Drevo je obľúbený materiál na stavbu terás, má nezameniteľný vzhľad, vôňu a umožňuje ich realizáciu v rôznych vyhotoveniach. Treba si však uvedomiť, že ide o prírodný materiál a tak neustále pracuje. Každé drevo použité v exteriéri musí odolávať vlhkosti, suchu, UV žiareniu a iným výčinom počasia. Existuje niekoľko riešení, ako môžete drevo chrániť a predĺžiť jeho životnosť. Ak túžite po drevenej terase, oplatí sa vedieť, ako ju pred nepriaznivými vplyvmi počasia ochrániť.

Na stavbu terasy si vyberte odolné dreviny

Ešte skôr ako prejdeme ku konkrétnym krokom, ktoré predĺžia životnosť vašej drevenej terasy, treba zdôrazniť, aký dôležitý je výber správnej dreviny. 

Vo všeobecnosti odporúčame na tento účel vyberať skôr exotické dreviny, ktoré sa už prirodzene vyznačujú vyššou odolnosťou voči vlhkosti a externým vplyvom. Budúca údržba nebude taká náročná a životnosťou vás drevená terasa určite nesklame. Navyše, po vizuálnej stránke sa terase z exotických drevín nevyrovná prakticky nič iné. 

exoticke drevene terasy ipe
Exotické drevené terasy IPE

Impregnácia dreva proti vlhkosti

Nepriateľom číslo jedna pre drevené terasy je pôsobenie vody a vlhkosti. Preto by samozrejmosťou mala byť aplikácia impregnačného náteru. Vďaka nemu sa na drevenom povrchu nebude zadržiavať voda a týmto spôsobom zároveň znížite jeho nasiakavosť. 

Ochranný náter oceníte aj z dôvodu, že drevená terasa sa ani po výdatnom daždi nebude šmýkať. Exotické dreviny z našej ponuky pochádzajú z krajín, kde je vysoká vlhkosť vzduchu, takže voči vplyvom počasia sú odolnejšie ako dreviny z našich končín.  

Pravidelná oprava a renovácia drevenej terasy

Kľúčom k dlhej životnosti je aj pravidelná oprava a renovácia terasy. Univerzálne pravidlo, ako často by ste ju mali vykonávať neexistuje, treba sa riadiť podľa aktuálneho stavu a podmienok. V rámci renovácie je vhodné na ošetrenie drevených dosiek použiť špeciálny olej s pigmentom, ktorý im prinavráti pôvodný vzhľad. Nezabudnite na opravu poškodených dosiek a ich opätovné upevnenie. 

renovacia teras
Čistenie a renovácia terás

Popremýšľajte nad zastrešením terasy

Jedným zo spôsobov, ako ochrániť drevenú terasu pred nepriaznivými vplyvmi počasia je jej zastrešenie. To je možné realizovať rôznymi spôsobmi a medzi obľúbené patrí stavba pergoly. Kryté terasové dosky vydržia omnoho dlhšie ako nové, najmä v zimnom období nebudú natoľko vystavené nepriaznivým vplyvom. 

Drevené terasy musia v našich zemepisných šírkach odolávať vysokým teplotám počas leta a naopak, mrazom počas zimy. Starostlivosť o drevo a jeho ochranu tak netreba brať na ľahkú váhu. 

drevena pergola
Drevená pergola