Fasády, ploty a terasy z exotického dreva IPE

Drevo hlbokej prírodnej farby od olivovo-hnedej po čierno-hnedú so svetlejšími a tmavšími pásmi

Kvalitné exotické drevo IPE

Exotické drevo IPE je jednou z najtvrdších drevín na svete, ktoré sa vyznačuje neuveriteľnou odolnosťou, hustotou a dlhou životnosťou.
Je tiež prirodzene odolné voči napadnutiu hmyzom, plesniam, hnilobe, ohňu a rozkladu. Tvrdosť IPE dreva a jeho stálosť je výnimočne vysoká, čo je veľké plus pri používaní IPE ako podlahového materiálu na terasu.  Jeho využitie je obľúbené pri stavbe terasy alebo fasády z dreva pre jeho neobyčajnú odolnosť proti ohňu. Z tohto hľadiska má podľa amerických noriem triedu A-1, rovnakú ako zbrojárska oceľ. IPE drevina vyniká veľmi vysokou tvrdosťou a odolnosťou. Pýši sa tiež nízkou mierou zosychania, či dobrou pružnosťou.

IPE je jedným z najtvrdších, komerčne dostupných drevín na svete. S hodnotením tvrdosti Janka 3684 dokáže IPE odolať tým najextrémnejším prvkom a komerčnému opotrebovaniu. IPE drevina je jedinečná voľba na stavbu terasy. 

Farebnosť dreva ipe

Farba jadrového dreva IPE je sýto hnedá s červenými a jantárovými odtieňmi a na pohľad sú značné vizuálne rozdiely medzi doskami. Kresba drevenej terasy IPE je mimoriadne hustá s viditeľnými katedrálovými oblúkmi a kontrastnými vzormi. Vďaka jemnej štruktúre dreva a vzájomne prepojenej štruktúre ponúka IPE vynikajúcu odolnosť. Zafarbenie a špecifiká terasy sa pohybuje od svetlo hnedej, cez červeno-hnedú, bordovú a žltú až po tmavohnedú  či čiernu s jemným olivovo zeleným sfarbením. Farebné rozdiely medzi jednotlivými lamelami sú prirodzené a obvyklé pre tento druh dreva.

Drevina sa počas 3 mesiacov vplyvom UV žiarenia postupne zjednocuje do bordovo-červeno-hnedej farby. Počas nasledujúcich 12 mesiacov bez olejovej úpravy mení farbu na elegantnú šedo-striebornú so stále viditeľnou drevitou kresbou. Doba premeny od silno farebnej až po výrazne šedú je závislá od lokality podnebia a či je terasa krytá alebo priamo vystavená slnečnému žiareniu. 

Vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku

Starostlivosť o drevo IPE

IPE  palubovky sú neuveriteľne všestranné. Vďaka svojej odolnosti je prirodzenou voľbou pre komerčné projekty, ako sú napríklad veľké móla na pláži alebo promenády s vysokou návštevnosťou, alebo dokonca verejné lavičky. Avšak jeho krása, sila a nízke nároky na údržbu z neho tiež robia vedúcu možnosť pre rezidenčné terasy rodinných domov a svoje využitie nájdu pokiaľ sa rozhodnete pre terasu z dreva, fasádu z dreva alebo akýkoľvek záhradný doplnok.

IPE je považované za najkvalitnejší a najlepší prírodný drevený terasový materiál na dnešnom trhu. Je to tiež jeden z najpopulárnejších druhov terás, ktoré máme skladom.

Prirodzená oxidácia spôsobená ultrafialovým svetlom spôsobí, že podlahová krytina na povrchu zosivie. Na zachovanie prirodzenej farby dreva, ale taktiež na predĺženie jeho životnosti odporúčame použiť špeciálny olej na vonkajšiu drevenú krytinu, napr. transparentný ochranný olej. Renovácia krytiny by sa mala vykonávať dvakrát za rok, pred zimou a po zime, bez potreby chemického ošetrenia.

INÉ NÁZVY: Brazílsky Orech, Lapacho, Pau Lope
VEDECKÝ NÁZOV: Handroanthus spp. (predtým zaradený do rodu Tabebuia)
PÔVOD: Brazília, tropická Južná Amerika
TVRDOSŤ: Tvrdosť podľa stupnice JANKA – 3 684 kg. Ide o mimoriadne tvrdé a odolné drevo.
HUSTOTA: 1200Kg / m3
TRVANLIVOSŤ: IPE sa môže používať bez konzervačných látok alebo ďalšieho ošetrenia. Predpokladá sa, že vydrží 25 a viac rokov s malou alebo žiadnou degradáciou spôsobenou hnilobou, rozkladom alebo napadnutím termitmi. Tvrdé drevo IPE je mimoriadne odolné voči napadnutiu hnilobou, hubami a termitmi, ale je nie je také odolné voči morským červotočom. Vďaka svojej hustote je veľmi odolné voči konzervačným prípravkom.
ÚPRAVA: Ak sa drevo IPE ponechá bez povrchovej úpravy, tak ako každé iné prírodné drevo, zošedne. Vzhľadom na hustotu do dreva ťažko preniká akákoľvek povrchová úprava. Naším odporúčaním je použiť olej, ktorý napomôže zachovať jeho prirodzenú farbu.
VZHĽAD: Tvrdé drevo sa farebne pohybuje od olivovo-hnedej cez jantárovú až po takmer čiernu farbu, často so svetlejšími a tmavšími pruhmi, ktoré sú ostro oddelené od belavej alebo žltkastej beli. Textúra je jemná až stredná, s nízkym leskom, s rovnou až nepravidelnou širokou kresbou.

vÝHODY EXOTICKÉHO DREVA IPE

1. ALL NATURAL

Na rozdiel od kompozitnej (WPC ) drevoplastovej palubovky, ktorá je kombináciou drevnej buničiny a plastu, nerecyklovateľného materiálu, IPE je 100 % prírodné drevo. Je ideálny na opätovné použitie, je biologicky odbúrateľný a nevytvára žiadne vedľajšie produkty, ktoré by mohli poškodiť životné prostredie. Žiadne chemikálie ani plasty, ale 100 % skutočné drevo.

2. TVRDOSŤ

IPE patrí medzi 10 najtvrdších drevín na svete s hodnotením tvrdosti Janka 3684. Porovnajte si to s dubom, ktorý má v tvrdosti Janka cca a 1200. Mnohí porovnávajú tvrdosť a hustotu IPE s betónom. Táto extrémna tvrdosť prepožičiava jeho rozmerovú stálosť, dlhú životnosť a prirodzenú odolnosť voči poveternostným vplyvom.  Vyvýšené vlákna sú bežným problémom tlakovo ošetrených drevín, prípadne sa vyskytujú pri tangenciálnom reze, ale nevyskytujú sa u tropických tvrdých drevín, ako je IPE. Kompozitné a plastové palubovky sa tiež časom výrazne roztiahnu a stiahnu, čo znižuje ich tuhosť . IPE vďaka svojej hustote pracuje minimálne, mierne sa roztiahne a stiahne. Minimálny pohyb je jedným z kľúčových prvkov neuveriteľnej dlhovekosti IPE. Treba však pozerať na rozdiel pri sušení A.D a K.D. Pri A.D je riziko väčšieho vzniku prasklín na koncoch dosky a celkovej zmeny objemu dreva.

3. DLHÁ ŽIVOTNOSŤ

IPE je známe svojou schopnosťou vydržať mnoho desaťročí aj v extrémnych poveternostných podmienkach. Hustota a tvrdosť, ako je uvedené vyššie, v tom hrá veľkú úlohu. K dlhej životnosti prispieva aj prirodzená odolnosť proti prenikaniu vody a hnilobe. V lesoch, z ktorých rástlo, reakcie na silné dažde spôsobili, že toto drevo je prirodzene odolné voči prenikaniu vody, plesniam, hnilobe a rozkladu.

4. ODOLNOSŤ PROTI HMYZU

IPE a iné tropické tvrdé drevá sú prirodzene odolné voči hmyzu a drevokazným hubám. IPE pochádza z amazonského pralesu, kde žije hmyz, ktorý je oveľa zdatnejší vo vŕtaní dreva ako ich Európske náprotivky. Len veľmi málo hmyzu v ich prirodzenom prostredí je schopných preniknúť do ich tvrdých drevených vlákien a domáci hmyz v Európe sa mu určite nevyrovná. To platí pre väčšinu tvrdých tropických drevín.

5. POŽIARNA ODOLNOSŤ

Aj to môže byť nezanedbateľným faktorom pri rozhodovaní o stavebnom materiáli. To platí aj pre veľké komerčné projekty v mestských oblastiach. IPE je terasový materiál, ktorý je najviac odolný voči ohňu. IPE je jedným z mála materiálov, okrem ocele a betónu, ktorý pravidelne získava hodnotenie triedy A od inžinierskych organizácií. Plastové, kompozitné a tlakovo upravené rezivo má zvyčajne najnižšie hodnotenie šírenia plameňa triedy C.

6. CENA

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, IPE nie je drahšie, ako alternatívy, ktoré sa javia lacnejšie. V skutočnosti je to naopak. Predpokladá sa, že lacnejšie mäkké drevo ošetrené tlakom vydrží asi 5 až 7 rokov, kým dosky začnú chátrať a hniť. Plastové a kompozitné dosky zvyčajne začnú blednúť a kaziť sa v priebehu niekoľkých 5 – 10 rokov. Kvalitný kompozit (WPC) samozrejme vydrží dlhšie, ako IPE, avšak stojí oveľa viac. Lacná kompozitná WPC terasa je neatraktívna a po približne 8 rokoch takmer nepoužiteľná. Pri správnej montáži je známe, že IPE vydrží 40 – 75 rokov, v závislosti od podmienok prostredia. Keď vezmete do úvahy náklady na výmenu tlakovo upravených alebo kompozitných dosiek počas životnosti iba jednej inštalácie IPE, IPE je oveľa nákladovo efektívnejšie. Počiatočné náklady na IPE palubovky sú vo všeobecnosti rovnaké ako pri kompozitoch strednej triedy a nižšie ako pri kompozitoch vyššej kategórie. Tlakovo ošetrené rezivo je lacnejšie ako IPE, ale dosky vymeníte 5-krát za životnosť jednej dosky IPE. Je teda IPE cenovo najefektívnejšia palubovka? Rozhodne áno!

 

TERASY, FASÁDY A PLOTY IPE Z NAŠEJ DIELNE

+421 911 070 971

Nezáväzná objednávka: info@zemmco.sk

Zemmco Systems s.r.o. | Zámocká 3, Bratislava 81101 | IČO: 44 020 198 | DIČ: 2022551839 | IČ DPH: SK2022551839

© 2021 Zemmco System, s.r.o. | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov