Jednou z najlepších vlastností tropického tvrdého dreva je, že ide o materiál, ktorý si vyžaduje minimálne alebo takmer žiadnu údržbu. Preto sa nemusíte obávať, že strávite veľa času starostlivosťou o drevenú terasu alebo, že miniete veľa peňazí za prípravky na údržbu.

Na udržanie drevenej terasy v špičkovej kondícii postačí rýchla kontrola každých šesť mesiacov, pravidelné čistenie a použitie vhodného oleja na drevo. Zanedbávanie údržby, najmä natieranie drevenej terasy olejom na ochranu pred UV žiarením, však znamená, že farba dreva sa zmení na sivú patinu. Takže tí, ktorí nevedia, že sa to môže stať, skončia prekvapení a niekedy aj sklamaní. Využívajúc znalosti a skúsenosti nášho tímu vám prinášame zoznam bežných chýb pri údržbe terasy a návod, ako ich nerobiť.

Ak teda chcete zachovať životnosť svojej drevenej terasy čo najdlhšie, vyhnite sa niektorým z najčastejších chýb. Napríklad používanie príliš veľkého tlaku pri tlakovom umývaní pomocou vysokotlakových čističov, natieranie drevenej terasy alebo používanie výrobkov, ktoré nie sú vhodné pre drevené konštrukcie a to najmä lazúry a laky, ale aj sú bielidlá alebo mechanické čistenie pomocou drôtenej kefy. Ak máte pochybnosti, pozrite si tento zoznam chýb pri údržbe terasy, aby ste sa uistili, že pri údržbe svojej terasy postupujete správne. Toto sú naše 4 tipy pre vašu drevenú terasu:

1. Bezpečnosť na prvom mieste

– oplotená drevená terasa aj so schodami

Pri budovaní nového priestoru vo vašom dome je dôležité zabezpečiť, aby bolo bezpečné pre všetkých. To zahŕňa deti, domáce zvieratá a návštevníkov. Zabezpečte dostatočné osvetlenie okolo terasy a schodov, aby každý videl, kam ide. Zábradlie okolo terasy a schodov by malo byť pevné, robustné a dostatočne vysoké, aby sa zabránilo náhodným pádom. Tiež sa uistite, že vaša drevená terasa unesie hmotnosť všetkých ľudí a predmetov, ktoré sa na nej nachádzajú.

2. Nezakladajte oheň na drevenej terase

– drevo je vysoko horľavé

Aj keď existujú niektoré ohniská, ktoré sú vhodné na palubovky z tvrdého dreva, najlepšie je zvoliť iný prvok alebo sa tejto činnosti vyhnúť. Aj keď má tvrdé drevo rovnakú požiarnu odolnosť ako betón a oceľ, ohnisko predstavuje pre nebezpečenstvo požiaru, minimálne jej mechanické poškodenie.

3. Na terasu z tvrdého dreva neumiestňujte rastliny v kvetináčoch bez podložky

– drevená terasa prispôsobená pre umiestnenie rastlín

„Podšálky“ zachytávajú prebytočnú vodu a zabraňujú rozlievaniu pôdy na terasu pri zalievaní. Pomôže to zabrániť vzniku škvŕn, rastu machu a hnilobe palubových dosiek.

Chcete tiež zabrániť tomu, aby sa pod rastlinami v kvetináčoch zhromažďovala stojaca voda, pretože to môže poškodiť vašu terasu a okolo takého miesta sa vytvoria čierne škvrny. Občasné premiestňovanie kvetináčov a ich vyvýšenie umožní lepšiu cirkuláciu vzduchu.

Snažte sa zabrániť taktiež priamemu styku železa a dreva – drevo pri styku železa a vody oxiduje a vytvára na jeho povrchu čierne bodky a škvrny.

4. „Nevylepšujte“ čistenie vašej drevenej terasy. Používajte overené postupy

– čistenie drevenej terasy

Pri každom daždi sa v terase zachytáva vlhkosť, ktorá časom pomaly vyplavuje olej vašej terasy. Preto je kľúčom k udržaniu vašej drevenej terasy v špičkovej kondícii dodržiavanie správnej rutiny čistenia. Tvrdé drevo je prirodzene odolné voči plesniam a hubám, ale nie je imúnne, najmä na povrchu. Pravidelné odstraňovanie vlhkosti a organických nečistôt je kľúčom k jeho ochrane pred plesňami. Ak už nestačí len čistenie povrchu, je potrebné hlbšie čistenie, prípadne prebrúsenie terasy. Na tento účel použite čistiaci roztok na tvrdé drevo podľa návodu. Vyhnite sa iným prípravkom, ktoré môžu obsahovať nevhodné chemikálie – tie by mohli znečistiť životné prostredie, zničiť okolité rastliny a dlhodobo poškodiť drevo. Tento roztok bude dostatočne silný na odstránenie plesní a húb a prípadných nečistôt. Pred použitím prípravku očistite povrch špeciálnou kefou, opláchnite ho a nechajte úplne vyschnúť. Pri správnom čistení postupujte podľa tohto vysvetlenia krok za krokom:

