Radiálne zmršťovanie je približne 4.0% a tangenciálne zmršťovanie je okolo 7.0%.
Spracovateľnosť
Aj napriek vysoké tvrdosti, Jatoba sa dá spracovávať, hoci môže byť náročná na nástroje.
Cena
Jatoba patrí medzi stredne drahé typy dreva. Cena sa líši v závislosti od kvality a pôvodu, ale všeobecne je cenovo dostupnejšia ako iné exotické dreviny.
Cena terasových dosiek
od 39 Eur za m2

Ak máte iné otázky o Jatobe, neváhajte nás kontaktovať.

Zemmco Systems

Naše terasy, fasády a ploty z Jatoby

Pozrite sa aké projekty z Jatoby sme úspešne dokončili pre našich klientov.

Zemmco Systems

Vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku

Pridajte sa k stovkám spokojných zákazníkov a úspešne dokončených projektov.

Zemmco Systems

História a pôvod Jatoby

Jatoba, známe aj ako Brazílske čerešňové drevo, má svoje korene v tropických lesoch Južnej Ameriky. Tento druh dreva, vedecky známy ako Hymenaea courbaril, je už od dávnych čias cenným zdrojom v oblastiach, kde prirodzene rastie, najmä v Brazílii. Historicky bolo drevo Jatoba využívané pôvodnými obyvateľmi Južnej Ameriky na rôzne účely, vrátane výroby nábytku, lodi a dokonca aj pre medicínske využitie. Jeho odolnosť voči hnilobe a škodcom z neho urobila ideálny materiál pre trvanlivé výrobky a konštrukcie. S príchodom európskych osadníkov a rozvojom obchodu sa Jatoba začalo vyvážať do rôznych častí sveta. Jeho obľúbenosť rástla vďaka jeho estetickým a odolným vlastnostiam, čo ho urobilo obľúbeným vo výrobe nábytku a podlahových krytín. V súčasnosti je Jatoba vyhľadávaným materiálom na medzinárodnom trhu, najmä v nábytkárstve, stavebníctve a výrobe podlahových krytín. Jeho bohatá červenohnedá farba a vysoká odolnosť ho robia obľúbeným vo vysoko kvalitných aplikáciách.

Image link
Zemmco Systems

Prečo je Jatoba obľúbená

Vysoká odolnosť
Jatoba je známa svojou mimoriadnou odolnosťou voči hnilobe, škodcom a termitom, čo ju robí ideálnou pre použitie v exteriérových a náročných podmienkach.
Estetický vzhľad
S jej hlbokou červenohnedou až bordovou farbou, ktorá s časom tmavne, Jatoba ponúka bohatý a luxusný vzhľad, obľúbený v nábytkárstve a interiérovom dizajne.
Tvrdosť a pevnosť
Vyznačuje sa vysokou tvrdosťou a pevnosťou, čo z nej robí trvanlivý materiál schopný odolať opotrebeniu a namáhaniu.
Všestranné použitie
Jatoba sa dá využiť v mnohých aplikáciách, vrátane výroby podlahových krytín, nábytku a stavebných prvkov, vďaka svojej všestrannosti a spracovateľnosti.
Zemcco Systems

Využitie Jatoby

Odolnosť voči poveternostným vplyvom a hnilobe umožňuje použitie Jatoby v exteriérových aplikáciách, ako sú terasy, záhradný nábytok a vonkajšie konštrukcie. Jeho bohatá farba a textúra robia z Jatoby obľúbený výber pre dekoratívne interiérové prvky, ako sú obklady a obloženie stien.

Podlahové krytiny
Vďaka svojej vysoké odolnosti voči oderu a trvanlivosti je Jatoba populárna voľba pre podlahové krytiny, vrátane parket a laminátov.
Hudobné nástroje
V niektorých prípadoch sa Jatoba používa na výrobu hudobných nástrojov vďaka svojim rezonančným vlastnostiam.
Výroba nábytku
Jeho estetická príťažlivosť a pevnosť ho robia ideálnym materiálom na výrobu kvalitného nábytku, od stolov až po skrine.
Loďiarstvo
Jatoba sa využíva aj v lodiarstve pre konštrukciu lodných palúb a iných častí lodí, kde je potrebná odolnosť voči vlhkosti.
Zemmco Systems

Ekologické otázky spojené s ťažbou Jatoby

Neudržateľná ťažba môže mať negatívny dopad na miestne komunity, vrátane straty tradičných živobytí a zdrojov. Potreba lepšej regulácie a kontroly v ťažbe Jatoby je kľúčová pre zabezpečenie jej udržateľnosti a ochrany prírodných zdrojov.

Deforestácia
Intenzívna ťažba Jatoby môže prispievať k deforestácii v tropických lesoch Južnej Ameriky, čo má negatívny vplyv na biodiverzitu a ekosystémy.
Lokálne ekosystémy
Ťažba Jatoby môže narušiť ekosystémy, ovplyvňujúc prírodné habitaty a biologickú diverzitu v lesoch.
Nelegálna ťažba
Boj proti nelegálnej ťažbe Jatoby, ktorá podkopáva udržateľné hospodárenie a poškodzuje životné prostredie, je dôležitým problémom.
Certifikácia
Zabezpečiť udržateľnú ťažbu a obchodovanie s Jatobou je výzvou, najmä vzhľadom na rastúce medzinárodné požiadavky na ekologicky zodpovedné postupy.
Zemmco Systems

Vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku

Pridajte sa k stovkám spokojných zákazníkov a úspešne dokončených projektov.

Ekonomický vplyv ťažby Jatoby

Ťažba Jatoby poskytuje dôležitý zdroj príjmov pre miestne komunity v Južnej Amerike, vrátane pracovných príležitostí v lesnom hospodárstve a súvisiacich odvetviach. V krajinách, kde sa Jatoba ťaží, môže jej ťažba stimulovať lokálne hospodárstvo a podporovať hospodársky rozvoj, zvyšovať dopyt po službách a zlepšovať infraštruktúru.

Regulácia

Rastúca potreba udržateľnej ťažby a regulácie môže mať vplyv na ekonomiku ťažobných regiónov, vyžadujúc investície do udržateľných postupov a certifikácie.

Ekonomická stabilita

Globálne trhové trendy a dopyt po udržateľných materiáloch môžu ovplyvniť ceny Jatoby a tým aj ekonomickú stabilitu v krajinách, kde sa ťaží.

Závislosť na vývoze

V krajinách ako Brazília je export Jatoby dôležitým zdrojom devízových príjmov, čo z neho robí významnú komoditu v národnom hospodárstve.
Zemmco Systems

Aktuálne výzvy v obchode s Jatobou

Zabezpečenie udržateľnej ťažby a obchodovania s Itaubou je hlavnou výzvou, najmä v kontexte rastúcej globálnej požiadavky na ekologicky zodpovedné postupy.

Certifikácia a udržateľnosť
Zabezpečenie udržateľnej ťažby a obchodovania s Jatobou je hlavnou výzvou. Zvyšujúci sa dopyt po ekologicky zodpovedných materiáloch vyžaduje zabezpečenie certifikovaného pôvodu dreva.
Obchodné bariéry
Zmeny v medzinárodných a národných reguláciách týkajúcich sa obchodu s tropickými drevinami môžu predstavovať výzvy pre exportérov Jatoby.
Dopyt po alternatíve
Rastúci dopyt po alternatívnych, ekologicky udržateľných materiáloch môže vytvárať konkurenciu pre Jatobu na trhu.

Súčasný stav a budúcnosť Itauby

Súčasnosť
Rastúci dopyt: Jatoba je na medzinárodnom trhu stále vyhľadávaná pre svoje estetické a odolné vlastnosti, najmä v nábytkárstve a podlahárstve. Udržateľnosť: Zvýšená pozornosť sa venuje udržateľnosti ťažby Jatoby, aby sa minimalizoval jej dopad na životné prostredie. Regulačné výzvy: Obchod s Jatobou čelí výzvam v súvislosti s reguláciami a certifikáciami, ktoré zabezpečujú udržateľný pôvod dreva.
Budúcnosť
Zvýšené regulácie: Predpokladá sa, že v budúcnosti sa zvýši regulácia obchodu s Jatobou, najmä v kontexte globálneho dopytu po udržateľných materiáloch. Technologický pokrok: Technologický vývoj v spracovaní dreva môže priniesť nové spôsoby využitia Jatoby a rozšíriť jej aplikácie. Dopyt a trhové trendy: Trhové trendy a zmeny v dopyte spotrebiteľov, najmä smerom k udržateľnejším materiálom, budú ovplyvňovať budúci dopyt po Jatobe. Ochrana a udržateľná ťažba: Zvýšený dôraz na ochranu tropických lesov a udržateľné metódy ťažby by mohol zlepšiť riadenie zdrojov a udržateľnosť Jatoby. Ekologické a sociálne zodpovednosti: Zvýšený dôraz na ekologickú a sociálnu zodpovednosť v ťažbe a obchode s Jatobou môže vytvoriť lepšie podmienky pre udržateľný obchod.
Zemcco Systems

Udržateľné metódy správy a ťažby Jatoby

Používanie certifikovaných systémov, ako je FSC (Forest Stewardship Council), zabezpečuje, že Jatoba pochádza z udržateľne spravovaných lesov s jasnou sledovateľnosťou od zdroja po spotrebiteľa.

Selektívna tažba
Vyberanie len určitých stromov na ťažbu, čím sa minimalizuje dopad na les a jeho ekosystém, a zároveň sa podporuje zachovanie biodiverzity.
Zapojenie miestnych komunít
Zapojenie miestnych komunít do procesu ťažby a správy lesov, čím sa zabezpečí, že ich potreby a práva sú rešpektované a podporuje sa lokálny ekonomický rozvoj.
Program obnovy
Implementácia programov na obnovu a výsadbu nových stromov Jatoby po ich vyťažení, aby sa udržala populácia stromov a ich prirodzené prostredie.
Dlhodobé plánovanie
Vypracovanie a dodržiavanie dlhodobých plánov pre udržateľné hospodárenie s lesovmi, kde sa Jatoba ťaží, zabezpečuje ich trvalú udržateľnosť a ochranu.
Zemmco Systems

Praktické tipy pre kupujúcich Jatoby

Overenie certifikácie
Pri nákupe Jatoby vyhľadajte certifikáciu, ako je FSC (Forest Stewardship Council), ktorá zaručuje, že drevo bolo získané z udržateľne spravovaných lesov.
Pôvod dreva
Zistite, odkiaľ drevo Jatoba pochádza a aké postupy boli použité pri jeho ťažbe, aby ste sa uistili, že ide o zodpovedný a etický zdroj.
Poznanie vlastností
Oboznámte sa s typickými vlastnosťami Jatoby, ako sú farba, tvrdosť a odolnosť proti poveternostným vplyvom, aby ste vedeli, čo očakávať od materiálu.
Plánovanie
Rozhodnite sa, na aký účel bude Jatoba použitá, a uistite sa, že jej vlastnosti sú vhodné pre váš konkrétny projekt, napríklad pre podlahy, nábytok alebo exteriérové aplikácie.

Často kladené otázky

Toto sú najčastejšie otázky našich klientov

Ako rozpoznať kvalitnú Jatobu?

Farba a vzhľad: Kvalitné Jatoba má hlbokú červenohnedú až bordovú farbu, ktorá s plynutím času nadobúda ešte hlbší odtieň. Farba by mala byť rovnomerná bez nežiaducich škvŕn alebo veľkých farebných variácií. Textúra a zrno: Jatoba by mala mať stredne hrubú textúru so zrnami, ktoré sú väčšinou rovné alebo mierne vlnité. Pozrite sa na kvalitu zrna a jeho pravidelnosť. Hustota a tvrdosť: Skontrolujte hustotu a tvrdosť dreva. Jatoba je známa svojou vysokou hustotou a tvrdosťou, čo sa prejavuje v pevnosti a ťažkosti materiálu. Vlhkosť a sušenie: Uistite sa, že Jatoba je dobre usušená, aby sa zabránilo krúteniu alebo deformácii. Drevo by nemalo mať známky nadmernej vlhkosti. Povrchové defekty: Skontrolujte, či na dreve nie sú trhliny, dierky od hmyzu, alebo iné defekty, ktoré by mohli ovplyvniť jeho kvalitu alebo použitie. Certifikácia a pôvod: Overte si, či má drevo certifikát FSC alebo iné uznávané ekologické certifikácie, ktoré zaručujú udržateľný a etický pôvod. Vôňa a zvuk: Kvalitné Jatoba nemá výraznú vôňu a pri poklepaní by malo vydávať pevný a zdravý zvuk, bez naznačenia dutin alebo slabosti.

Akú farbu má Jatoba?

Čerstvo narezané jadrové drevo je telovej farby, ružovo-červené a tmavne až červeno-hnedé, často s tmavými, až čiernymi pruhmi. Keďže v súčasnosti existuje až 14 rôznych druhov stromov Hymenaea, farebnosť dreva Jatoba sa tak často mení podľa typu a miesta výskytu konkrétneho druhu. Ak rozrežeme drevo Jatoba, môžete v ňom sem-tam vidieť pruhy o šírke cca 1cm s tmavším sfarbením. Vyznačuje sa krásnou až dekoratívnou kresbou čo z neho robí veľmi vyhľadávaný materiál na nábytok, ale aj schody či podlahy. Farbou tiež pripomína drahšie varianty afrického dreva akými sú Afzelie Apa, Doussie či Pachyloba. Jatoba je výborným drevom na podlahy aj vďaka farebnosti, no najmä vďaka svojej vysokej odolnosti proti škrabancom oderu a opotrebovaniu.

Ako sa starať o Jatobu?

Pravidelné čistenie: Udržujte Jatoba čistú pomocou mäkkej kefy alebo handričky na odstránenie prachu a nečistôt. Pri hlbšom čistení použite čistiaci prostriedok určený pre drevo. Ochrana pred vlhkosťou: Aj keď je Jatoba odolná voči vlhkosti, je dobré chrániť ju pred dlhodobým vystavením extrémnej vlhkosti alebo stojatej vode. Olejovanie a voskovanie: Aplikácia dreveného oleja alebo vosku môže pomôcť udržať povrch Jatoby hladký a zvýrazniť jej prirodzenú farbu. Tieto produkty tiež poskytujú dodatočnú ochranu. Vyhnite sa priamemu slnku: Dlhodobé vystavenie priamemu slnečnému žiareniu môže spôsobiť vyblednutie farby Jatoby. Ak je to možné, umiestnite výrobky z Jatoby tak, aby boli chránené pred priamym slnkom. Vyhnite sa agresívnym chemikáliám: Pri čistení a údržbe sa vyhnite použitiu agresívnych chemikálií, ktoré by mohli poškodiť drevo alebo jeho povrchovú úpravu. Pravidelná kontrola: Pravidelne kontrolujte výrobky z Jatoby na známky poškodenia alebo opotrebenia a podľa potreby vykonajte opravy alebo povrchové úpravy. Ochrana pred škodcami: Hoci Jatoba je odolná voči škodcom, je dobré občas skontrolovať drevo na prítomnosť termitov alebo iného hmyzu.

Ak máte ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám ich zodpovieme.

Zemmco Systems

Kontaktujte nás

Pridajte sa k stovkám spokojných zákazníkov a úspešne dokončených projektov.