Stavba novej drevenej terasy môže vytvoriť úplne nový, krásny priestor pre vašu rodinu a priateľov. Navyše terasa z exotického dreva navýši hodnotu vašej nehnuteľnosti. Ak hľadáte to najlepšie tvrdé drevo pre vnútorné alebo vonkajšie stavebné projekty, máme pre vás riešenie – drevo Ipe. Toto úžasné tvrdé drevo, niekedy nazývané aj brazílsky orech, pochádza z Južnej Ameriky a je najtvrdším tropickým drevom. Vyrábajú sa z neho terasy, fasády, stĺpy, ploty a všetky ostatné cestné konštrukcie. To, čo robí z Ipe skutočne pozoruhodné rezivo a ideálny materiál na terasy, je jeho trvanlivosť, kvalita a odolnosť voči poveternostným vplyvom.

Exotické drevo Ipe je najlepšou voľbou, najmä ak ide o Ipe, ktoré má výborné vlastnosti:

 • Pevnosť
 • Trvanlivosť
 • Odolnosť voči poveternostným vplyvom
 • Nepoškodí ho hmyz
 • Univerzálnosť
 • Stupeň požiarnej odolnosti A1
 • Neprehrieva sa na slnku
 • Odolnosť voči poškriabaniu
 • Vysoký koeficient trenia – nekĺže

Pri výbere ideálneho materiálu na drevenú terasu je potrebné zohľadniť aj ďalšie aspekty, ako sú klimatické podmienky vášho domu, veľkosť plochy, ktorú chcete zastavať a aký je váš rozpočet na projekt.

1. Trvanlivosť a tvrdosť dreva Ipe

– drevená terasa Ipe

Drevo Ipe sa považuje za najefektívnejšiu voľbu drevenej terasy na zemi vďaka svojej tvrdosti, ktorá sa všeobecne prirovnáva k železu. Preto sa často používa na terasy, fasády a iné exteriérové stavby. Drevo Ipe je neuveriteľne pevné vďaka tropickému prostrediu, v ktorom rastie, ako aj prírodným olejom, ktoré obsahuje, čo zaručuje trvanlivosť najmenej päťdesiat rokov. Tvrdé drevo Ipe navyše vďaka svojej hustote odoláva extrémnemu počasiu, slnku, a vďaka vysokému obsahu fenolu nehnije, neplesnivie ani ho nepoškodzuje hmyz.

2. Ipe je trvalo udržateľné tvrdé drevo

Drevo Ipe je biologicky odbúrateľné, obnoviteľné a recyklovateľné. Keďže ide o odolný materiál, nie je potrebné ho vymieňať celé desaťročia. Okrem toho je Ipe prirodzene husté a odolné, čo znamená, že na rozdiel od mäkkých alebo domácich drevín nemusí byť chemicky ošetrené. Neobsahuje znečisťujúce látky, toxíny ani chemikálie, ktoré by boli nebezpečné pre životné prostredie. Takisto tropické tvrdé drevo, ako je Ipe, patrí medzi niekoľko málo obnoviteľných zdrojov v prírode, ktoré sa počas nášho života môžu obnoviť dva alebo viac krát.

3. Tvrdé drevo Ipe dodá vášmu domu hodnotu a krásu

– terasa z dreva Ipe

Drevená terasa z Ipe zvyšuje atraktivitu domu. Pomôže tak rozšíriť obytný priestor smerom von vytvorením priestoru na relax a zábavu. Navyše jeho kresba a jemná hladká štruktúra zvýrazní krásu nového priestoru. Tento prémiový materiál nájdete vo všetkých veľkých luxusných rezortoch, od Maldív až po ostrovy Turks a Caicos, ale aj v európskych letoviskách.

4. Odolnosť Ipe voči poveternostným vplyvom

Vďaka hustote a prírodným olejom je drevo Ipe prakticky nepreniknuteľné pre hmyz, je vysoko odolné voči poškrabaniu, nerozštiepi sa a na slnku sa neprehrieva, takže chôdza naboso nie je problém. Vďaka týmto vlastnostiam je ideálnym materiálom pre interiérové a najmä exteriérové projekty. Má tiež vysoký koeficient trenia, vďaka čomu je bezpečný a má menej šmykľavý povrch. Keďže Ipe dokáže prirodzene akumulovať teplo, zostáva v letných mesiacoch chladnejšie aj na priamom slnku, čo z neho robí lepší materiál ako kompozit WPC alebo plast.