 • Vyčistite terasu z dreva:
  Čistiaci roztok naneste na mierne mokrú terasu . Po nanesení čistiaceho roztoku a cca 15 minútach použite kefu na vytvorenie peny a uvoľnenie hlbších čiastočiek nečistôt. Na čistenie škvŕn nepoužívajte drôtenú kefu, pretože by poškodila palubové dosky a zanechala hrubé hrany a triesky. Namiesto toho použite plastovú kefu so štetinami.
  Na tento krok odporúčame čistič terás od výrobcu Kärcher PCL 4 a klasický vysokotlakový čistič. Roztok môžete naliať do nádobky na šampón.
 • Terasové dosky z tvrdého dreva nechajte vyschnúť:
  Po vyčistení a tlakovom umývaní nechajte terasu pred olejovaním aspoň 24 hodín vyschnúť. Väčšina tvrdého dreva nevydrží tlak presahujúci 1200 psi.
 • Nanášanie oleja na tvrdé drevo:
  V prípade ak terasa nie je znečistená a nezatiahla patinu, stačí terasu vyzametať, očistiť bez čistiaceho roztoku a znova naolejovať. Ak chcete, aby si vaše tvrdé drevo zachovalo pôvodnú farbu, mali by ste použiť olej vhodný pre tento materiál. Používame výhradne American Wood Oil California alebo American Wood Oil Colorado. V prípade, že na dosky terasy neaplikujete olej, štruktúra dreva nadobudne časom sivý odtieň, známy ako patina. Olej treba rozotierať a nenanášať hrubú vrstvu. Olej preniká do štruktúry povrchu dreva a zároveň ho chráni zvnútra. Vďaka vysokej koncentrácii zmesi olejov sú terasové dosky veľmi odolné voči vode a nečistotám a zároveň poskytujú dlhotrvajúci a ľahko udržiavateľný povrch. Uistite sa, že výrobok, ktorý ste si vybrali, má dostatočnú ochranu proti UV žiareniu a je zmesou prírodných olejov, ako napríklad tie, ktoré ponúkame my. Voskové oleje môžu vytvárať tzv. „film“ na povrchu čo sťažuje údržbu.
 • Brúsenie terasy:
  Ak terasa chytila striebro- sivú patinu a chcete ju obnoviť, ideálne je najprv ju obrúsiť. Tým sa zlepší štruktúra a drevo lepšie vsiakne olej, aby sa obnovila jeho prirodzená farba.

Ako na správne čistenie terasy?

– rozdieľ čistej a nevyčistenej časti terasy

Z našich dlhoročných skúseností odporúčame využívať rokmi overený produkt Crystal Cleaner. Crystal Cleaner je vysoko kvalitný čistiaci prostriedok na drevo. Používa sa v rôznych koncentráciách k odstráneniu mastnoty, nečistôt, organických škvŕn, nánosov, rias, minerálov. Likviduje plesne a huby. Následne odporúčame drevo po dôkladnom vyschnutí natreť prirodzrnými olejmi značky American Wood Oil.

 • Vhodný pre tvrdé a exotické drevo
 • Pre fasády, ploty, exteriérové terasy
 • Jedinečný a silný, čistí a omladzuje drevo
 • Jednoduché použitie s tvrdou kefou, prípadne v kombinácií s čističom terás Kärcher PCL4
 • Rýchlo pôsobí
 • Obnovuje vzhľad dreva
 • Ekologicky šetrný, biologicky rozložiteľný, bezpečný pre rastliny

Príprava povrchu terasy alebo fasády:

Očistite povrch tvrdým zmetákom alebo použite vyskotlakový čistič (wapka) k očisteniu nečistôt.
Crystal Cleaner je najúčinnejší pri teplotách, kedy drevo nie je horúce na dotyk.

Aplikácia:

Nasypte 1 až 2 lyžičky Crystal Cleaner do 4l teplej vody a premiešame – toto množstvo roztoku vystačí na cca 40 m2. Aplikujte na mokré drevo a po vytvorení aktívnej peny nechajte pôsobiť 10-15 minút. Aplikovať môžete pomocou vysokotlakového čističa tak, že roztok dáte do nádobky na šampón. Nedovolte, aby roztok vyschol na povrchu dreva. Následne môžete drevo prejsť pomocou čističa terás Kärcher PCL 4 a potom opláchnite vodou.

Terasu nechajte vyschnúť min. 24 hod a následne aplikujte ochranu olejom, ideálne American Wood Oil – California alebo Colorado.

Stručne povedané, ak chcete, aby vaša drevená terasa vydržala dlho v čo najlepšej kondícii, musíte sa o ňu naozaj starať. Preto nikdy nezabúdajte na tieto odporúčania, čo nerobiť pri údržbe terasy. Pokiaľ budete dodržiavať starostlivosť,  drevená terasa vám bude dlho slúžiť a bude vo výbornom stave aj po desiatkach rokov.