Ploty, fasády a drevené terasy Kanadský červený céder

Obľúbený Kanadský céder s vynikajúcou odolnosťou a prirodzenou krásou

KANADSKÝ ČERVENÝ CÉDER

Kanadský červený céder je všestranná drevina. Je nielen trvanlivý a stabilný aj v extrémnych podmienkach, ale zároveň aj vysoko dekoratívny. Používa sa v exteriéri, interiéri aj saunách. Veľmi dobre sa opracováva a jeho nízka hmotnosť uľahčuje manipuláciu.

Pre svoje mimoriadne vlastnosti je veľmi vhodným materiálom na opláštenie budov. Je vysoko a prirodzene odolný proti drevokaznému hmyzu, mimoriadne rozmerovo stabilný, ľahký a má výborné tepelne aj zvukovo izolačné vlastnosti.

Kanadský červený céder je zahrnutý v zozname schválených druhov dreva na použitie v drevených fasádnych prvkoch (SKH-Publication 99-05).

Veľkou prednosťou tejto dreviny je vysoká odolnosť materiálu voči poveternostným podmienkam, drevokazným hubám a plesniam.  Môžete si vybrať prevedenie s prirodzenou kresbou dreva s minimálnym obsahom hrčiek alebo rustikálny vzhľad s obsahom zarastených hrčiek. Výhodou je, že Kanadský céder nie je nutné povrchovo upravovať. Drevo časom prirodzene zosivie. Vieme ho prifarbiť podľa vašich požiadaviek.

Zemmco Systems ponúka rôzne možnosti spracovania profilov na drevené fasády podľa individuálnych požiadaviek zákazníka.

Farebnosť dreviny
KANADSKÝ ČERVENÝ CÉDER

Krásne červenkasté odtiene vyzdvihujú prirodzený vzhľad dreva. Z dreviny sa pôsobením dažďa vyplaví farbivo a vplyvom slnečného žiarenia povrch zoxiduje – „zošedivie“. Jednotlivé dosky majú výraznú kresbu a farebné rozdiely medzi profilmi sú povolené. Pre zachovanie pôvodného vzhľadu preto odporúčame použiť povrchovú úpravu. Drevo má nízky účinok a rýchlo schne, ak ide o tenké drevo. Sušenie hrubého dreva by sa malo vykonávať opatrne, pretože existuje nebezpečenstvo skrútenia alebo vnútorného prasknutia. Kanadský červený céder je pre svoju odolnosť a stabilitu použiteľný na všetky možné vnútorné aj vonkajšie konštrukcie. Vyniká svojou prírodnou krásou, širokou paletou farieb i rozmanitosťou textúr.

Kanadský červený céder je známy pre veľké farebné variácie čerstvého dreva: vyskytuje sa svetlohnedá, ružovo-hnedá, lososová a čokoládovo hnedá. Tmavé drevo zvyčajne pochádza zo strednej časti kmeňa. Ružovo-hnedé drevo niekedy pripomína Kalifornskú sekvoju, svetlohnedé drevo zasa Oregonskú borovicu. Z estetického hľadiska naozaj neexistuje náhrada pre prirodzenú krásu cédrového dreva. V Kanadskom červenom cédri sa snúbi bohatá paleta farebných tónov s výraznou kresbou letokruhu. Pravé cédrové drevo vykúzli malebné vonkajšie zákutia, hodí sa k tradičným stavebným prvkom, vyzývavo dopĺňa moderný dizajn a inšpiruje tých, ktorí sa neboja experimentovať. Predstavte si všetku túto dynamiku vtelenú v jednom jedinom stavebnom materiáli! Niet divu, že Kanadský červený céder premieňa sny dizajnérov na skutočnosť.

Vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku

Starostlivosť o
KANADSKÝ ČERVENÝ CÉDER

Prirodzená oxidácia spôsobená ultrafialovým svetlom spôsobí, že podlahová krytina na povrchu zosivie. Na zachovanie prirodzenej farby dreva, ale taktiež na predĺženie jeho životnosti odporúčame použiť špeciálny olej na vonkajšiu drevenú krytinu, napr. transparentný ochranný olej. Renovácia krytiny by sa mala vykonávať dvakrát za rok, pred zimou a po zime.

Vyžaduje len minimálnu údržbu a nie je potrebné ho ďalej povrchovo upravovať. V prípade, že sa ponechá vo vonkajšom prostredí bez povrchovej úpravy, dochádza časom k vytvoreniu prirodzenej striebrosivej patiny, ktorá však nijako neznižuje trvanlivosť fasády. Veľkou prednosťou tejto dreviny je vysoká odolnosť materiálu voči poveternostným podmienkam, drevokazným hubám a plesniam. Môžete si vybrať prevedenie s prirodzenou kresbou dreva z jadra s minimálnym počtom malých hrčiek alebo sukov a výhradne s radiálnym rezom – vláknitou štruktúrou (kvalita Clear Heart), alebo rustikálny vzhľad s obsahom zarastených hrčiek, ktoré nenarúšajú vzhľad dreva. Rez býva väčšinou tangenciálny (kvalita Select Better nr.2). Drevo vieme prifarbiť podľa vašich požiadaviek.

PREČO SI VYBRAŤ KANADSKÝ ČERVENÝ CÉDER

– mimoriadna rozmerová stabilita
– výborné tepelnoizolačné vlastnosti
– jedinečná prírodná krása
– ľahká opracovateľnosť
– vysoko dekoratívny materiál
– malé nároky na údržbu
– vysoká odolnosť proti drevokazným škodcom
– skvelé akustické vlastnosti
– nádherná typická vôňa
– široké možnosti povrchových úprav
– pôsobí proti šatňovým a potravinovým moliam
– ekologicky šetrný a recyklovateľný materiál
– dlhá životnosť cédrových produktov
– prirodzene antiseptické
– jedinečná textúra a farebnosť každého kusu
– jednoduchá manipulácia vďaka nízkej hmotnosti
– podrobné kvalitatívne triedenie
– pôvod z udržateľných zdrojov

ZAUJÍMAVOSTI O DREVE CÉDER

Z estetického hľadiska naozaj neexistuje náhrada pre prirodzenú krásu cédrového dreva. V západnom červenom cédre sa snúbi bohatá paleta farebných tónov s výraznou kresbou letokruhu. Pravé cédrové drevo vykúzli malebné vonkajšie zákutia, hodí sa k tradičným stavebným prvkom, vyzývavo dopĺňa moderný dizajn a inšpiruje tých, ktorí sa neboja experimentovať. Predstavte si všetku túto dynamiku vtelenú v jednom jedinom stavebnom materiáli! Niet divu, že západný červený céder premieňa sny dizajnérov na skutočnosť. Západný červený céder rastie na severozápadnom pobreží Severnej Ameriky od severu Kalifornie po juhovýchodnú Aljašku, všeobecne medzi 39° a 57° severnej šírky, od tichomorského pobrežia do vnútrozemia Britskej Kolumbie. Na Aljaške sa vyskytuje od úrovne mora až do nadmorskej výšky 915 m n.m, v Britskej Kolumbii až do výšky 1200 m n.m. Rastie v zmiešaných lesoch spoločne s Douglas Fir, Sitka Spruce a Pacific Coast Hemlock. V Britskej Kolumbii je okolo 750 mil. m³ drevnej hmoty červeného cédra nastojato. Viac ako polovica tohto objemu sa nachádza na pobreží, kde je druhým najrozšírenejším ihličnanom. Väčšina týchto lesov je viac ako 250 rokov starých. Okolo 50 mil. m³ rastie v národných parkoch a chránených územiach. 

Západný červený céder je jedným z najdlhšie žijúcich stromov na svete a dosahuje značné rozmery. Bežne dorastá do výšky 45 -50 m. Kmeň obvykle dosahuje priemer okolo 2,4 m. Má dlhú úzku, kónickú korunu s poklesnutými na konci rozšírenými vetvami ohnutými nahor. Ihlice sú iba 3-6 mm dlhé, žlto zelené, lesklé, lúčovito orientované. Plody sú šiškovité, v mladosti zelenej s nepatrne zaguľatenými šupinami, pri dozrievaní drevenej a hnednej. Kmeň je ryhovaný, kôra tenká, zriedka kedy silnejšia ako 2,5 cm, ohybná a vláknitá. V mladosti má škoricovo červenú, k starobe šedohnedú farbu.

NAJSTARŠÍ CÉDER

Rastie v Quinault Lake v USA. Odhaduje sa, že je starý asi 2 000 rokov, je vysoký 55 m, obvod jeho kmeňa meria 22 ma obsahuje cca 500 m³ drevnej hmoty. V Cheewhat Lake rastie strom vysoký 55,5 m s obvodom kmeňa 18,5
ma cca 450 m³ drevnej hmoty.
Viac sa o ňom dozviete tu:
 https://en.wikipedia.org/wiki/Duncan_Cedar

ĎALŠIE VLASTNOSTI KANADSKÉHO ČERVENÉHO CÉDRA

Frézované profily sa bez ďalších úprav používajú v mnohých aplikáciách alebo sú východiskovým materiálom na ďalšiu výrobu.
Ich využitie je široké – od fasádnych a obkladových profilov, terasy, ploty, treláže, slnolamy až po interiérové obklady, dvere, nábytok, sauny a pod.

Ponúkame široký sortiment fasádnych obkladov z Kanadského červeného cédra. Dodávame materiál koncovým zákazníkom aj významným spracovateľom. Skladom držíme stabilne najbežnejší profil – fasádne palubovky. Ostatné fasádne obklady dovážame na objednávku, prípadne na zákazku vyrábame.

Kanadský červený céder je vďaka svojim tepelne izolačným vlastnostiam a mimoriadnej rozmerovej stabilite jednou z najvhodnejších a najpoužívanejších drevín na stavbu sáun na celom svete. Odoláva aj vysokým teplotám a prudkým zmenám vlhkosti, ktoré sú v saunách bežné. Výborné akustické vlastnosti pomáhajú vytvoriť pokojné a komfortné prostredie.

Nie sú to však len fyzikálne vlastnosti, ktoré túto drevinu urobili v tomto odvetví tak žiadanú. Široká paleta farieb a rozmanitosť textúr červeného cédra má jedinečný vzhľad a spolu s jeho nádhernou a typickou vôňou dokresľujú atmosféru a umocňujú dojem. Mnohí ľudia majú saunu neodmysliteľne spojenú s jemnou vôňou Cédra. Ak chcete to najlepšie drevo do sauny, toto drevo je pre vás.

Vďaka nízkej mernej hmotnosti a mikroskopickej štruktúre je Céder výborným tepelným izolantom. Prirodzená krása a výborné akustické vlastnosti Cédra pomôžu vytvoriť pokojné a komfortné prostredie. Obsah silíc dodáva cédrovému drevu nezameniteľnú vôňu, ktorá je súčasťou mnohých parfumov. Drevené fasády vieme prispôsobiť na rôzne profily – od klasickej perodrážky, cez rhombus profil, lamely alebo veľkoformátové tieniace lamely.

+421 911 070 971

Nezáväzná objednávka: info@zemmco.sk

Zemmco Systems s.r.o. | Zámocká 3, Bratislava 81101 | IČO: 44 020 198 | DIČ: 2022551839 | IČ DPH: SK2022551839

© 2021 Zemmco System, s.r.o. | Všetky práva vyhradené | Ochrana osobných údajov