Krásne exotické drevo GARAPA

Prirodzene odolná drevina s veľmi dlhou životnosťou

Kvalitná A odolná GARAPA

Garapa, ktorá pochádza z Brazílie, sa stáva stále obľúbenejším a častejšie používaným materiálom v architektúre záhrad. Niekedy je známa ako brazílsky jaseň alebo brazílske tvrdé drevo. Na rozdiel od kameňa pôsobí teplým dojmom a spolu so zeleným trávnikom či bazénom vytvára nenapodobiteľnú kombináciu. Farba tejto dreviny je zlatá až zlato-žltá s rôznorodými odtieňmi. Garapa je druh tvrdého dreva s vysokou hustotou a odolnosťou, patrí medzi jeden z najpopulárnejších druhov brazílskeho dreva.  Ideálna je na použitie vo vonkajších konštrukciách vrátane drevených terás, drevených obkladov, drevených dažďových zábran a ďalších. Krásne zlaté tóny Garapa zvýraznia váš projekt teplým, prirodzeným vzhľadom.

Ak chcete pozdvihnúť exteriér vášho domova, drevo Garapa je skvelý spôsob, ako to urobiť. 

Terasové materiály z exotického tvrdého dreva s vysokou hustotou, ako sú dreviny Garapa či Cumaru, Jatoba alebo IPE, sú skutočne tými najlepšími dostupnými možnosťami terasových materiálov. Garapa je krásna, zvládne hustú premávku ľudí aj na verejných miestach a ponúka možnosť terasového materiálu svetlejšej farby pre vašu rezidenciu. Vďaka nižším nákladom je Garapa cenovo dostupnou voľbou pre terasový materiál z tvrdého dreva.

Exotické drevo Garapa je vhodné na drevené terasy, drevené fasády, obklady, ale aj drevené ploty.

 VýnimoČNÉ TERASOVÉ A FASÁDNE DOSKY GARAPA

Exotické drevo Garapa je tvrdé, husté drevo s jemne vyzerajúcou, saténovou kresbou. Je podstatne pevnejšie, tvrdšie a ťažšie ako dub, aj keď má nižšiu hustotu ako iné tvrdé drevá (IPE alebo Cumaru). Garapa je jedinečná vďaka mnohým pruhovaným znakom či širokou škálou farebných variácií, avšak je „fádnejšia“ ako napr. IPE alebo Cumaru. V prípade, že sa terasa alebo fasáda ponechá bez olejovania, jej prirodzený farebný odtieň sa zmení na jemne striebornú farbu. Garapa palubovky (ako aj IPE či Cumaru) sú mimoriadne odolné voči zmršťovaniu, lámaniu, skrúteniu a deformácii.

Z hľadiska odolnosti je drevo Garapa extrémne tvrdé a pomerne husté, takže sa očakáva, že drevené dosky vydržia a zachovajú si dobrý vzhľad. Drevo Garapavysokú odolnosť voči rozkladu a vlhkosti. Prirodzene vysoká hustota a prírodné oleje z Garapy ju robia odolnejšou voči útokom drevokazného a iného hmyzu.

Drevená terasa Garapa má pevnosť v ohybe 12 900 psi a podľa Janka škály má tvrdosť 1 630 lbf. Na porovnanie, biely dub má na stupnici Janka tvrdosť 1 360 lbf. Garapa má veľmi dobrú rozmerovú stabilitu. Po vyfrézovaní vykazuje len malý pohyb a je dodávaná v kvalite K.D – sušené v „peci“ (killin dry).

Nikto nemôže namietať, že IPE je kráľom hustoty a odolnosti, no Garapa príliš nezaostáva. Pre začiatok je to stále oveľa ťažšie drevo v porovnaní s mäkkým drevom, ako je céder či borovica. A rovnako ako IPE, aj Garapa ponúka odolnosť proti hnilobe, odolnosť proti hmyzu a špičkový vzhľad. Garapa je jedným z cenovo najvýhodnejších dostupných tvrdých drevín. Najmä v prípade súkromnej terasy, ktorá je málo frekventovaná, nemusíte plytvať drevom s najvyššou hustotou, aby ste z paluby dostali veľa života. Pre väčšinu majiteľov domov ponúka Garapa dostatok stability a pevnosti za zlomok ceny.

Starostlivosť o drevo GARAPA

Prirodzená odolnosť dreviny Garapa je vysoká. Vyznačuje sa veľmi dlhou životnosťou, nie je potrebná chemická úprava. Zaraďuje sa medzi dreviny s najvyššou odolnosťou po IPE. Laboratórne výsledky potvrdili vynikajúcu odolnosť dreviny Garapa voči stromo-kazným hubám. Odoláva extrémnym poveternostným podmienkam. Drevo je citlivé na cement a na riasy. Sme presvedčení, že ak sa rozhodnete mať vo svojom obydlí aspoň kúsok exotického dreva, ktoré vytvára príjemný pocit tepla, je táto drevina vaša správna voľba.

Farebnosť drevA GARAPA

Garapa sa vyznačuje svetložltým až tmavohnedým odtieňom. Pýši sa jemnými rozdielmi vo farebnosti a kresbe medzi jednotlivými lamelami, miestami sa vyskytujú tmavohnedé bodky či čiarky typické pre Garapu. Terasové dosky vystavené vplyvom UV žiarenia sa postupom času farebne zjednocujú do žlto-hnedej farby. V priebehu ďalších 12 mesiacov bez pravidelnej olejovej údržby sa mení vzhľad dosiek na šedú farbu, patinu s viditeľnou drevitou kresbou. Doba premeny od žlto-hnedej až po výrazne šedú je závislá od lokality podnebia a či je terasa krytá alebo priamo vystavená slnečnému žiareniu.

špecifikácie dreva GARAPA

TVRDOSŤ PODĽA STUPNICE JANKA: 771 kg
HUSTOTA: (KG/m3): 830
PEVNOSŤ: (MOE): 1 835 1000 psi
TANGENCIÁLNE ZMRŠTENIE: 10,0 %
RADIÁLNE ZMRŠTENIE: 6,5%
CHARAKTERISTIKA STROMU: Garapa môže dorásť do výšky 30 metrov s
priemerom cca 1,5 m
GEOGRAFICKÁ OBLASŤ: Argentína, Brazília, Peru, Venezuela

Vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku

+421 911 070 971

Nezáväzná objednávka: info@zemmco.sk

Zemmco Systems s.r.o. | Zámocká 3, Bratislava 81101 | IČO: 44 020 198 | DIČ: 2022551839 | IČ DPH: SK2022551839

© 2021 Zemmco System, s.r.o. | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov