Krásne exotické drevo JATOBA

Prirodzene odolná drevina s veľmi dlhou životnosťou

výnimočne pevné

drevo JATOBA

Jatoba je druh tvrdého dreva, ktorý rastie v tropickej časti Strednej a Južnej Ameriky. Ide o listnatý strom, kmeň dosahuje priemer od 0,6 do 1,5 metra. Okrem Južnej Ameriky ho môžete nájsť napríklad aj na Karibských ostrovoch. Jatoba je v Európe jedna z najobľúbenejších exotických drevín využívaných na drevené terasy a fasády. Vysoký dopyt po tejto exotickej drevine trvá takmer 25 rokov.

Jatoba sa tiež nazýva hymenaea courbaril – brazílska čerešňa. Drevo sa dá hladko opracovať a má krásny lesk. Drevené vlákno je rovné, miestami nepravidelné a zrno je jemné až stredne hrubé. Drevo Jatoba sa ľahko lepí, na pribíjanie a skrutkovanie je potrebné predvŕtanie. S drevom sa pomerne ľahko pracuje a má pekný hladký povrch. Používa sa na vonkajšie drevené terasy a drevené fasády. V interiéroch sa využíva na okenné rámy, schody, dvere, obklady atď. Jatoba je vhodná aj na parkety, široké doskové podlahy a nábytok.

Farebnosť drevA JATOBA

Čerstvo narezané jadrové drevo je telovej farby, ružovo-červené a tmavne až červeno-hnedé, často s tmavými, až čiernymi pruhmi. Keďže v súčasnosti existuje až 14 rôznych druhov stromov Hymenaea, farebnosť dreva Jatoba sa tak často mení podľa typu a miesta výskytu konkrétneho druhu.

Ak rozrežeme drevo Jatoba, môžete v ňom sem-tam vidieť pruhy o šírke cca 1cm s tmavším sfarbením. Vyznačuje sa krásnou až dekoratívnou kresbou čo z neho robí veľmi vyhľadávaný materiál na nábytok, ale aj schody či podlahy. Farbou tiež pripomína drahšie varianty afrického dreva akými sú Afzelie Apa, Doussie či Pachyloba. Jatoba je výborným drevom na podlahy aj vďaka farebnosti, no najmä vďaka svojej vysokej odolnosti proti škrabancom oderu a opotrebovaniu.

Vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku

VLASTNOSTI DREVA JATOBA 

Jatoba je svojou tvrdosťou 2350 lb 2-krát tak tvrdšia ako náš dub, ktorý sa bežne na Slovensku používa v drevárskom priemysle. Výrazne tvrdé a odolné drevo dosahuje hustotu až 955 kg / m3 v suchom prostredí, pri 12 % vysušení. Schne veľmi  pomaly, ale po precíznom a kvalitnom procese sušenia nadobúda tvarovú stabilitu a absolútne nedrží ani neprodukuje zápach.

Drevo Jatoba  je veľmi husté a tuhé, čo z neho robí skutočne pevný základ. Opracovať ho je náročnejšie oproti iným drevinám, no na brúsenie podláh a ich leštenie je ideálnym kandidátom. Okrem interiérového použitia sa Jatoba využíva aj v stavebníctve či v lodnom priemysle, pretože je ideálna na stavbu lodí. Pri stavbe lodí sa tento druh dreva často používa na vnútorné aj vonkajšie obloženie. Okrem toho je možné Jatobu použiť na vodné diela ako sú móla. Vďaka svojej výdrži sa používa aj pri výrobe záhradného nábytku, vonkajších plotov a stien, fasád ale aj vonkajších schodov či lavičiek do parku. Jatoba v spojení so železnými prvkami a výraznou vlhkosťou vytvára čierne šmuhy v mieste spoja, preto sa odporúča využívať oceľové spoje a konštrukcie.

Zaujímavosti A špecifikácie dreva jatoba

Jatoba produkuje kvalitnú živicu copal alebo kopal, ktorá sa využíva v technickom priemysle. Ide o lepkavú hmotu oranžovej farby, ktorá sa „zbiera“ medzi koreňmi stromov. Niekedy sa jej nazbiera až toľko, že pri stromoch vytvára kamene s váhou niekoľko kilogramov. Živica z Jatoby a ďalších druhov stromov Hymenaea sa procesmi meranými v miliónoch rokov mení na jantár. Zo skutočne starých stromov druhu Hymenaea vedci získali vzácne informácie o faune a flóre v treťohorách, ktoré sa zachovali v takmer nedotknutých telách živočíchov a rastlín práve v jantári.

INÉ NÁZVY: Brazílska čerešňa
PÔVOD: Brazília, Peru
VZHĽAD: V čerstvom stave je lososovo-červená až oranžovo-hnedá, po vysušení sa mení na červeno-hnedú. Často je poznačená tmavými pruhmi. Bieľ je zvyčajne široká, biela, sivá alebo ružovkastá. Textúra je stredne hrubá až dosť hrubá. Zrno je väčšinou prepletené so zlatým leskom.
TVRDOSŤ: podľa stupnice JANKA pre vysušený materiál sa pohybuje od
2 350 do 3 290.
TRVANLIVOSŤ: Veľmi odolné voči hubám. Je tiež klasifikované ako veľmi odolné voči termitom, avšak málo odolné voči morským červotočom. Nemožno ho ošetrovať tlakovými vákuovými systémami.

TERASY, FASÁDY A PLOTY Z dreva jatoba

+421 911 070 971

Nezáväzná objednávka: info@zemmco.sk

Zemmco Systems s.r.o. | Zámocká 3, Bratislava 81101 | IČO: 44 020 198 | DIČ: 2022551839 | IČ DPH: SK2022551839

© 2021 Zemmco System, s.r.o. | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov