Ipe je neuveriteľne tvrdé drevo, ktoré pochádza z Južnej Ameriky a je najtvrdším tropickým drevom na Zemi. Čo však robí z Ipe naozaj výnimočné drevo a ideálny materiál na drevenú terasu, sú tieto vlastnosti:

 • Pevné a odolné
 • Veľmi tvrdé a husté drevo
 • Nenáročné na údržbu
 • Odolné voči poveternostným vplyvom a hmyzu
 • Prirodzene krásny vzhľad
 • Dlhá životnosť
 • Zvyšuje hodnotu vašej nehnuteľnosti

Ipe sa navyše ľahko nepoškriabe ani nerozštiepi napriek vzniku drobných prasklín na povrchu, na slnku sa nerozpáli a má vysoký koeficient trenia, takže je ideálne na vonkajšie stavby. Naše palubovky z exotického dreva Ipe na drevené terasy, ale aj fasády sú v kvalite FAS sušené K.D a po opracovávaní sú sušené vzduchom pre vonkajšie použitie.

Z dreva Ipe sa najčastejšie robia terasy, fasády, lavičky, kvetináče alebo iné drevené doplnky.

Pred inštaláciou, je však dôležité uviesť, že Ipe a iné tvrdé dreviny sú extrémne husté. Preto je nevyhnutné na nich vopred vyvŕtať otvory a na upevnenie drevených dosiek použiť skrutky. V tomto článku sa dočítate zopár informácií, ktoré potrebujete vedieť, ak sa rozhodnete terasu z IPE montovať svojpomocne:

 1. Skladovanie a manipulácia s tvrdým drevom Ipe
 2. Rozstup terasových dosiek Ipe
 3. Rezanie a vŕtanie Ipe
 4. Uchytenie terasových dosiek Ipe
 5. Konečná úprava Ipe

1. Skladovanie a manipulácia s tvrdým drevom Ipe

Pre správnu inštaláciu by ste mali najprv nechať drevo Ipe 7 dní odpočívať pred začatím procesu výstavby. Takto sa drevo Ipe aklimatizuje na teplotu a úroveň vlhkosti z miesta, kde žijete. V ideálnom prípade nechajte drevo Ipe zakryté, aby naň nepršalo. Počas tohto obdobia aklimatizácie však nezakrývajte terasový materiál igelitom ani plachtou, aby vedelo drevo „dýchať“. Až do inštalácie udržiavajte materiál vždy v suchu a používajte drevené podložky medzi vrstvami dosiek, aby ste umožnili správne prúdenie vzduchu.

– manipulácia s drevom

2. Rozstupy medzi doskami pre terasu z dreva Ipe

Pri každej inštalácii paluby nezabudnite ponechať medzi doskami dilatačnú medzeru pri klipoch 4mm a pri skrutkovaní zvrchu 5-6mm. Rozostupy majú zabezpečiť dostatok priestoru na rozťahovanie a zmršťovanie terasových dosiek pod vplyvom teploty a počasia. Dôležité je aj prostredie, v ktorom sa bude terasa inštalovať. Univerzálna konštrukcia umožňuje staviteľom používať dištančné podložky medzi doskami v akejkoľvek polohe.

Priemerné zmrštenie dosiek Ipe je približne 1-2 mm na 9-10 cm širokých doskách a 3-4 mm na 14 cm širokých doskách. Zmrštenie sa môže líšiť v závislosti od týchto troch faktorov:

 • klimatické podmienky
 • miesta inštalácie
 • použitia dreva

Je veľmi dôležité pochopiť, že správne vetranie je kľúčom k dobrej inštalácii. Konštrukcia terasy musí umožniť dostatočné priečne vetranie pod palubou, aby sa zabezpečila stabilita, zabránilo sa pokriveniam a minimalizovalo sa prirodzené rozpínanie a zmršťovanie dreva. Vždy je ideálne pripraviť pod dosky dvojitý rošt. Zabezpečte, aby bola podkonštrukcia naklonená smerom od domu a vždy vypodložená, aby sa umožnil správny odtok vody a cirkuláciu vzduchu. Odporúča sa  minimálny sklon 5 mm na 3 metre pre správny odtok vody.

– rozostupy medzi terasovými doskami Ipe

3. Rezanie a vŕtanie Ipe

– vŕtanie a skrutkovanie do terasových dosiek z tvrdého dreva

Vzhľadom na extrémnu tvrdosť materiálu sa na rezanie odporúča používať vysokokvalitné pílové kotúče s karbidovým hrotom.

4. Uchytenie terasových dosiek Ipe

V prípade skrutiek z vrchu je potrebné predvŕtať terasové dosky, odporúča sa min. 2cm od kraja a najviac 5 cm od koncov. Je dôležité predvŕtať každý otvor vhodným vrtákom s frézkou pre potrebnú veľkosť skrutky. Na upevnenie paluboviek z tvrdého dreva používajte len spojovací materiál z nehrdzavejúcej ocele A2 alebo A4. Odporúčame používať tieto skrutky, aby sa zabránilo zmene farby dreva v okolí spojovacích prvkov. Tento systém tiež umožňuje drevu rozpínať sa a zmršťovať po celej šírke bez toho, aby bol na skrutky vyvíjaný nadmerný rezný tlak.

Pre skryté spoje sa používajú špeciálne klipy ktoré sa zasúvajú do drážok ktoré sa buď frézujú pred montážou, alebo priamo na mieste.

5. Konečná úprava Ipe

– hotová drevená terasa z dreva Ipe

Vzhľadom na prirodzenú hustotu a alkalické vlastnosti dreva Ipe, mnohé povrchové úpravy na báze oleja a vody pri aplikácii nevyschnú správne. Odporúčame vyskúšať každý výrobok na jednej z dosiek, aby ste určili kompatibilitu pred jeho aplikáciou na celý povrch. Odporúčame používať olej na Ipe alebo tvrdé exotické dreviny ideálne dva krát za rok, prípadne aspoň raz ročne v prípade, že je vaša paluba priamo vystavená slnku. Tým sa zachová atraktívna farba dreva a obmedzí sa jeho zosychanie a praskanie. Ak sa rozhodnete na terasovú dosku neaplikovať žiadny prípravok, po čase sa drevo zatiahne a farba sa zmení na krásnu strieborno-šedú patinu.