Drevo Jatoba, ktoré je bežne známe ako brazílska čerešňa, pretože sa svojou farbou podobá pôvodnej čerešni, je ďalším z najlepších tropických tvrdých drevín, ktoré môžete použiť na vašu drevenú terasu alebo fasádu. Je odolné voči poveternostným vplyvom, hnilobe a napadnutiu hmyzom. Za posledných pár rokov sa podlahy z tvrdého dreva stali medzi majiteľmi domov veľmi obľúbenými. Exotické drevo Jatoba so svojimi krásnymi sýtočervenými tónmi patrí medzi obľúbené dreviny či už v exteriéroch ale aj interiéroch. Jej pozoruhodné vlastnosti a atraktívny vzhľad ju robia jedinečnou.

Poďme preskúmať niektoré fakty. Toto tropické tvrdé drevo je v porovnaní s inými druhmi dreva, napríklad dubom, veľmi tvrdé. Pochádza totiž z lesov Strednej a Južnej Ameriky, kde odoláva drsným poveternostným podmienkam. Jeho vedecký názov je Hymenaea Courbaril a môže dorásť do výšky 100 až 130 metrov s priemerom kmeňa 2 až 4 metre. Okrem toho je ideálnou voľbou na interiérové schody a podlahy, pretože je výborne ohybné, čo ho robí atraktívnym aj pre exteriérové prvky ako terasy a fasády. Drevo Jatoba je také pevné, že pri správnej starostlivosti a pravidelnej údržbe vydrží viac ako 30 rokov.

Práve jeho dlhotrvácnosť a farebnosť spôsobila, že v 80. a 90. rokoch minulého storočia bolo drevo Jatoba preferovanou voľbou pri výbere drevených podláh. Teraz sa tento trend opäť vracia. Jatoba disponuje vlastnosťami, ktoré sa nedajú porovnať s tým, čo ponúkajú iné dreviny v podobnej farebnej variante. Tu sú 4 najpôsobivejšie vlastnosti dreva Jatoba:

1. Jatoba a jej trvanlivosť

Jatoba je jedno z najtvrdších tropických drevín na svete. Je trvanlivé a odolné voči poškriabaniu, prasklinám a nedokonalostiam. Tvrdosťou sa radí k drevinám ako CumaruIpe. Vďaka svojej húževnatosti je Jatoba dostatočne pevná na to, aby odolala aj miestam s vysokou intenzitou prevádzky – verejné terasy a otvorené priestranstvá. Jej tvrdosť na stupnici Janka je na úrovni 2690.

Okrem toho je toto tvrdé drevo vďaka svojej hustote odolné aj voči ohňu a hmyzu. Vďaka svojim prírodným olejom dokáže bojovať aj proti roztočom a spóram. Navyše ho nie je potrebné tepelne ani chemicky ošetrovať, takže je skvelou voľbou pre alergikov.

Čo sa týka jej farby, Jatoba má tendenciu časom po zvetraní zoxidovať do sýtočervenej farby. Farba Jatoby sa môže zmeniť aj vplyvom slnečného žiarenia alebo pri nesprávnom spôsobe čistenia. V skutočnosti stmavne na bordovú až tmavobordovú farbu. Ďalším pozitívnym aspektom, ktorý sa nám tiež páči, je jej všestrannosť.

Podlahy vyrobené z tohto materiálu vydržia pri správnej údržbe aj viac ako 30 rokov.

2. Jatoba je odolná voči hnilobe a poveternostným vplyvom

Jatoba sa považuje za veľmi odolnú z hľadiska odolnosti voči hnilobe, termitom a väčšine hmyzu. Toto neuveriteľné tvrdé tropické drevo je tiež známe tým, že je odolné voči poveternostným vplyvom, vďaka čomu je jednou z najodporúčanejších alternatív na trhu pre vonkajšie projekty, akými sú drevené terasy, fasády či ploty.

3. Jatoba vyzerá výrazná

Prirodzená krása dreva Jatoba je jedným z jeho pôvabov. Vďaka intenzívnej čerešňovej farbe a krásnej kresbe vystupuje z davu. Vďaka jej červenkastému tónu pôsobí každá terasa, podlaha či iná drevená dekorácia pôvabne a sofistikovane. Jatoba má vďaka zrnitosti a krásnej kresbe dreva rôzne odtiene, takže majitelia domov ju môžu kombinovať s rôznym dreveným nábytkom či doplnkami a postarať sa tak o vytvorenie príjemného prostredia.

Keďže sa jedná o drevo, nie každý kus bude vyzerať úplne rovnako, ale to je súčasťou rôznorodosti farebnej škály. Vďaka tomu sa vytvára teplé a jedinečné prostredie. Okrem toho je vhodná do horúceho počasia, za čo vďačí svojej prirodzenej tepelnej odolnosti. Hoci sa nemôže porovnávať so schopnosťou exotického dreva Ipe pohlcovať teplo, je skvelou voľbou pre terasy, ktoré nie sú chránené pred slnkom a aj terasy pri bazénoch, kde ľudia chodia bosí.

4. Jatoba je jedinečne krásna

Jatoba je absolútne nádherné tropické tvrdé drevo, ktoré zvýrazní vaše priestory.

Drevená záhradná terasa, obklad bazénu, fasáda na dome, to všetko exotické drevo Jatoba skrášli neuveriteľnou kresbou. Interiérové parkety sa odporúčajú do obývacích izieb a jedální.

Len si predstavte podlahu intenzívnej farby v kombinácii s červenými podtónmi. Variabilita jej farby naplní životom a štýlom každý kút akejkoľvek miestnosti alebo exteriéru.

Ak to zhrnieme, Jatoba je skutočným kúzlom, a to nielen pre svoje vlastnosti, ako je tvrdosť a odolnosť, ale aj pre svoju krásu. Jej farba ju robí skutočne jedinečnou a dáva jej schopnosť vniesť do každého priestoru teplú a príjemnú estetiku.