5. Ipe je k dispozícii v rôznych profiloch

– fasáda stĺpu a terasa z dreva Ipe

Pri dreve Ipe máme v ponuke najčastejšie používané dosky v šírke 90 alebo 100 mm ale aj 70 a 140 mm šírky. Hrúbka dosiek od 20-25 mm. Ipe je možné vyprofilovať a dá sa frézovať podľa potreby. Niekedy sa označuje aj ako „železné“ drevo, vďaka svojej nevídanej pevnosti. Exotické drevo Ipe je možné použiť aj ako oporný stĺp na plot alebo dekoratívne fasádne lamely.

6. Ipe je nenáročné na údržbu

Drevo Ipe je ideálne na výstavbu terás a fasád. Má vysokú estetickú hodnotu a neuveriteľnú stabilitu. Bez správnej údržby sa však môže znehodnotiť rýchlejšie, ako by malo. Terasy z dreva Ipe však nevyžadujú veľa, aby ste ich dokázali udržať v perfektnom stave. Stačí ho len čistiť a pravidelne nanášať olejový základ na to určený. Tu sú 3 jednoduché odporúčania:

 • Denne ho zametajte, aby ste odstránili nečistoty, peľ a lístie.
 • Umyte ho a nechajte dobre vyschnúť aspoň 24 hodín.
 • V letných horúčavách nad 25°C pokropte  ráno alebo večer drevo kvôli zosychaniu a praskaniu dreva
 • Aspoň raz ročne sa odporúča drevo naolejovať
 • Pokiaľ sa rozhodnete drevo neolejovať, drevo sa zatiahne a na povrchu sa časom vytvorí krásna striebrosivá patina

7. Požiarna odolnosť Ipe

Drevo Ipe má triedu požiarnej odolnosti A, čo z neho robí veľmi bezpečný a odolný materiál vďaka jeho hustote, drsnosti povrchu a prirodzenej vlhkosti dreva. Je tiež skvelou voľbou do oblastí ohrozených suchom a požiarom.

8. Tvrdé drevo Ipe je univerzálne

– sauna s drevenou terasou z Ipe

Vďaka svojej všestrannosti je Ipe ideálne na viaceré projekty v interiéri aj exteriéri. Preskúmajte rôzne spôsoby využitia tvrdého dreva Ipe:

 • Decking: Je ideálne na dlhodobé použitie v obytných, komerčných alebo verejných priestoroch. Je to ideálny materiál na rôzne typy terás, ako sú napríklad plochy okolo bazénov, viacúrovňová vyvýšená podlaha, strešná terasa, pódium atď.
 • Vonkajšie konštrukcie: Rovnaké vlastnosti, ktoré robia z reziva Ipe ideálne drevo na terasy, z neho robia aj vynikajúcu voľbu na odolné vonkajšie konštrukcie. Používa sa tiež na pergoly, paluby, chodníky a ploty.
 • Obklad: Ipe rezivo sa stalo obľúbenou voľbou na fasádne obklady a ako prírodný prvok v modernej architektúre. Použitie tohto tropického tvrdého dreva umožňuje kombináciu textúr a farieb na fasáde domu, čo vytvára veľmi zaujímavý vizuálny efekt.
 • Nábytok: Nábytok z Ipe je skvelou voľbou pre vašu terasu alebo vonkajší priestor. Napríklad lavičky z dreva Ipe sú veľmi obľúbené vďaka svojej odolnosti a pevnosti.

Ak to zhrnieme, exotické drevo Ipe  je jedno z najlepších  možností terasových dosiek vďaka svojej odolnosti, kráse, kvalite a špecifickým vlastnostiam a prírodným zložkám, ktoré z neho robia najkvalitnejšie tvrdé drevo na trhu. Preto ak je to vaša voľba, čaká vás mnoho rokov zábavy, oddychu a interakcie s prírodou.