V našej ponuke nájdete skutočne výnimočné, odolné a krásne typy dreva – tie najžiadanejšie na svete. Jedným z nich je Tigerwood, alebo „tigrie drevo“, – muiracatiara nádherné exotické brazílske tvrdé drevo, ktoré ponúka jeden z najunikátnejších vzorov kresby dreva, aké ste kedy videli.

Tigerwood je exotické tvrdé drevo pochádzajúce predovšetkým z východného pobrežia Brazílie. Unikátny názov „tigerwood“ získalo vďaka svojej nádhernej kontrastnej kresbe a výrazným pruhom, ktoré pripomínajú kresbu tela tigra. Podobne ako väčšina iných druhov dreva – teplá, svetlá farba tigrovaného dreva časom stmavne na krásnu, sýto červenohnedú farbu. Jedinečné tigrie pruhy v sýtych tmavých tónoch úplne odlišujú toto ušľachtilé drevo od ostatných. Nielenže patrí k najpevnejším, najodolnejším a najhustejším tvrdým drevám, ale má aj prirodzený lesk a je naozaj výnimočné. V dôsledku toho rez tohto dreva pôsobí kovovým a olejovým dojmom, čo sa považuje za jednu z jeho najatraktívnejších vlastností.

Tigerwood sa často používa na výrobu interiérových podláh, hudobných nástrojov a kvalitného nábytku. Vďaka svojej odolnosti a vode odpudivým vlastnostiam sa výborne hodí aj na akékoľvek vonkajšie použitie vrátane palubových terasových dosiek. Okrem toho je toto drevo veľmi husté a ťažké a v závislosti od oblasti výskytu môže mať Janka rating (ktorým sa meria tvrdosť a odolnosť dreva) až 860-980kg /m3. Ako masívne tvrdé drevo je Tigerwood veľmi odolné voči mechanickému poškodeniu.

Obsah vlhkosti v tigrovom dreve

– drevená terasa pri bazéne z dreva Tigerwood

Obsah vlhkosti (MC – moisture content) je veľmi dôležitým meradlom pre každý druh dreva. Celková MC daného druhu dreva určuje odolnosť a životnosť dreva. Keďže rezivo je hygroskopické, absorbuje vodu. Odolnosť proti vlhkosti je jedným z kľúčových faktorov pre každý výrobok z dreva. Tigerwood sa vo všeobecnosti suší na nižšiu vlhkosť, pretože sa najčastejšie používa na podlahy. V každom prípade je dôležité nechať drevo dosiahnuť prirodzenú, postupnú rovnováhu, ktorá je dobre vyvážená s teplotou a relatívnou vlhkosťou prostredia, v ktorom sa bude používať a inštalovať.

Keď drevo dosiahne túto „rovnováhu“, používa sa pre ňu termín „rovnovážna vlhkosť“, alebo EMC, čo je kľúčový ukazovateľ úrovne vlhkosti dreva. Okrem toho, čo tiež pomáha drevu Tigerwood EMC predchádzať problémom s vlhkosťou, je rozmanitosť prírodných prostredí, v ktorých tento druh dreva rastie. Keďže stromy Tigerwood môžu dosahovať výšku viac ako 80 metrov, často sa nachádzajú vo vyšších častiach lesa. Možno ich však nájsť aj v nižších miestach. Tigerwood je vynikajúce, vysokokvalitné drevo, ktoré dokáže odolávať prírodným živlom, má prirodzené vlastnosti, vďaka ktorým je odolné voči hnilobe a plesniam, a svoj vzhľad obohacuje o prirodzenú krásu, ktorá sa nedá vyjadriť slovami.

Najdôležitejšie vlastnosti, ktoré robia z TIGERWOOD výnimočné exotické drevo:

  • Tvrdosť
  • Odolnosť voči hmyzu, plesniam, hubám a vode
  • Jednoduchá údržba, neštiepi sa a nepraská
  • Prirodzená krása a originálna kresba dreva
  • Odolnosť voči ohňu

1. Tvrdosť a odolnosť Tigerwood

– drevená terasa zo schodami z dreva Tigerwood

Tigerwood síce nie je také tvrdé ako exotické drevo Ipe, ale v porovnaní s domácimi tvrdými drevinami je mimoriadne pevné, čo mu dodáva stabilitu, dlhú životnosť a prirodzenú pevnosť. Tigerwood sa vďaka svojej tvrdosti veľmi málo rozpína a zmršťuje. Jeho minimálny „pohyb“ je kľúčovým prvkom neuveriteľnej životnosti tigrovaného dreva. To znamená, že je veľmi odolné. Vďaka svojej hustote je odolné voči vode, hmyzu a hnilobe. Pri správnej starostlivosti môže vydržať viac ako 50 rokov v interiéri a viac ako 25 rokov v exteriéri.

Pri použití na drevenú terasu má Tigerwood veľmi tvrdý povrch a táto tvrdosť pomáha chrániť hladký povrch drevenej podlahy pred opotrebovaním a preliačením pri každodennom používaní.

2. Odolnosť dreva Tigerwood voči hmyzu, plesniam a vode

Tigerwood a iné tropické tvrdé dreviny sú prirodzene odolné voči hmyzu. Je to preto, že väčšina z nich pochádza z Amazonských lesov v Južnej Amerike s hmyzom, ktorý je oveľa šikovnejší pri prenikaní do dreva ako ich severoamerické alebo európske náprotivky. Tigerwood je navyše vode odolné, vďaka svojej hustote a prírodným olejom, ktoré ho robia takmer nepriepustným, čo z neho robí skvelú voľbu aj do vlhkého prostredia, napríklad na drevené terasy okolo bazénov, alebo ako vonkajší nábytok.

Vďaka svojim prírodným vlastnostiam je veľmi odolným materiálom, ktorý dokáže odolávať plesniam, hubám.

3. Tigrie drevo má originálnu kresbu

Jedným z hlavných dôvodov, prečo je toto drevo také obľúbené, je použitie na výrobu podláh, nábytku a drevených terás, pretože má originálny a atraktívny vzhľad, ktorý je veľmi jedinečný a exotický. Kresba dreva a farebná škála dreva je fantastická, často ide o zmes svetlej zlatohnedej až tmavej červenohnedej farby s neuveriteľnými čiernymi pruhmi ako u tigra.

4. Tigerwood je originál

– drevená terasa z dreva Tigerwood

Ak to zhrnieme, toto drevo je exotické, luxusné drevo s originálnou kresbou, ktoré je aj cenovo dostupné. Vydrží v perfektnom stave viac ako 20 rokov práve kvôli svojim prírodným olejom, vďaka ktorým je odolné voči vlhkosti, vode a hnilobe. Jeho trvanlivosť, tvrdosť a pozoruhodný – jedinečný vzhľad z neho robia druh dreva, ktorý jasne vyčnieva z davu.