Terasa je nielen miestom odpočinku a posedenie s rodinou či priateľmi, ale aj ozdobou domu. V prípade, že si vyberáte povrch terasy, k dispozícii je celá paleta rôznych materiálov a medzi nimi má svoje pevné miesto aj exotické drevo.

V čom spočívajú najväčšie prednosti tohto materiálu a prečo sa oplatí uprednostniť pri stavbe terasy práve exotické drevo? 

Atraktívny a originálny vzhľad

Prvá vlastnosť, vďaka ktorej vás terasa z exotického dreva chytí za srdce, je určite jej dizajn. Exotické drevo z ďalekej Afriky, Ázie či Južnej Ameriky je u nás neopozerané a výrobky z neho rozhodne nenájdete na každom kroku. Vyberať si navyše môžete z mnohých farebných odtieňov a povrchových úprav, takže ani v tomto ohľade sa nemusíte nijak obmedzovať. 

Dlhá životnosť

Drevená terasa rozhodne nie je sezónnou záležitosťou. V porovnaní s drevinami pochádzajúcimi z mierneho pásma sa exotické drevo môže popýšiť výrazne dlhšou životnosťou, a to bez väčších problémov počítanú na niekoľko desiatok rokov. 

Výborná odolnosť

Ak chcete vedieť, čo od konkrétneho typu dreva očakávať, oplatí sa zistiť si čo najviac o jeho prirodzenom prostredí. Treba si uvedomiť, že exotické dreviny pochádzajú zo zemepisných šírok, kde je veľmi teplo a spravidla aj vlhko. Vyznačujú sa teda vysokou odolnosťou voči vonkajším vplyvom, a to vrátane húb a plesní. 

Exotické dreviny majú vysokú hustotu

Nepopierateľnou výhodou exotických drevín, ktorá je jedným z dôvodov celkovej odolnosti, je ich vysoká hustota. Pochopiteľne aj medzi jednotlivými typmi dreva sú rozdiely. Napríklad, teakové drevo ma hustotu okolo 700 kg/m3, a teda spomedzi exotických drevín ho môžeme považovať skôr za mäkšie. Oproti nemu, drevo Ipe je z pohľadu hustoty dosahujúcej až 1 100 kg/m3 doslova premiantom. 

Nenáročná starostlivosť

Častým argumentom v neprospech drevenej terasy je potreba pravidelnej údržby. V prípade exotických drevín to však tak celkom neplatí, v zásade si totiž žiadnu pravidelnú starostlivosť nevyžadujú. Maximálne bude potrebné z času na čas terasu natrieť olejom určeným pre exotické dreviny.