DREVENÉ FASÁDY

SIBÍRSKY SMREKOVEC

Drevo Sibírskeho smrekovca je vysoko cenené pre svoje pozoruhodné a úžitkové vlastnosti. Je pevný a odolný, má nezvyčajne vysoký obsah živice, ktorá dodáva jadrovému drevu prirodzenú odolnosť voči rozkladu. Vďaka svojej lesklej zlatohnedej farbe a nápadným vzorom zŕn má drevená fasáda zo Sibírskeho smrekovca veľmi atraktívny vzhľad. Vďaka svojmu dobrému vzhľadu a fyzikálno-mechanickým vlastnostiam je veľmi vyhľadávaný pre exteriérové ​​aplikácie, najmä ako obkladový materiál. Sibírsky smrekovec pochádza zo sibírskych lesov, kde klimatické podmienky zaručujú pomalý rast stromu, v dôsledku čoho drevo získava pevnú textúru a vysokú hustotu. Vďaka tomu je ideálny pre exteriérové použitie. Ide o drevo vysokej tvrdosti s vysokým obsahom živice, vďaka čomu sa považuje za najodolnejšiu drevinu spomedzi ihličnatých stromov na svete. Vysoká prirodzená odolnosť vyplýva z prítomnosti živíc a extraktov nachádzajúca sa v dreve, ktoré v spojení s vysokou hustotou zaručujú odolnosť dreviny voči hnilobe a škodcom.

Sibírsky smrekovec je pre svoj vzhľad často veľmi obľúbenou voľbou dreveného obkladu. Považuje sa za veľmi žiadaný a poskytuje krásne sfarbenie a textúru. Tvary a vzory rastových prstencov sú veľmi esteticky príjemné a dodávajú každému obkladovému panelu skutočný charakter. Sibírsky smrekovec často začína ako svetložltá/zlatohnedá farba, ale zvetráva do nápadných striebristo šedých farieb, hoci ošetrenie a farbenie to môže zmeniť.

Ide o pomaly rastúce mäkké drevo s vysokou hustotou (má priemernú hustotu 590-650 kg na m3, čo z neho robí jedno z najtvrdších komerčných ihličnatých drevín. Je o 50 % tvrdší ako borovica lesná a to je jeden z dôvodov, prečo práve charakteristika vysokej hustoty ho robí veľmi odolným a ideálnym pre vonkajšie obklady, ako aj iné prvky, ako sú pergoly a altánky.

Vďaka tejto odolnosti je to drevo, ktoré nie je také náchylné na nárazy a škrabance ako iné druhy dreva. Toto je dôležitý aspekt pre vonkajšie obklady. Sibírsky smrekovec sa dá dobre rezať a opracovávať, čo z neho robí praktickú a efektívnu voľbu dreva pre stavebné projekty.

Z dreva Sibírsky smrekovec realizujeme drevené fasády, obklady, ploty, drevené altánky, drevené pergoly a záhradné domčeky.

Farebnosť dreviny
SIBÍRSKY SMREKOVEC

Celková farba Sibírskeho smrekovca je lesklá zlatohnedá. Pri bližšom skúmaní však odhalí škálu farieb od krémovo bielych úzkych pásikov beľového dreva po slamovo sfarbené alebo tmavé, červenohnedé jadrové drevo. Sibírsky smrekovec spoznáte vďaka jeho typickej zlatohnedej farbe. Po rokoch strávených na slnečnom svetle častokrát získava striebornú patinu. Vďaka svojej výraznej textúre dáva priestor vyniknúť svojim letokruhom, čím sa umocňuje vizuálny charakter skutočného dreva.

Trvanlivosť: pri obkladoch 50+ ročná životnosť. Odolnosť voči rozpadu „trieda 3 stredne odolná“.

Stabilita: Sibírsky smrekovec má nízku priepustnosť, takže sa dokáže vyrovnať s rôznymi úrovňami vlhkosti bez toho, aby absorboval veľa vody. Pri prevádzke sa teda nebude nadmerne zmršťovať ani napučiavať.

Hustota: Sibírsky smrekovec je mimoriadne husté a tvrdé drevo, preto je schopné odolať nárazom a škrabancom. Váži 570 až 650 kg/m3 po vysušení na 12 % vlhkosť.

Tepelné vlastnosti: Súčiniteľ tepelnej vodivosti (k) 0,13 W/m °C pri 12 % vlhkosti. Hodnota izolácie je približne 15-krát lepšia ako murivo, 400-krát lepšia ako oceľ a 1 770-krát lepšia ako hliník.

Akustické vlastnosti: Dokáže tlmiť vibrácie, vďaka čomu je obzvlášť účinný na použitie ako vnútorné obloženie.

Sibírsky smrekovec sa suší v sušiarni (K.D), čo mu dáva mnoho výhod. Proces zlepšuje rozmerovú stabilitu, umožňuje okamžitú aplikáciu náteru a umožňuje inštaláciu s minimálnou aklimatizáciou miesta.

Vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku

Starostlivosť a definícia kvality dreviny

Prirodzená oxidácia spôsobená ultrafialovým svetlom spôsobí, že podlahová krytina na povrchu zosivie. Na zachovanie prirodzenej farby dreva, ale taktiež na predĺženie jeho životnosti odporúčame použiť špeciálny olej na vonkajšiu drevenú krytinu, napr. transparentný ochranný olej. Renovácia krytiny by sa mala vykonávať dvakrát za rok, pred zimou a po zime.

URČENIE KVALITY

Sibírsky smrekovec „A+“ pozostáva z dosiek 1. a 2. triedy bez nominovaného percenta každej z nich tak, aby spĺňali uznanú triedu „triedené“. AB kvalita obsahuje dosky 1., 2. a 3. triedy. BC kvalita obsahuje dosky 2. a 3. triedy

Dosky 1. triedy sú prakticky čisté väčšinou z radiálneho rezu.

Dosky 2. triedy sú z tangenciálneho rezu a môžu obsahovať 1-2 zdravé alebo mŕtve uzly. Červené ceruzkové hrče do 5 mm, ak netvoria skupinu. Zdravé zarastené hrče v počte do 1-3 ks s veľkosťou najviac do 1/4 šírky dielca, čiastočne zrastené hrče a nezrastené hrče (nevypadavé) do 1/5 šírky profilu.

Dosky 3. triedy môžu obsahovať 3-6 uzlov rôznej veľkosti až do 15 mm, z ktorých niektoré môžu byť mŕtve alebo uvoľnené. Červené ceruzkové hrče do 15 mm, ak netvoria skupinu. Zdravé zarastené hrče v počte do
3 -5 ks s veľkosťou najviac do 1/4 šírky dielca a čiastočne zrastené hrče, hrče s kôrou a nezrastené hrče (nevypadavé) do 1/5 šírky profilu. Hrčovité zátky do najväčšej dovolenej veľkosti hrče pri max. 15 % dielca. Na každom bežného metra (bm) dielca je dovolená jedna zátka pričom ich ľubovoľné rozloženie môže byť v rámci dielca.

 

+421 911 070 971

Nezáväzná objednávka: info@zemmco.sk

Zemmco Systems s.r.o. | Zámocká 3, Bratislava 81101 | IČO: 44 020 198 | DIČ: 2022551839 | IČ DPH: SK2022551839

© 2021 Zemmco System, s.r.o. | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov