Ak hľadáte vysokokvalitné a odolné exotické drevo s vysokou hustotou, odolnosťou, trvanlivosťou a tvrdosťou, Ipe a Cumaru sú tou správnou voľbou. Sú vhodné  na drevené terasy, fasády, ale aj ako rôzne drevené dizajnové dekorácie či výrobky alebo na akýkoľvek iný projekt, ktorý vám napadne. Exotické drevo Ipe a Cumaru majú mnoho spoločných vlastností a charakteristík, nádhernú a rozmanitú škálu farieb a vzorov, ktoré z nich robia prémiové drevá.

Viaceré vlastnosti týchto exotických drevín Ipe a Cumaru sú si podobné.

A keďže tieto druhy dreva patria na trhu medzi najpožívanejšie druhy exotického dreva , považujeme za zaujímavé si ich porovnať.

Podobnosti medzi Ipe a Cumaru
Tieto dve výnimočné dreviny sa vo veľkom používajú predovšetkým na vonkajšie stavby, ako sú drevené terasy, fasády, ale aj ploty a rôzne záhradné doplnky. Vďaka svojim úžasným vlastnostiam sú odolné voči vonkajším vplyvom prostredia.

Nižšie uvádzame zoznam 4 najdôležitejších vlastností, ktoré majú Ipe a Cumaru spoločné:

  • Odolnosť voči poveternostným vplyvom a poškodeniu hmyzom
  • Trvanlivosť a tvrdosť
  • Nízka náročnosť na údržbu
  • Dodávajú krásu vašim priestorom

1. Odolnosť Ipe a Cumaru voči poškodeniu poveternostnými vplyvmi a hmyzom

– drevená terasa z dreva Cumaru okolo bazéna

Exotické drevo Ipe a Cumaru sa zaraďujú medzi veľmi odolné druhy dreva. Vďaka svojim prírodným olejom sú pri správnej montáži odolné voči hnilobe, plesniam a nepriaznivým poveternostným vplyvom. Okrem toho sú vďaka svojim vlastnostiam odolné aj voči hmyzu a sú menej náchylné na poškriabanie, mechanické poškodenie alebo rozštiepenie. Hladký povrch dosiek je veľmi príjemný na dotyk a len málokedy sa na takomto povrchu dosiek vyskytne trieska. Tieto vlastnosti sú hlavným dôvodom, prečo sa tieto exotické dreviny často vyberajú na vysoko frekventované verejné terasy, chodníky, promenády, ale taktiež pre domáce súkromné terasy a skrášľujú okolie bazénov, domov a záhrad. Vďaka týmto vlastnostiam sú ideálnym materiálom pre projekty v exteriéri aj interiéri, pretože majú tendenciu vydržať v dobrom stave veľa rokov.

2. Trvanlivosť a tvrdosť Ipe a Cumaru

– krásna, lesklá, čerstvo položená drevená terasa z Ipe

Ipe aj Cumaru sa považujú za najefektívnejšiu a najlepšiu možnosť drevených terasových paluboviek na svete, práve vďaka ich húževnatosti, ktorá sa často prirovnáva k železu. Vďaka svojej hustote dokážu tieto tropické tvrdé dreviny odolať všetkým druhom hrozieb, ako je extrémne počasie a ostré slnko. Vďaka prírodným olejom, ktoré obsahujú, nehnijú, neplesnivejú ani ich nepoškodzuje hmyz.

Cumaru, podobne ako Ipe, má triedu horľavosti A1, na slnku sa nerozpáli a má vysoký koeficient trenia, vďaka čomu sú oba druhy dreva ideálne na vonkajšie terasy a na obloženie okolia bazénov. Majú vysokú triedu tvrdosti na škále Janka stupnice, ktorá meria pevnosť dreva. Drevo Ipe má tvrdosť JANKA 3 684 kg, zatiaľ čo drevo Cumaru má tvrdosť Janka 3 540 kg. Drevo Ipe a Cumaru sú tak neuveriteľne tvrdé, že unesú tlak viac ako 410 kg na centimeter štvorcový. To je dvakrát väčšia tvrdoať ako červený smrek alebo dub. Hustota je ďalšou dôležitou vlastnosťou týchto pozoruhodných drevín. Cumaru má uvádzanú hustotu cca 1,04 g/cm³ a drevo Ipe má hustotu 1,35 g/cm³. Vďaka ich vysokej hrúbke a prirodzenej nepriepustnosti sú veľmi odolné voči hubám a hnilobe.

3. Ipe a Cumaru sú dreviny nenáročné na údržbu

– odolná drevená fasáda z dreva Cumaru

Väčšina kvalitných exotických drevín ako sú Ipe a Cumaru, nevyžaduje veľmi zdĺhavú alebo nákladnú údržbu, ak sa dodržia základné postupy a pravidelná starostlivosť. Hoci si drevené palubovky týchto druhov nevyžadujú veľa práce, aby sa udržali v perfektnom stave, pravidelné čistenie je nevyhnutné.

Ak sa rozhodnete terasu neošetrovať olejom, obe dreviny si časom vytvoria peknú strieborno-sivú patinu a získate tak prakticky „bezúdržbovú“ terasu. Olejovaním a ošetrovaním terasy zabezpečujete predovšetkým pekný vzhľad terasy, prevenciu proti praskaniu a zosychaniu dosiek.

  • Terasu zametajte, aby ste odstránili nečistoty, peľ a lístie
  • Pri znečistení terasu umyte pomocou vody, na mastné alebo nečisté miesta použite čistič na terasy Crystal Cleaner, prípadne hrubú kefu na podlahy
  • Podľa potreby aplikujte na terasu olej – American Wood Oil California alebo Colorado minimálne 1x ročne

4. Ipe a Cumaru dodajú krásu vašim priestorom

– exteriérové terasové schody z dreva Ipe

Jedinečnosť, luxusný dizajn a teplé farby – tak by sme slovami opísali tieto výnimočné a vysokokvalitné exotické dreviny. Ich úžasný vzhľad je daný práve rozmanitosťou kresby jednotlivých dosiek ich farbami. Farba dreva Ipe môže byť od červenohnedej až po žltohnedú olivovú. Cumaru je zasa stredne hnedá až tmavo hnedá, niekedy s červenkastým alebo fialovým nádychom. Obe môžu prirodzene získať peknú striebornú farbu, keď sú vystavené slnku. Navyše jeho konzistentná a hladká štruktúra zvýrazní krásu akéhokoľvek vnútorného či vonkajšieho priestoru.

Toto boli 4 dôvody, prečo sa tieto prémiové dreviny nachádzajú v každom väčšom luxusnom rezorte, ale aj v mnohých rodinných domoch. Stručne povedané, Ipe a Cumaru sú prémiové tropické tvrdé dreviny, známe svojou odolnosťou, tvrdosťou, vysokou kvalitou a prírodnými vlastnosťami. Všetky tieto pozoruhodné vlastnosti z nich robia odolné dreviny, ktoré si dokážu zachovať dobrý stav aj viac ako 50 rokov, a to aj v exteriéri.